en iyi rulet siteleri
26 OCAK 2023 GÜNDEMİ

26 OCAK 2023 GÜNDEMİ

26 OCAK 2023 GÜNDEMİ

ABONE OL
Ocak 26, 2023 06:00
26 OCAK 2023 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
* Arîn Mîrkan, Rêvana, Destîna, Hêlîn, Vîyan, Renîn ve Rûken şahsında kadın mücadelesinin Kobanê’den tüm dünyaya duyurulduğunu belirten HPC-Jin Yöneticisi Edle Bekir, “Direniş kalesini savunmaya devam edeceğiz” dedi. 
 
* PKK Lideri Abdullah Öcalan, Türkiye’nin geleceğinin demokratik cumhuriyette olduğunu belirterek, “Demokratik cumhuriyet tüm sorunların çözüm anahtarıdır” dedi. 
 
* Tecrit siyaseti sonucu Türkiye’nin “uçuruma gittiğini” dile getiren Koçyiğit’e göre, seçimleri kaybedecek olan AKP-MHP iktidarı tüm Türkiye’yi İmralı Adası’na dönüştürmek istiyor.
 
* ESP ve SGDF, İmralı tecridi ve cezaevlerindeki hak ihlallerine karşı birçok kentte açlık grevi başlattı. ESP’li Züleyha Müldür ise, tecride karşı herkesin ses çıkarmasını istedi. 
 
* HDK 12’nci Genel Kurulu için katılım çağrısında bulunan Yürütme Kurulu üyesi Uğur Bayrak, “Yeni yaşamın inşası için katılım önemli” dedi. 
 
* Kadınları, 28 Ocak’ta yapılacak HDK Genel Kadın Konferansı’na davet eden Kadın Meclisi’nden Mizgin Aksoy, “Kadınları, ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganı etrafında birleşmeye ve yeni yaşamı örmeye davet ediyoruz” dedi. 
 
* Adalet Bakanlığı’nın hasta tutuklulara ilişkin 3 Ocak’ta yayınladığı genelgenin tek başına yeterli olmadığını belirten Av. Ercan Yılmaz, onarıcı ve yapıcı olmamakla birlikte genelge, “İnfaz Kanunu’nun yaratacağı tahribatları engelleyemez” dedi. 
 
* Adalet Bakanlığı’nın genelgesine dikkat çeken İHD Wan Şubesi Başkanı Mehmet Karataş, hasta tutukluların tahliyesinin önündeki engellerin kaldırılması için infaz kanununda değişikliği gidilmesi gerektiğini söyledi.
 
* Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan arkadaşı Mehmet İldem’e para yatıran A.D. isimli yurttaş hakkında “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” iddiasıyla dava açıldı.
 
* Maruz kaldığı tecavüzü kendisine inanılmayacağı düşüncesiyle 4 ay boyunca kimseye anlatamayan A.B., cesaretini toplayıp şikayetçi olduktan sonra fail öğretim görevlisi Şahin Gümüş tutuklandı. Avukatı Alev Öztürk, kadınlara “susmayın korkmayın” diyerek faillerin teşhir edilmesi çağrısında bulundu.
 
* Haklarını istedikleri için “Kod 46” ile işten çıkarılan LC Waikiki bünyesinde Klüh firmasında çalışan temizlik işçileri, işverene tepki göstererek, “Bir an önce bu haksızlığa son verin. Haklarımızı bize geri verin. Hırsız değiliz, emekçiyiz, insanız” dedi. 
 
* Sınır kenti olan Wan’ın var olan sınır kapılarına rağmen ihracatta son sıralarda yer aldığını belirten Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası eski Başkanı İbrahim Şahin, devlet politikalarından kaynaklı kentin geçmişten gelen bu güçlü misyonunun sürdürülemediğini söyledi. 
 
* Danıştay’ın HES için verilen ÇED raporunu ikinci kez iptal etmesine rağmen Zorava Çayı üzerinde ikinci baraj ısrarı sürdürülüyor. Zorava Platformu Başkanı Mustafa Kurt, şirkete karşı doğayı ve halkın çıkarını savunacaklarını söyledi. 
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti, 689’uncu gününde devam edecek. 
 
* Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon üyeleri, Amed, İstanbul ve Ankara’da sivil toplum örgütleri ve siyasi partilere ziyaretlerde bulunacak. (09.30-17.30)
 
* TİHV Wan Temsilcisi Sevim Çiçek ile Wan-Colemêrg (Hakkari) Tabip Odası eski Başkanı Hüseyin Yaviç hakkında açılan dava, Van 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (10.00)
 
* HDP Gençlik Meclisi, parti genel merkezinde toplanacak. (10.00) CANLI
 
* İstanbul’da Bayrampaşa Cezaevi’ne düzenlenen “Hayata Dönüş Operasyonu”nu ile ilgili 194 askerin yargılandığı dava, Bakırköy 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (10.30)
 
* İmralı tecridine karşı başlatılan Adalet Nöbeti’nin 25’inci gününde Meclis önünce açıklama yapacak. (11.00) CANLI
 
* Van’ın Çatak ilçesinde helikopterden atılan Osman Şiban hakkında açılan dava, Mersin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (11.00)
 
* İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 22 aydır haber alınamaması ve ağırlaştırılmış tecridin sürdürülmesine karşı Aksaray’da bulunan binaları önünde açıklama yapacak (13.00)
 
* HDP Sözcüsü Ebru Günay, partisinin Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyecek. (13.00) CANLI
 
* HDP Milletvekili Garo Paylan, Qers Akyaka Sınır Kapısı’nın yeninden açılması için kapıda açıklama yapacak. (14.30)
 
* MA Müzik, İzmir’de Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde konser verecek. (20.30)
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.