en iyi rulet siteleri
27 yıl önce katledilen Abdullah Canan anıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • 27 yıl önce katledilen Abdullah Canan anıldı

27 yıl önce katledilen Abdullah Canan anıldı

Colamêrg-Wan karayolunda 17 Ocak 1996’da askerlerce gözaltına alındıktan sonra ağır işkence görmüş bir şekilde cansız bedeni bulunan Abdullah Canan, mezarı başında anıldı.

ABONE OL
Ocak 17, 2023 13:30
27 yıl önce katledilen Abdullah Canan anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
COLEMÊRG – Colamêrg-Wan karayolunda 17 Ocak 1996’da askerlerce gözaltına alındıktan sonra ağır işkence görmüş bir şekilde cansız bedeni bulunan Abdullah Canan, mezarı başında anıldı.
 
Colomêrg-Wan karayolunda 17 Ocak 1996’da askerlerce gözaltına alındıktan sonra 21 Şubat 1996 yılında ağır işkence görmüş bir şekilde cansız bedeni bulunan Abdullah Canan, mezarı başında anıldı. Gever’e bağlı Berfircan köyündeki mezarı başında düzenlenen anmaya İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Colamêrg şubeleri, HDP Milletvekili Sait Dede, il ilçe örgütleri ile ailesi katıldı. 
 
MEZARI BAŞINDA ANMA
 
Saygı duruşunun ardından konuşan İHD Şube Başkanı Yusuf Çobanoğlu, “Canan’ın bedeninde 7 kurşun bulundu. Yapılan suç duyuruları ve davaların ardından askerler öldürme emrini Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul’dan aldıklarını söylediler. Ancak bunu rağmen failler hiçbir şekilde yargılanmayarak, cezasızlıkla ödüllendirildiler. Bizler, 27 yıldır Abdullah Canan’ın faillerinin yargılanması için mücadele ediyoruz. Bugünden sonra bu mücadelemize devam edeceğiz” dedi.
 
Canan’ın kızı Edibe Canan ise “Babam gözaltında kaybedildi ve katledildi. Babamın katilleri Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul, Nihat Yiğiter ve Kahraman Bilgiç’tir” dedi. Cana, babasının mücadelesini sürdüreceklerini ifade etti. 
 
‘KATİLLER KORUNDU’
 
Ardından konuşan HDP Milletvekilli Sait Dede, “Eğer Türkiye’de bir adalet sağlanacaksa failleri ortada olan ve çoğu devlet tarafından bilinen katiller ortaya çıkarılır ve cezalandırılır. Mevcut iktidar bir dönem bunlarla yüzleyeceğini söylemişti ama ne yazık ki adalet sağlanmadı. Bizler, daha fazla annenin, ailenin bu adaleti görmeden gitmeleri istemiyoruz. Bu mücadelemiz sürecek ve tüm bu katiller ortaya çıkarılacak. Bu katiller belirli klikler tarafından korundu ve devlet de bunu çok iyi biliyor. Adalet gelecekse işte buradan yüzleşerek gelebilir” diye konuştu. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.