en iyi rulet siteleri
21 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ

21 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ

ABONE OL
Şubat 21, 2023 06:00
21 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
* Depremin merkez üssü Bazarcix’a bağlı görüntülediğimiz 25 kırsal mahalle ve bağlı obalarda en az 339 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce ev yerle bir oldu. Depremzedeler için gıda ve hijyen ürünleri ihtiyaçların başında geliyor.
 
* Yolları beş gün boyunca kardan kapalı olan ve telefonların çekmediği mahalle ile günler sonra iletişim kurulabildi. Depremin ilk 5 gününü bir ahırda geçiren yüz yurttaş, barınamadıkları için göç etti. 
 
* Meydana gelen depremlerde etkilenen yerlerden biri olan Narlı’da bulunan Şehit Salih Hayırsöz Entegre Sağlık Merkezi dün açılırken, 9 bin depremzedenin yaşadığı beldede depremzede bir doktor ve hemşirenin çalışıyor. 
 
* Semsûr’da “Ceylan Önkol Oyun Alanı” kuran HDP Gençlik Meclisi üyesi gençler, çocuklar için yeni yaşam alanları kurmaya devam edeceklerini söyledi.
 
* Narlı’da bulunan ahırının depremde yıkılması sonucu 60 hayvanının öldüğünü söyleyen 74 yaşındaki Mustafa Tuskan, “Zamanında yardımlar gelseydi, hayvanlarının hepsi kurtulurdu” dedi. 
 
* Meletî’nin kırsal mahallelerinde çiftçiler enkaz altında kalan kayısılarının tespit edilip, TMO tarafından satın alınması çağrısı yaptı.
 
* Mereş depreminde yoğunluklu 8 mahallesinde yıkım yaşanan Samandağ’da enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, dün meydana gelen depremle yeni binalar enkaza dönüştü. 
 
* Jeoloji Mühendisi Eyüp Ceyhan, fay hattı üzerindeki kentlerde kontrol mekanizmasının doğru işletilmemesi ve imar afları nedeniyle depremin ölümcül sonuçlarının olduğunu söyleyerek, alınması gereken önlemleri sıraladı.
 
* Deprem bölgelerindeki enkazların dere yataklarına dökülmesinin büyük riskler oluşturacağına işaret eden ekolojist Hüseyin Çağlar, “Depremin yarattığı sorunlar ve mağduriyetin yanında çok ciddi bir doğa katliamı yaşanacaktır” dedi.  
 
* Depremin vurduğu köylerde yardımların yetersiz olduğuna dikkati çeken TARIM-SEN kurucu üyesi Umut Kocagöz, inşa süreçlerinde köylülerin mülksüzleştirme durumunun da gelişebileceği uyarısında bulunarak, göç ve üretimsizliğe işaret etti.
 
* Semsûr’da depremin yarattığı yıkıma tanıklık eden Kadın Zamanı Derneği’nden Dilek Başalan, depremzede kadın ve çocukların durumuna dikkat çekerek, “Böylesi durumlarda kadınların daha fazla söz kurması, ortak bir mekanizma inşa etmek zorundalar” dedi. 
 
* Hatay’da kurdukları çadırlarda sağlık hizmeti veren TTB ve SES üyeleri, tuvalet, duş, temiz su ihtiyaçlarının acilen giderilmesi gerektiğini belirtti.
 
* Hatay’daki hukuksuzluklara dikkat çeken ÖHD’li Mehdi Zana Akkaya, ilan edilen OHAL ardından şiddet olaylarının yaşandığına dikkat çekerek, “Bu şiddet ve hukuksuzluklara karşı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri devreye girmeli” dedi. 
 
* İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan tutukluların psikolojik şiddete maruz kaldığını ifade eden avukat Mehtap Sert, ” İşkencenin afet döneminde artırılmasının sorumluları ile hukuk önünde hesaplaşacağız” dedi.
 
* Yüzyıllık sorunların kaynağının “Türkçülük” üzerine kurulan cumhuriyet olduğunu belirten Anayasa Profesörü Levent Köker, bu sorunların çözümünün yeni bir Anayasa olduğuna ifade ederek “Demokratik Cumhuriyete” işaret etti.  
 
* Tekçi anlayışla inşa edilen Cumhuriyet ile Kürtlere ve anadiline yönelik baskı ve yasakların başladığını belirten avukat Cemal Demir, “Kürtlerin bu yasağa dönük mücadeleleri çeşitli alanlarda hep süregelmiştir” dedi.
 
* Mereş’te meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremde binaların yıkıldığı Dîlok, Semsûr, Mereş, Hatay, Meletî ve Amed’te arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.
 
* Şenyaşar ailesinin başlattığı Adalet Nöbeti, 701’inci gününde Urfa Adliyesi önünde devam edecek.
 
* Amed Emek ve Demokrasi Platformu, deprem süreci ve yeni oluşturulan çadır kente ilişkin Eğitim Sen 1 No’lu Şube’de açıklama yapacak. (12.30)
 
* HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis grup toplantısında konuşacak. (12.45) CANLI 
 
* Çocuk Hakları Odaklı Kriz Yönetim Ağı, depreme ilişkin Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda (DTSO) açıklama yapacak. (14.00)
 
* Mezopotamya Dil Ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne ilişkin dernek binasında açıklama gerçekleştirecek. (14.00)
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.