en iyi rulet siteleri
19 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ

19 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ

ABONE OL
Mart 9, 2023 12:09
19 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
* Üçüncü Yol’un filizlendiği Rojava Devrimi, 10’uncu yılında inşa süreçlerini sürdürürken, PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Türkiye’nin olası saldırılarına ilişkin, “19 Temmuz direnişimizin sembol günüdür. Saldırılara karşı haklarımızla direnip mücadele edeceğiz” dedi.
* Her dönem işkence, baskı ve ölümlerin adresi olan cezaevleri aynı zamanda direnişin de tarihini yazdı. Özellikle 12 Eylül’de cezaevlerinde direniş ateşini yakan tutuklular günümüzde de baskılara teslim olmuyor.
* Yakın tarihte yaşanan katliamlar zincirinin en önemli halkarından biri olan Suruç Katliamı, üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen aydınlatılmadı. Katliamın talimatını verdiği için dosyaya dahil edilmesi istenilen DAİŞ üyesi Mahir El Agal, Türkiye denetimindeki bölgede öldürüldü.
* Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Aydan Ezgi Şalcı’yı anlatan arkadaşları, onun “Biz mücadelenin mutfağında olmayalım. Öncüsü olalım” sözünü hatırlattı.
* Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden Hogir Özkan’ın ablası Hatice Özkan, “Kardeşim Şengal’e gitti ve umut için Kobanê’ye gidecekti. Şimdi sadece adalet istiyoruz” dedi.
* Suruç için adalet arayışını sürdüren gençlik örgütleri, Suruç Katliamı’nın 7’nci yılında, yarın Güvenpark’ta gerçekleştirecekleri anmaya çağrı yaptı.
* Adli tatil yarın başlayacak, ancak yargıda en çok “talimatlı kararlar” gündeme geldi. Muhaliflere sudan sebeplerle jet hızıyla hapis cezası veren yargı, polis ve askerlerin karıştığı suçlarda “cezasızlık” yoluna gitti, JİTEM davalarında ise “zamana” oynadı.
* Irak’taki hükümet krizini değerlendiren gazeteci Kasım Seyda, KDP’nin bölgedeki çelişkileri derinleştirdiğine işaret ederek, “Irak’ta açığa çıkan birçok krizin nedeni KDP’dir” dedi.
* Şırnak Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, ağaçların kesilmesiyle bölgede insansızlaştırılma politikasının yürütüldüğünü belirterek, “Bu katliam, talan böyle devam ederse yaşam alanımız kalmayacak” dedi.
* Temel bir hijyen ürünü olan ped ve tamponlar yüzde 18 KDV ile fiyatlandırılırken, 2021 yılından beri gelen yüzde 184’e varan fiyat artışları kadınların pedlere erişimini engelliyor.
* Eğitim Sen Van Şube Başkanı Murat Atabay, 20 bin öğretmen atamasında Kürtçeye 3 kontenjan ayrılmasının “Kürtlere hakaret” olduğunu belirterek, seçmeli ders yerine anadilde eğitim hakkını savunduklarını vurguladı.
* Diyarbakır Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi’ne başvuran hasta ve hasta yakınları, insanların özel hastanelere yönlendirilmesi için hastalara randevu verilmediğini ya da aylar sonra verildiğini aktardı.
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti eylemi 498’inci gününde devam ediyor.
* Mesleki faaliyetlerinden dolayı birçok avukat hakkında açılan dava, Çağlayan’da bulunan İstanbul 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (09.30)
* 10 Ekim Gar Katliamı davasının firari sanıklar yönünden devam eden duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (10.00)
* Hasta ve infazı yakılı tutuklular için ailelerin Diyarbakır ve İzmir’de başlattığı Adalet Nöbeti devam edecek. (11.00-16.00)
* Engelli Kamu Personel sınavından yüksek puan almalarına rağmen atanamayan engelliler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde açıklama yapacak. (12.30)
* İHD, cezaevlerinde artan hak ihlallerine ilişkin Diyarbakır, İzmir, Ankara ve İstanbul’da basın toplantısı gerçekleştirecek. (12.00) CANLI
* HDP Ataşehir İlçe Örgütü, Rojava Devrimi’nin 10’uncu yılına ilişkin ilçe binasında etkinlik düzenleyecek. (19.00)
EDİTÖR ROJDA TANMAN

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.