14 OCAK 2023 GÜNDEMİ

14 OCAK 2023 GÜNDEMİ

14 OCAK 2023 GÜNDEMİ

ABONE OL
Ocak 14, 2023 06:00
14 OCAK 2023 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
   
 
* PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüş başvurularına sessiz kalan Adalet Bakanlığı’nın her an suç işlediğini dile getiren HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Bir insanlık suçu olan tecridin bir an önce sonlanması gerekiyor” dedi. 
 
* Êzidîlerin örgütlülüğünden korkulduğunu belirten Şengal Özerk Meclisi Eşbaşkan Yardımcısı Heso İbrahim, “Öncüleri hedef alarak, toplumda korku atmosferi yaratmak istiyorlar” derken, PADÊ Eşbaşkanı Macîde Dexîl ise, “Özerk Şengal talebinden vazgeçirmek istiyorlar” dedi. 
 
* İkinci Paris katliamının ardından Türkiye’nin olayın kapatılması için Fransa’ya baskı uyguladığını ifade eden gazeteci Mahir Üzmez, Kürtlerin “Fransa devleti bu utançla yaşamamalı” çağrısı yaptığını söyledi. 
 
* Kurdîstan Emekçiler Partisi Politbüro Üyesi Bêkes Qadir, Türkiye’nin Federe Kurdîstan Bölgesi’ne yönelik saldırılarını işgal politikası olarak gördüklerini belirterek, Kürtlerin ulusal birliğinin sağlanması tüm siyasi partilerin boynunun borcu olduğunu söyledi. 
 
* Danıştay, Sûr’da sokağa çıkma yasağı sırasında katledilen ve “örgüt üyesi” ilan edilen 14 yaşındaki Cihat Morgül’ün ölümüne dair açılan tazminat davasında verilen ret kararını bozdu. 
 
* DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve gazeteci Seyithan Akyüz’ün aralarında olduğu 27 kişiye verilen toplam 168 yıl 7 ay hapis cezası, “hukuka aykırı delil elde edildi” gerekçesiyle bozuldu. 
 
* Seçimde ilkeli, şeffaf ve toplumsal mutabakata uygun ortak adaydan yana olduklarını belirten TÖP Dönem Sözcüsü Juliana Gözen, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın İstanbul mitingi için çağrı yaparak, “Bu miting, meydan okumanın ilk karşılığı olacak” dedi. 
  
* Yüzde 30 zam oranının emekçiyi yoksulluk sınırının üzerine çıkarmadığını belirten KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Hiper enflasyon ile karşı karşıyayız. İktidar yalana ve talana dayalı bir politika izliyor” dedi. 
 
* Wan Toptan Sebze ve Meyve Hal Kompleksi esnafı, iş yapamaz duruma geldiklerini belirterek, krizin böyle devam etmesi halinde kepenk kapatmak zorunda kalacaklarını söyledi.
 
* Yağışların olmaması nedeniyle Atatürk Barajı’nın doluluk oranının 31,8’e düştüğünü aktaran ZMO Riha Şube Başkanı Abdullah Melik, zordaki çiftçinin desteklenmemesi durumunda ülkeyi ciddi bir kuraklık beklediği uyarısında bulundu. 
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti, 677’nci gününde devam edecek. 
 
 * Yeşil Sol Parti Wan İl Kongresi, Beyaz Düğün Salonu’nda gerçekleştirilecek. (10.00) 
 
* DTK Eş Sözcüsü Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı bedenini ateşe veren Veysi Taş’ın Mêrdîn’ın Artûklu ilçesinde kurulan taziyesini ziyaret edecek. (11.00)
 
* Kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemini Amed, İzmir ve Êlih’te sürdürecek.(12.00-13.00) CANLI 
 
* Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemin 929’uncusunu online gerçekleştirecek (12.00) 
 
* KESK Ankara Şubeler Platformu, “Yoksulluk sınırının üzerinde, insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz” talebiyle Ulus Meydanı’nda açıklama yapacak. (12.00)
 
* Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri, 15 Ocak’ta Kartal’da düzenleyecekleri miting çağrısı için Kartal, Esenyurt ve Sancaktepe ilçelerinde bildiri dağıtacak. (13.00-16.00)
 
* DBP, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride ilişkin İzmir Danışma Bürosu’nda basın toplantısı yapacak.
 
* KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve MYK üyeleri, DBP Amed Genel Merkez Danışma Bürosu’na dayanışma ziyaretinde bulunacak. (13.30)
 
* İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, “F Oturumu”nun 564’üncü haftasında dernek binası önünde açıklama gerçekleştirecek (13.30)
 
* Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 436’ncı haftasında İHD Ankara Şubesi önünde açıklama yapacak. (13.30)
 
* DİSDER, Akbelen ormanlarında yürütülen maden çalışmalarına karşı Akbelen’de açıklama yapacak. (14.30)
 
* HDP İstanbul Gençlik Meclisi, Serê Salê etkinlikleri kapsamında Bağcılar ilçe binasında kutlama gerçekleştirecek. (16.00)
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.