DOLAR 18,6450 0.04%
EURO 19,5684 0.26%
ALTIN 1.065,850,44
BITCOIN 313260-1,09%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

24 KASIM 2022 GÜNDEMİ

24 KASIM 2022 GÜNDEMİ

ABONE OL
Kasım 24, 2022 06:00
24 KASIM 2022 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
* Kuzey ve Doğu Suriye’ye en gelişmiş teknolojiyle saldıran Türkiye’nin hiçbir askeri hedefi vuramadığını açıklayan YPG Sözcüsü Nurî Mehmûd, “Türkiye ordusunun elindeki teknolojiyi boşa çıkardık” dedi. 
 
* Kuzey ve Doğu Suriye ile Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılara tepki gösteren Kürt partilerinin genel başkanları, ulusal birliğinin dünden daha acil olduğunu söyledi.
 
* Kuzey ve Doğu Suriye ile Federe Kurdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılara tepki gösteren yurttaşlar, Türkiye’nin amacının 4 parçada Kürtlerin birbirini görmesini engellemek olduğunu, ancak bunu başaramayacaklarını belirtti. 
 
* AKP’nin korku ikliminden güç alarak ayakta kalmaya çalıştığını dile getiren EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, “Halkın örgütlü gücünü açığa çıkarabilirsek bu karanlığı hep birlikte aşarız” dedi.
 
* Türkiye’nin hava saldırıları ve kimyasal silah kullanımına karşı halkları sokağa çağıran TİP Amed İl Başkanı Salih Sargın ve EMEP İl Yöneticisi Nurgül Deniz, milliyetçilik üzerinden oy devşirmek isteyen AKP-MHP iktidarına karşı ortak mücadelenin önemine vurgu yaptı.
 
* İran ve Rojhilat’taki “jin, jiyan, azadî” direnişinin devlette çatlamaya neden olduğunu belirten gazeteci-yazar Kakshar Oremar, “Bu direnişin artık geri dönüşü olmayacak. Devlet meşruiyetini kaybetti” dedi.  
 
* İktidarın milliyetçi-dinci kodlarla kültür sanat alanında da kadına yönelik şiddeti meşrulaştırdığını belirten tiyatro oyuncusu Şilan Alagöz, “Sanatta ‘kadın yapamaz’ algısı çok hakim. Ancak buna karşı sahnede bağıra çağıra şarkımızı söylüyor, oyunumuzu oynuyoruz” dedi.
 
* Kadın yönelik şiddetin bir “erkeklik sorunu” olduğunu ve mücadelenin sadece kadınlara bırakılmaması gerektiğini dile getiren erkekler, “Çözüm ancak bizim değişim ve dönüşümümüzle mümkün” dedi.
 
* Kadın ve doğaya yönelik baskının birbirinden bağımsız olmadığını, şiddetin aynı yerden beslendiğini belirten ekolojist feminist Süheyla Doğan, “Bütün bunlarla beraber iklim krizine karşı duran bir yerden oluşacak ekofeminist devrimle başarılı olunacağını düşünüyorum” dedi.
 
* Kadınların siyasete katılmasının önündeki en büyük engelin ataerkil yapı olduğuna dikkat çeken KA-DER Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu, gündemlerinde tarihinde hiç kadın milletvekili çıkarmayan 20 kent olduğunu söyledi. 
 
* Alevilik sorunun bin yıllık bir sorun olduğunu ifade eden PSAKD Hukuk Sekreteri Cafer Koluman, “Egemenler tarafından Aleviler hep yok sayılmış, ötekileştirilmiş ve katliamlara maruz bırakılmıştır” dedi.
 
* Wan’da şizofreni hastası Fırat Koç’u kask, cop ve tekmelerle darp eden polisler hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı veren savcı, şiddetin “orantılı” olduğunu ve “yasal unsurların oluşmadığını” iddia etti.  
 
* Şenyaşar ailesinin 626’ncı gününe giren Adalet Nöbeti, Urfa Adliyesi önünde devam ediyor.
 
* HDP eski MYK üyesi Sevim Akdağ hakkında açılan dava, Diyarbakır 8’inci ACM’de görülecek. (09.00-17.00)
 
* Görevden alınan Silvan Belediye Eşbaşkanı Neşide Toprak hakkında açılan dava, Diyarbakır 8’inci ACM’de görülecek. (09.00-17.00)  
 
* Kobanê Davası’nın 19’uncu periyod duruşmasının 3’ncü oturumu, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülecek. (10.00)
 
* Eğitim Sen, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla sendikanın genel merkezinde basın toplantısı düzenleyecek. (11.00)
 
* Tutuklu yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti, Amed ve İzmir’de devam edecek. (11.00-15.00) 
 
* MKGP, Kadın Gazetecilere Dönük Hak İhlalleri Raporu’nu İHD İstanbul Şubesi’nde açıklayacak. (11.00)
 
* 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle birçok kente eylem ve etkinlik düzenlenecek. (12.00-19.00)
 
* İstanbul’da sağlık örgütleri, promosyon ihalesine ilişkin İl Sağlık Müdürlüğü önünde açıklama yapacak. (12.30) 
 
* Kandıra Cezaevi’nde katledilen Garibe Gezer’in avukatları, soruşturmada yaşanan gelişmelere ilişkin İHD İstanbul Şubesi’nde açıklama yapacak. (13.00)
 
* Şişli Belediyesi’ndeki kadınlar, belediyenin sığınak açacağına dair vaatlerini yerine getirmemesine ilişkin belediye önünde açıklama yapacak. (15.00) 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.