en iyi rulet siteleri
‘2+2=KRDSTN’ sergisi yarın Lozan’da başlıyor

‘2+2=KRDSTN’ sergisi yarın Lozan’da başlıyor

İsmini İran’ın Mahabad kentinde Kürdistan Cumhuriyeti’ni ilan eden Qazi Muhammed’in 2+2=Kürdistan” sözünden alan "2+2=KRDSTN" sergisi yarın başlıyor.

ABONE OL
Nisan 27, 2023 15:36
‘2+2=KRDSTN’ sergisi yarın Lozan’da başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

LOZAN –  İsmini İran’ın Mahabad kentinde Kürdistan Cumhuriyeti’ni ilan eden Qazi Muhammed’in 2+2=Kürdistan” sözünden alan “2+2=KRDSTN” sergisi yarın  başlıyor. 

İsviçre’nin Lozan kentinde 100 yıl önce imzalanan ve adı “Barış Antlaşması” olarak geçen ama başta Kürtler, Ermeniler olmak üzere bölge halklarına soykırım ve sürgünlerin önünü açan Lozan Antlaşması’nın yıl dönümüne kısa bir süre kaldı.
 
Lozan 100’üncü Yıl Anma Komitesi tarafından geçtiğimiz yıl Kasım ayında başlatılan çeşitli konferans, panel, sanatsal ve kültürel etkinliklerle süren 100’üncü yıl etkinlikleri devam ediyor. 100’üncü yıl etkinlikleri kapsamında dört parça Kürdistan, Almanya ve İtalya’dan sanatçıların farklı disiplinlerden eserlerinin yer alacağı “2+2=KRDSTN” isimli serginin açılışı yarın İsviçre’nin Lozan şehrinde gerçekleşecek.
 
“Bizim Tarafımızdan Söylenenler” temasıyla  Forum d’hôtel de Ville sergi salonunda düzenlenecek olan “2+2=KRDSTN” sergisi 19 Mayıs tarihine kadar ziyarete açık olacak. 
 
SERGİDEKİ SANATÇILAR 
 
Küratörlüğü  Barış Seyitvan ile Serdar Mutlu tarafından yapılan  sergide şu sanatçıların eserleri yer alacak: “Osman Ahmed, Havin Al-Sindy, Havar Amini, Vooria Aria, Khadija Baker, Savaş Boyraz, Wirya Budaghi, Timur Çelik, Salah Ebrahimi, Serhat Ertuna, Jacopo Gallico, Fatoş Irwen, Eren Karakuş, Serpil Odabaşı, Walid Siti, Hito Steyerl, Leyla Toprak”
 
ANLAŞMANIN YARATTIĞI TAHRİBATA DİKKAT ÇEKİLECEK 
 
Serginin Küratörlerinden olan Serdar Mutlu, Lozan Antlaşması ve bu anlaşmanın gözardı edilmiş sonuçları üzerinden Mezopotamya ve Anadolu coğrafyayasının yeniden şekillendirildiğini dile getirerek, “100 yıldır devam eden  ‘tek dil, tek millet, tek bayrak’ anlayışıyla bu coğrafyada sayısız katliamlar, kültürel soykırımlar ve sürgünler yaşandı”   diye konuştu.  Bu sergide de küratörler, tarihçiler, sanatçılar ve aktivistlerin Lozan Anlaşması’nın yarattığı tahribatlara dikkat çekeceklerini ve sürecin yeniden belgelenmesi ile toplumsal hafızanın yeniden canlanmasına ön ayak olmaya çalışacaklarını dile getiren Mutlu “Bu sergi ile sanatın belgeleme ve toplumsal hafızayı yeniden inşa etme gücünü ortaya çıkarmak istedik” dedi.
 
SERGİ İSMİ NE ANLAMA GELİYOR?
 
Sergiye adını veren  “2+2=KRDSTN” isminin ise Kürt yakın tarihindeki önemli liderlerden Qazi Mohammed’e atfedilen 2+2=Kürdistan sözünden geldiğini söyleyen Mutlu “Buradaki 2 R Rojava ve Rojhelat’ı, 2 B ise Bakur ve Başûr’u ifade etmektedir” diye belirtti.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.