en iyi rulet siteleri
20 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ

20 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ

ABONE OL
Şubat 20, 2023 06:00
20 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
* Elbistan’a bağlı İçmeler Mahallesi’nde depremin etkisiyle yollar yarıldı, mahallede bulunan oteller ve çok sayıda ev yıkıldı. 60 cenazenin geldiği mahalleye, günler sonra çadır gönderildi.
 
* Erkenek’te depremin ilk günü yurttaşların kendi imkanları ile enkazdan çıkardığı Serpil Bayram, götürüldüğü hastanede ikinci depreme yakalandı. Sevki yapılamayan Bayram, 12 saat sonra evde yaşamını yitirdi. 
 
* Bakanlık onaylı olduklarını ileri süren nakliyeciler, yüzde 80’i enkaz altında kalan Nurdağı ilçesini terk etmek zorunda kalan depremzedelerin evlerini 20 bin lira karşılığında taşıyor. 
 
* Gönüllüler tarafından verilen desteğe her ne kadar kayyım atanarak AFAD’a bağlı kılınsa da, Narlı beldesinde olduğu gibi depremzedeler dayanışma ağının halen HADEP olarak tanımladıkları HDP tarafından örüldüğünün farkında. 
 
* Depremin ikinci haftası geride kalırken, yıkım yaşanan Hatay’da tarih, kültür ve devlet enkaz altında kalırken, depremzedelerin yardımına koşan sivil toplum ve yurttaş dayanışması geleceğe dair umut oldu. 
 
* İktidarın üniversiteler için aldığı uzaktan eğitim kararına tepki gösteren Eğitim Sen Wan Şube Başkanı Murat Atabay, iktidarın üniversitelerden deprem bölgesine ilişkin gelebilecek tepkilerin önüne geçmeye çalıştığını söyledi.
 
* HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu, depremzedeler için halkın ilk günden seferber olduğunu belirterek, “Halkın öfkesi ve tepkisinden anladık ki devlet ve iktidar o molozların altında kaldı. Popülist, mizansen oyunlarla o enkaz altında kalan itibarınızı kurtaramazsınız” dedi. 
 
* Depremin ilk gününden itibaren Amed ve çevre illerde dayanışma gösteren kafe işletmecileri, örgütlü toplumun gerektirdiği bir refleks olduğunu belirterek, “İnsanlarımızı çadır kentlerde birilerinin insafına bırakmamalıyız” dedi. 
 
* Depremin yaşandığı ilk günden bu yana seferberlik halinde dayanışmaya katılan Êlih’te, çocuklar kumbaralarını, yaşlılar ve engelliler aylıklarını bağışlıyor. Kentten deprem bölgesine şimdiye kadar 42 TIR malzeme gönderilirken, 3 bin depremzedenin de barınma sorunu çözüldü.    
 
* Dil üzerindeki baskılara dikkat çeken Kürt Araştırmaları Derneği Eşbaşkanı Eyüp Subaşı, “Kürt diline sahip çıkarsak kimse bizi yok sayamaz. Bu yüzden dilimizi daha da güçlendirip, olması gereken yere taşımalıyız” dedi.
 
* Mereş’te meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremde binaların yıkıldığı Dîlok, Semsûr, Mereş, Hatay, Meletî ve Amed’te arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.
 
* Tutuklu HDP Amed Milletvekili Semra Güzel’in yargılandığı davanın 2’nci duruşması, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (10.00-17.00)
 
* HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, depremin gerçekleştiği yerlerde kadınların yaşadıkları sorunlara ilişkin partisinin Amed Peyas ilçe binasında basın toplantısı düzenleyecek. (11.00) CANLI
 
* Eğitim Sen, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısının başlaması ve yaşanan gelişmelere ilişkin genel merkez binasında basın toplantısı düzenleyecek. (11.00)
 
* HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, deprem felaketi ve sonrasında yaşananlara ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenleyecek. (12.30) CANLI 
 
* Üniversite öğrencileri, uzaktan eğitim kararını protesto etmek amacıyla Süreyya Operası önünde açıklama yapacak. (14.00)
 
* Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç Katliamı’nın 91’inci ayında “Suruç için adalet, herkes için adalet” talebiyle Kadıköy’de açıklama yapacak. (18.00)
 
* TMMOB İzmir Koordinasyon Kurulu, Mereş merkezli yaşanan depremlere ilişkin Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yapacak. (19.00)
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.