en iyi rulet siteleri
14 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ

14 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ

14 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ

ABONE OL
Haziran 14, 2023 06:00
14 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 
 
* Lozan’ın yüzüncü yılında ‘Büyük Kurdistan Konferansı’ gerçekleştireceklerini belirten KNK Eşbaşkanı Ahmed Karamus, Kürtlerin birlik olmak dışında hareket etmek dışında seçeneklerinin olmadığını söyledi. 
 
* Kuzey ve Doğu Suriye İletişim Dairesi Eş Başkanı Ciwan Mele Îbrahîm, 10 bini aşkın DAİŞ üyesini Halk Koruma Mahkemeleri’nde halkın önünde yargılama kararı aldıklarının belirterek, yargılama sürecini anlattı. 
 
* Kürt siyasetçi Selim Sadak, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Üçüncü Yol perspektifinin halklara umut, iktidarlara korku olduğunu belirterek, Kürtlerin ulusal ittifakını kurada tecride karşı mücadelede ortaklaşması gerektiğini söyledi.
 
* Kadın özgürlük mücadelesiyle tanıştıktan sonra yaşamı başka bir mecraya evrilen Şükran Şen, “Kendimi ‘Jin, jiyan, azadî’ sloganında görüyorum. Bu anahtarla kapıyı açtım. Beni, yaşamımı, özgürlüğümü kazandım” dedi. 
 
* İktisatçı Mustafa Sönmez, son bir haftada döviz kurunda yaşanan artışlarla enflasyonun yüzde 60 oranında artacağını belirterek, Haziran ayından sonra yeni bir zam dalgası beklediklerini söyledi.
 
*  Dövizdeki dalgalanmanın çiftçiyi etkilediğini söyleyen Curnê Reş Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar, “Gübre ve zirai ilaçta dışa bağımlıyız. Böyle giderse çiftçi toprağını ekmede zorlanacak” uyarısında bulundu. 
 
* Kırşehir S Tipi Cezaevi’nde bulunan ve kemik erimesi olan hasta tutuklu Süleyman Ayaz, test yapmak için verdiği dilekçenin cezaevi idaresinde reddedildiği belirtildi. 
 
* Îslahiye’de depremden sonra kapanan yol, aradan 4 ay geçmesine rağmen açılmadı. Bölgede tarımla uğraşan çiftçi ise, duruma tepkili. 
 
* Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Hastanesi’nde sağlık çalışanları iki klinikte birden çalıştırılırken, mobbinge itiraz edenlere “Beğenmiyorsanız istifa edin” denildi. 
 
* Basa ve Qilêban ilçelerinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından ihtiyaç sahibi onlarca kişiye yapılan ödemeler, seçimlerin hemen ardından iptal edildi. 
 
* Seçimden sonra 50 kilogramlık un torbasına yaklaşık 150 lira zam yapıldığına dikkat çeken esnaflar, bunun kısa bir süre sonra ekmeğe yansıyacağını belirterek tepki gösterdi. 
 
* Maden ve JES sahalarıyla ormanları, dereleri, tarım arazileri ekolojik talana uğrayan Aydın’da, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tamamı orman arazisi içinde kalan bir mermer ocağı ve JES için “ÇED gerekli değil” kararı verildi.
 
* Görevden alınmasına gerekçe gösterilen Erxenî Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya hakkındaki beraat kararı, İstinaf Mahkemesi tarafından onandı. Kaya’nın göreve iadesi için başvuru yapılacak.  
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 814’üncü gününde devam edecek.
 
* İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde 16 Kasım 2021 tarihinde öldürülen 3 Suriyeli mültecinin katili Kemal Korkmaz hakkında açılan davanın ikinci duruşması İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (09.30)
 
* Gazeteci Ferhat Parlak’ın “Örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (10.00) 
 
* Kadın akademisi üyesi Figen Aras’ın “Örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (10.00) 
 
* Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu, Çakmaklı Gaz Depolama ve Yeniden Gazlaşma Terminali’nde yaşanan gaz kaçağına yönelik Yeni Foça’da açıklama gerçekleştirecek. (10.00)
 
* Emek ve Özgürlük İttifakı, 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından ilk toplantısını HDP Genel Merkezi’nde gerçekleştirecek. (10.30) 
 
* Pirsûs’ta AKP eski Milletvekilli İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından katledilen Hacı Esvet ve oğulları Adil ile Celal Şenyaşar, katliamın yıl dönümünde Belediye Mezarlığı’ndaki mezarları başında anılacak. (11.00)
 
* Şişli Belediyesi işçileri, “Taşeron yasaklansın, insanca yaşanacak ücret ve güvenli çalışma istiyoruz” talebiyle belediye önünde açıklama gerçekleştirecek. (12.00)
 
* SES Amed Şubesi, sağlık çalışanlarına yönelik mobbinge ilişkin Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Hastanesi’nde önünde açıklama gerçekleştirecek. (12.30)
 
* İHD İstanbul Şubesi, Boğaziçi Üniversitesi’nin rektörlük binası önünde açıklama yapmak isteyen öğrencilerin gözaltına alınması ve 4’ü hakkında 10’şar ay hapis cezası verilmesine ilişkin dernekte basın toplantısı düzenleyecek.  (12.30)
 
* İzomas, YDA ve Emlak Konut bünyesinde çalışan inşaat işçileri, 2 aydır alamadıkları ücretleri için Emlak Konut GYO önünde eylem gerçekleştirecek. (12.30)
 
* MATUHAY-DER, cezaevlerinde yaşanan tecrit ve infaz yakmalarına ilişkin dernek binasında basın toplantısı düzenleyecek. (14.00) (CANLI)
 
* Zarok Ma, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Meclisi ve Önce Çocuklar Derneği, Kırklar Dağı’nda çocuklar için “Uçurtmanı da al gel” etkinliği düzenleyecek. (18.00)
 
* Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şubesi’nin, KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işe iadeleri talebiyle gerçekleştirdiği oturma eylemi 258’inci haftasında Karşıyaka İskelesi’nde devam edecek. (18.00) 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.