DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 349360-0,73%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

11 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ

11 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ

ABONE OL
Eylül 11, 2022 06:00
11 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
* Orman kıyımının durdurulması için yaptıkları başvurulara karşılık kesimin arttığına dikkat çeken Şırnak Barosu Çevre ve Kent Komisyonu Eşsözcüsü Fadıl Tay, talana karşı çıkmak için Cudi Yürüyüşü’ne çağrı yaptı. 
 
* Cudi yürüyüşüne katılacak olan ekoloji örgütleri, doğa katliamının devletin “Çöktürme Planı”nın bir parçası olduğunu belirterek, ekolojik talana karşı ortak mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı. 
 
* Cezaevinde 5 yıl 10 ayı aşkın süredir tutulan HDP eski Milletvekili Gülser Yıldırım, “Örgüt üyeliği” iddiasıyla hakkında verilen cezanın infazını 3 ay önce tamamlamasına rağmen tahliye edilmiyor.
 
* Iğdır S Tipi Cezaevi’nde tutuklarla görüşmesi engellenen HDP Milletvekili Habip Eksik, S tiplerinin “irade kırma merkezi” olduğunu ve Hitlerin Nazi kamplarından hiçbir farkı olmadığını söyledi.
 
* 12 Eylül askeri darbesinin günümüzde uygulamaları ile sürdürüldüğünü belirten dönemin direnişçileri, “Bu mücadele er geç zafere ulaşacak” dedi.
 
* Erciş ilçesinde evi tamamen yanan Ramazan Kılıç için yurttaşlar, kolektif bir çalışmanın sonucunda ev inşa etti. 
 
* Ekonomik krizin altında ezildiklerini ve bir çözüm bulamadıklarını dile getiren Vanlılar, “’Sabah akşam, yarını nasıl çıkartırız’ diye düşünüyoruz” dedi.
 
*  DAİŞ’in 2014 yılında Rojava saldırısında Türkiye’ye sığınan Soma Elvadu, 8 yılda 4 kent 36 ev değiştirmek zorunda kaldığını belirtirken, aynı zamanda 20 yıldır evli olduğu erkeğin şiddetine uğradığını kaydetti. 
 
* Tutuklulara yönelik uygulamalara ses çıkartılmadıkça Türkiye’nin cezaevine dönüştüğünü belirten TDİ’den Elvan Özerli, herkesi ihlallere karşı ses çıkartmaya çağırdı. 
 
*Ağaç kıyımına karşı Cudi’ye yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yapan DBP MYK Üyesi Faruk Tatlı, yürüyüşün savaşa ve talana karşı bir isyan olduğunu belirterek, “Ekolojinin CHP’lisi, HDP’lisi olmaz” dedi. 
 
* Hakkari Devlet Hastanesinde tutulan ve HPG’lilere ait olduğu belirtilen 3 cenazenin, otopsi işlemlerine rağmen 38 gündür ailelere teslim edilmediği öğrenildi.
 
* Zerzevan Kalesi’nde dikilen ve üzerine Göktürkçe “Gökyüzüne bak ayı gör” yazılı monoliteye tepki gösterdiği için gözaltına alınan performans sanatçısı Adem Bulut, “Kültürel miras sömürülüyor” dedi.  
 
* Hasta ve infazı yakılan tutuklu yakınları, 300 gündür, ATK, cezaevi ve Diyarbakır Adliyesi önünde adalet talebiyle nöbet tutuyor. Tutuklu yakınları, “Hasta tutuklular özgürleşinceye dek her alandayız” dedi. 
 
* “Kürt dili üzerindeki asimilasyonu durdurun” şiarıyla 12 Eylül’de birçok merkezde açıklama yapacaklarını belirten HDP MYK üyesi Ömer Öcalan, “Yüzyıldır Kürt dili üzerinde süren asimilasyona karşı ‘Kürtçe dilinde eğitim istiyoruz’ diyeceğiz” dedi.
 
* Aralık ayına kadar eylemsellik kararı alan HDP Kadın Meclisi, kadın ittifakı ve dayanışmasını güçlendirmek için her kesimden kadınlarla bir araya gelerek, tartışma yürütecek.
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 552’nci gününde devam ediyor.
 
* HDP Mersin İl Örgütü, “Asimilasyona dur de” şiarıyla parti binasında etkinlik düzenleyecek. (14.00-17.00)
 
*78’liler Girişimi, HDP Esenyurt ilçe binasında “12 Eylül ve Süreklileşen Darbeler” başlıklı panel-forumu düzenleyecek. (17.00)
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.