DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 314695-1,11%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

25 Kasım’a doğru: ‘Jin, jiyan azadî’ diyerek özgürleşeceğiz
  • Rojev
  • Kadın
  • 25 Kasım’a doğru: ‘Jin, jiyan azadî’ diyerek özgürleşeceğiz

25 Kasım’a doğru: ‘Jin, jiyan azadî’ diyerek özgürleşeceğiz

Bir çok kentte eylemlerini sürdüren kadınlar, “Saçımızın teline, haklarımıza, özgürlüğümüze sahip çıkıyor, direnişi büyütüyoruz” diyerek, 25 Kasım’da tüm kadınları alanlara çıkmaya çağırdı.

ABONE OL
Kasım 22, 2022 12:33
25 Kasım’a doğru: ‘Jin, jiyan azadî’ diyerek özgürleşeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Bir çok kentte eylemlerini sürdüren kadınlar, “Saçımızın teline, haklarımıza, özgürlüğümüze sahip çıkıyor, direnişi büyütüyoruz” diyerek, 25 Kasım’da tüm kadınları alanlara çıkmaya çağırdı.   
 
Kadınlar bir çok kentte 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında eylem ve etkinliklerini sürdürüyor. Kadınlar bir yandan 25 Kasım’da yapılacak olan yürüyüşlere çağrıda bulunurken, diğer yandan tutuklu kadınlara dayanışma kartı gönderdi. 
 
WAN
 
Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, tutuklu kadınlara kart gönderdi. Merkez postanesi önünde konuşan TUHAY-DER Eşbaşkanı Edibe Babur, cezaevindeki tutuklu kadınlarla dayanışmak için kart gönderdiklerini belirterek, “Kadınlar nerede olursa olsun birlik olmak zorunda ve mücadelelerini yükseltmek zorundalar. Çünkü bu sistem kadına düşmandır. Kadın özgürlüğü ile dünya özgürleşecektir. Hepimiz toplanarak ‘jin, jiyan, azadî’ diyerek özgürleşeceğiz” dedi. Kadın mücadelesinin özgürlüğe giden ilk adım olduğunu ifade eden HDP Wan Milletvekili Muazzez Orhan da, “Mücadele zaferle taçlanıncaya kadar sürecek” diye konuştu.
 
MERSİN
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi Kadın Komisyonu, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında dernek binasında açıklama yaptı. 
 
Açıklamada konuşan İHD Mersin Şubesi Eşbaşkanı Zeynep Benli, kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığına değindi. Benli, 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle derneğe yapılan başvuru verilerini şu şekilde paylaştı: “Aile içi şiddet ve hayati tehlike: 3, Cezaevlerindeki hak ihlalleri: 12, Çıplak arama: 2, Haksız gözaltılar: 10, Mobbing: 7, Ajanlık dayatması: 1, Küçük yaşta evlilik: 2, Cenazelerin alınma talepleri: 2, Hamile iken terk edilme: 1, Sığınmacı: 1”
 
Benli, “Kadına karşı şiddet kullanımının ortadan kaldırılması için kadınların bilgiye, yardım ve korunma hizmetlerine ulaşılabilirliğinin artırılmasını, kadına yönelik şiddeti etkin bir biçimde önleyecek yasaların çıkarılmasını, şiddetin nedenleri ve sonuçlarını ele alacak eğitsel araçların kamu eliyle geliştirilmesini savunmaktayız. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için var olan 6284 sayılı yasanın uygulanmasını istiyoruz. Ayrıca tek adam eli ile iptal edilen İstanbul Sözleşmesi’nden de vazgeçmiyoruz” dedi.
 
‘HAYATIMIZA SAHİP ÇIKMAK İÇİN…’
 
KESK Mersin Kadın Meclisi de, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Hakları için 25 Kasım’da alanlarda olacaklarını ifade eden Eğitim Sen Mersin Kadın Sekreteri Duygu Taner, kadın mücadelesinin dünyanın her alanında sürdüğünü belirtti. Taner, “İran’da ‘Bizi zorla kendi cennetinize götüremezsiniz’ diyerek sokakları isyan alanlarına çeviren, Rojava’da DAİŞ karanlığına direnen, Arjantin’de ‘bir kişi daha eksilmeyeceğiz’ diyerek adliye binasını ateşe veren kadınlarız. ‘Jin, jiyan, azadi’ sloganıyla işyerlerimizde, evlerimizde, sokaklarda ve yaşamın her alanında birlikteliğimizden ve dayanışmamızdan aldığımız gücün kararlılığıyla ‘Saçımızın teline, haklarımıza, özgürlüğümüze sahip çıkıyor, direnişi büyütüyoruz’ demek için 25 Kasım’da alanlardayız” diye konuştu.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.