en iyi rulet siteleri
15 ARALIK 2022 GÜNDEMİ

15 ARALIK 2022 GÜNDEMİ

ABONE OL
Aralık 15, 2022 06:00
15 ARALIK 2022 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
* Silopiya’da ilan edilen sokağa çıkma yasağında öldürülen ve 13 gün cenazesinin defnine izin verilmeyen Mele Hasen Sanır’ın eşi, “Hutbeleri Kürtçeydi. Çok zulüm gördü. Ama toplumun öncüsüydü” dedi. 
 
* Cizîr’deki yasaklar sırasında oğlu ve eşi katledilen Hamşi Çağlı, 18 yaşında yitirdiği oğlu Osman’ı adını verdiği torununda yaşatıyor. Çağlı, öfkesini ise “ömrünün sonuna kadar devletten davacı olacağım” diyerek belirtti.  
 
* Devletin, Kürtçeye karşı yürüttüğü asimilasyon politikalarını değerlendiren Arsisa Derneği Yöneticisi Murat Sekmen, Kürtçeye karşı özel savaş politikalarının devreye alındığını ve bu yolla dilin unutturulmak istendiğini söyledi. 
 
* TBB Başkanı Erinç Sağkan ve baro başkanları, İzmir’de katledilen HDP çalışanı Deniz Poyraz için, 26 Aralık’ta adliye binası önünde Adalet Nöbeti tutacak.
 
* İşkencenin Kürtlere yönelik yüz yıldır bir yöntem olarak kullanıldığını belirten HDP Milletvekili Habip Eksik, “İmralı Cezaevi’nde dünyanın iğrenç işkence yöntemi uygulanıyor” dedi.
 
* Çoklu krizlere karşı çözümün gençliğin örgütlenmesinde olduğunu vurgulayan HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, “Gençlik tecridi kıracak, savaşı durduracak, bu düzeni değiştirecek” dedi.  
 
*  Kadın ve çocuğa yönelik şiddet, taciz ve tecavüz uygulayan faillerin yakalanmaması veya hafif cezalarla ödüllendirilmesini devlet politikası olarak gören Rosa Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyesi Suzan İşbilen, “Örgütlenen kadın ancak bu kırıma ve şiddete karşı durabilir” dedi.
 
* İTÜ’de “Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü” sınavının iptal edilmesinin arkasında Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un oğlunun kadroya alınmaması olduğunu belirten Eğitim Sen 6 No’lu Şube Başkanı Beyzade Sayın, “İTÜ, bu tutumdan vazgeçmeli” dedi.  
 
* Artan girdi maliyetlerinin yanında iktidarın getirdiği yasal kısıtlamalardan dert yanan Semsûrlu tütün üreticisi Hasan Taştan, tekel şirketlerinin tütünü satılsın diye yerli üreticinin bitirilmek istendiğini söyledi. 
 
* Semsûr OSB’den yayılan kötü kokudan kaynaklı evlerinin kapı ve pencerelerini açamadıklarına dikkati çeken Karapınar mahallesi sakinleri, “Yaz günü kapımızın önüne çıkamıyoruz. Bankta oturmaya hasretiz” dedi.
 
* Kürt tiyatrosunun baskılara rağmen çığır açtığını dile getiren tiyatro yönetmeni Kemal Orgun, “Salt sanatı bilmek de yeterli değil, bir bütün olarak evrenden başlayarak, toplumu, yaşamı ve siyaseti bilmek gerek” dedi.
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti, 647’nci gününde devam edecek. 
 
* Meclis Genel Kurulu’nda, 2023 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin maddeleri üzerine görüşmelere devam edilecek. CANLI
 
* Amed’de zırhlı araçtan açılan ateşle hayatını kaybeden 12 yaşındaki Helin Hasret Şen’in ölümüyle ilgili polis Abdullah E.’nin yargılandığı dava, Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. (09.00-17.00)
 
* Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine kayıp Hürmüz Diril ve cansız bedeni bulunan Şimoni Diril’e ilişkin açılan dava, Şırnak 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (09.10)
 
* GÖÇİZDER’in üye ve yöneticilerinin yargılandığı davanın duruşmasına Silivri Kapalı Cezaevi Kampüsü’nde devam edilecek (10.00)
 
* DİSK Ege Bölge Temsilciliği, vergide adalet talebiyle Konak Eski Sümerbank önünde açıklama yapacak. (11.00)
 
* Meletî Çevre Platformu, Sabancı Kültür Merkezi’nde “Doğa ve yaşam talanı” konulu panel düzenleyecek. (12.00)
 
* Wan ve Mersin’nde sivil toplum örgütleri, çocuk istismarına ilişkin açıklama yapacak. (12.00-12.30)
 
* Eğitim Sen, İdare Mahkemesi’nin Vakıf Üniversitesi çalışanlarına dair verdiği karara ilişkin Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinde basın toplantısı gerçekleştirecek. (12.30)
 
* Hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması ve tüm cezaevlerinde tecrit uygulamalarına son verilmesi talebiyle tutuklu yakınlarının sürdürdüğü Adalet Nöbeti, İzmir Barosu önünde devam edecek. (13.00-16.00)
 
* KESK, Meclis’te süren bütçe görüşmelerine ilişkin birçok kentte açıklama yapacak. (13.00-19.00)
 
* İHD Amed Şubesi, İnsan Hakları Haftası kapsamında “Mülteciler Hakları” konulu paneli Tahir Elçi Konferans Salonu’nda düzenleyecek (14.00)
 
* Amed Tabip Odası, “Şebnem hocaya özgürlük” talebi ile oda binasında nöbet eylemi gerçekleştirecek. (17.30-19.00)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.