DOLAR 18,4376 -0.01%
EURO 17,8730 0.01%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348605-1,10%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

15 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ

15 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ

ABONE OL
Eylül 15, 2022 06:00
15 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
* ÖHD’li avukat Barış Işık, İmralı tecridinde uluslararası kurumların sorumluluklarını yerine getirmediğini belirterek, “Hem ulusal hem de uluslararası yapılar, bütün başvurulara rağmen üç maymunu oynamaktalar” dedi. 
 
* MKGP ile DFG, tutuklamalarının üzerinden 3 ay geçen 16 gazeteciyle dayanışmak için 5 kentte eylem düzenleyecek.
 
* Cudi Yürüyüşü’ne katılacak olan ekolojistler, “Bu rant ve katliama dur diyelim. Katılım sağlayan her insan bir ağaç kurtarır” dedi. 
 
* Urfa ve Diyarbakır’daki siyasetçiler, 17 Eylül’deki Cudi Yürüyüşü için çağrı yaparak, “Artık yeter diyoruz. Hep birlikte doğaya sahip çıkalım” dedi.  
 
* Şırnaklı seçilmişler, Cudi’de süren ağaç katliamına dikkati çekerek, halkları, doğayı ve kültürü savunan herkesi 17 Eylül’de yapılacak Cudi yürüyüşüne davet etti. 
 
* HDP’nin olası seçimlerde belirleyici rolüne dikkati çeken HDK Eşsözcüsü Esengül Demir, “Özellikle HDP seçmeni bir değişimin izini, toplumsal sözleşmesini görmeden üstü kapalı bir şekilde muhalefete oy vermez” dedi.
 
* Türkiye’de yaprak kımıldasa Diyarbakır’da kasırga olarak hissedildiğini ancak Diyarbakır’da kıyamet koptuğunda ise İstanbul’da yaprak kımıldamadığını ve bunun makus talih olmadığını belirten gazeteciler, buna kırmak için, “Kalemlerimizi yere düşürmeyeceğiz” dedi.
 
* Hasta tutukluların “içeride ölsün” denilerek serbest bırakılmadığını belirten gazeteci Hüseyin Aykol, “ATK’nin kabul ettiği ağır hasta tutukluların çoğu da tahliyesi ardından hemen ölüyor. Öleceğinden çok emin oldukları insanları tahliye ediyorlar” dedi.
 
* Kastamonu’da Kürt işçilere dönük saldırıda yaralı kurtulan Hamit Oran, olayın planlı, ırkçı bir saldırı olduğunu belirterek, “Kendi aramızda anadilimizde konuştuğumuz için saldırı oldu” dedi. 
 
* Yasaklarla Kürt dili ve kültürünün engellenemeyeceğini belirten Botanlı Dengbêj ve sanatçılar, “Sanat toplumun kimliğidir. Yasakları tanımıyoruz ve her yerdeyiz” dedi. 
 
* Her ekmek almaya gittiğinde kızı Helin’in katledildiği günü hatırlayan Nazmiye Şen, failin üniformalı olmasından dolayı cezalandırılmadığını belirterek, “Helin’ime ve bütün katledilen çocuklara söz verdim; mücadelemden vazgeçmeyeceğim” dedi. 
 
* Zorunlu askerlik yaptığı kışlada Kürtçe eğitimi savunduğu için ırkçı saldırıya uğrayan Çetin Doğan’a “örgüt propagandası” davası açıldı. Saldırgan askere ise, “haksız tahrik” indirimi yapıldı.
 
* Yenişehir Belediyesi’ni borç batağına sürükleyen kayyım, 340 hanelik mahalleyi satışa çıkardı. Yoksul ve dar gelirlilerin barındığı Fabrika Mahallesi halkı, “Ellerimizle ördüğümüz mahallede hayallerimiz satılacak” diye tepki gösterdi.
 
* Eğitim Sen Van Şube Başkanı Murat Atabay, ekonomik kriz nedeniyle okulları terk eden öğrencilerin sayısında artış olduğunu belirterek, bu duruma karşı herhangi bir adımın atılmadığını söyledi. 
 
* Yeni öğretim yılında ekonomik krizin etkisiyle eğitim masraflarının katlandığını belirten ve bu duruma tepki gösteren veliler, eğitim hizmetlerinin ücretsiz, erişilebilir ve eşit olmasını istedi. 
  
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti, 556’ncı gününde devam ediyor. 
 
* Gazeteci Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da katledilmesine dair açılan davanın duruşması Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (09.00)
 
* Üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’u “olası kasla öldürmekten” hakkında beraat kararı verilen Yakup Şenocak’ın İstinaf Mahkemesi’nin bozma kararından sonra yargılanmasına Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. (09.00-17.00)
 
* Van’ın Başkale ilçesine askerlerin açtığı ateş sonucu Erhan Görür’ün yaşamını yitirmesine ilişkin açılan dava, Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (09.15)
 
* Songül İlker Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu oğlu Ekim Polat’ın taleplerinin karşılanması için cezaevi önünde başlattığı oturma eylemini sürdürecek. (10.00-16.00)
 
* KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nde çalışan 6 gazeteci hakkında açılan dava, İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (10.10)
 
* Özgür Gündem Gazetesi Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol, Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan hakkında açılan dava, İstanbul Adliyesi 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi görülecek. (10.10)
 
* Bayrampaşa Cezaevi’ne düzenlenen “Hayata Dönüş Operasyonu”nu ile ilgili 194 asker hakkında açılan dava, Bakırköy 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (10.30)
 
* Mardin Midyat’ta Mazlum Çelik’in öldürülmesine ilişkin korucubaşı Şükrü Akçay ve korucu kardeşlerin yargılandığı dava, Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (10.30)
 
* Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu tarafından JİN TV muhabirine verilen “Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülü” ardından hakkında dava, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (10.30) 
 
* Eğitim Sen, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali konusunda eğitim sendikalarıyla yaptığı görüşmelere ilişkin sendikanın genel merkezinde basın toplantısı düzenleyecek. (11.00) 
 
* Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ağustos ayı merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerini duyuracak. (11.00) 
 
* Hasta ve infazı yakılan tutuklular için ailelerin başlattığı Adalet Nöbeti, Diyarbakır ve İzmir’de devam edecek. (11.00-16-00) CANLI
 
* İzmir’de Karaburun Bilim Kongresi, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda başlayacak. (11.00)
 
* SES Diyarbakır Şubesi, Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’ndeki yemekleri boykot amaçlı hastane bahçesinde yeryüzü sofrası kuracak. (12.00)
 
* Aile Hekimliği Platformu, Ek Ödeme Yönetmenliğine ilişkin Çağaloğlu’da bulunan TTB’de binasında basın toplantısı düzenleyecek. (13.00)
 
* HDP Urfa İl Örgütü, Urfa 78’liler Girişimi ve Urfa Barosu, “12 Eylül, hukuksuzluk ve adalet arayışı” panelini baro binasında düzenleyecek. (16.00)
 
* Aydın Kadın Dayanışma Platformu, kadın cinayetlerine yönelik Aydın Kent Meydanı’nda basın açıklaması yapacak. (18.00)
 
* Emek ve Özgürlük İttifakı, Cudi Yürüyüşü’ne ilişkin Kadıköy’de bulunan İskele Meydanı’nda açıklama yapacak. (19.00)  CANLI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.