en iyi rulet siteleri
16 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ

16 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ

16 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ

ABONE OL
Şubat 16, 2023 06:00
16 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
* Arama kurtarma çalışmalarının yerini enkaz kaldırmaya bıraktığı Elbistan ve Nurhak’ta, yapıların tamamı ağır hasarlı durumda. Barınma sorunu nedeniyle boşalan ilçelerde, depremzedelerin ilk günden bu yana yaşadığı sorunlar çözülmedi.
 
*  Depremde 10 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Semsûr’da yaşananlar MA objektiflerine yansıdı. 
 
* HDP öncülüğünde depremzedelerle dayanışma kampanyasına katılarak Semsûr’a gelen DÖM üyesi 200 genç, “Halkın bize ihtiyacı var” diyerek, dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yaptı.
 
* AFAD üzerinden gönderilen yardımların ırkçılık nedeniyle mültecilere ulaşmadığını belirten HDP Göçmen ve Mülteci Komisyonu Eş Sözcüsü Elif Bulut, depremden sonra devletin ırkçı propaganda üreten yapıların önünü açtığını söyledi. 
 
* İMO İzmir Şubesi Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar, Gölcük Depremi’nden sonra yapılan yasal yönetmeliklerin uygulanmaması nedeniyle yıkımın ağır olduğunu belirterek, “Önlem almazsak başka ilde aynısını yine yaşarız” uyarısında bulundu. 
 
* Anayasa’da seçimlerin ertelenmesine dair hükmün açık olduğunu ifade eden hukukçu Turgut Kazan, “devletlerarası savaş hali” dışında ne Erdoğan ne YSK ne de Meclis’in bu kararı alamayacağını, alınması halinde ise bunun “Yönetime el koyma, darbe” anlamına geleceğini söyledi.
 
* Yaşanan deprem ardından Türkoğlu L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan dayısı için endişe duyan Asya Doru, sanal medya hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle tutuklandı. 
 
* Tecavüz girişimi suçlamasıyla tutuklanan Baran Kızıl, “tecavüz girişimi” haberini kullanan Jiyan Haber İmtiyaz Sahibi İdris Yayla’dan hakkında şikayetçi oldu. 
 
* Deprem bölgesinde mültecilerin bir anda hedef haline getirildiğini belirten ÖHD ve ÇHD’li avukatlar, amacın asıl sorumlulara yönelik tepkiyi başka yöne kanalize etmek olduğunu söyledi
 
* Mereş’te meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremde binaların yıkıldığı Dîlok, Semsûr, Mereş, Hatay, Meletî ve Amed’te arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.
 
* Ankara Deprem Dayanışma Platformu, Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi’nde yapacağı basın toplantısı ile kuruluşunu duyuracak. (11.00)
 
* HDK’nin bileşenleri, Mereş Bazarcîx’ta Kaymakamlığın, Kriz Koordinasyon Merkezi’ne kayyım atama tehdidine ilişkin Beyoğlu’nda bulunan kongre binasında basın toplantısı gerçekleştirecek. (12.00) CANLI  
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.