en iyi rulet siteleri
10 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ

10 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ

10 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ

ABONE OL
Haziran 10, 2023 06:00
10 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
* HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Hür Dava Partisi’nin iktidar eliyle Meclis’e taşınmasına ilişkin, “Yeni dönem ihtiyaçları çerçevesinde devletin elinde yurtsever harekete karşı bir odak olarak sivriltileceklerini söyleyebiliriz” dedi. 
 
* Sincan Kadın Cezaevi’nde hasta tutukluların hayatının riske atıldığını, tutuklulara casusluk dayatıldığını aktaran tutuklu DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, hak ihlallerinin son bulması için bağımsız heyetlerin cezaevinde inceleme yapması çağrısı yaptı.
 
* İktidarların “milliyetçiliği” bir strateji olarak kullandığını ifade eden Siyaset Bilimci Doç. Dr. Utku Balaban, bu politikalara karşı işçi örgütlenmesinin zorunluluğuna vurgu yaptı. 
 
* Gazeteci Ahmet Kanbal hakkında yaptığı haberler dolayısıyla “Yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” iddiasıyla açılan iki soruşturmadan birinde takipsizlik kararı verilirken, bir diğerinde ise dava açıldı. 
 
* Amed’in hemen hemen her sokağında çeşitli işlerde çalıştırılan çocuklar adil ve eşit bir yaşam talebinde bulunarak, “Yorulduğumuz için oyun oynayamıyoruz, yaşıtlarımız gibi olmak istiyoruz” dedi.  
 
* Seçimden sonra benzin ve motorine yapılan zamlara tepki gösteren şoförler, iktidarın seçim masraflarını halktan çıkardığını söyledi.
 
* Mezopotamya Ovası’nda verimli başlayan buğday hasadı çiftçiyi sevindirse de, TMO’nun anlaşmalı depolarında yer olmadığı iddia edilerek, buğday alımı yapılmıyor. Depo sahiplerinin alımı kendileri yapıp, TMO’ya sattıkları öne sürülüyor.  
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 810’uncu gününde devam edecek. (10.00)
 
* HDP Yerel Yönetimler, belediye eşbaşkanları ve meclis üyeleriyle Mitanni Otel’de yeniden yapılandırmaya ilişkin toplantı düzenleyecek. (10.00)
 
* Yeşil Sol Parti ve HDP İl Eş Başkanları, Yeşil Sol Parti Genel Merkezi’nde bir araya gelecek. HDP Eş  Genel Başkanı Mithat Sancar, toplantının açılışında konuşacak. (10.30) CANLI
 
* İHD ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemlerini Amed ve Êlih’te sürdürecek. (11.00-12.00)
 
* Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri eylemi 950’nci haftasında sürdürecek. (12.00) 
 
* Amed KESK Şubeler Platformu, KHK ve ihraçlara ilişkin Hazal Park’ta açıklama yapacak. (13.00) 
 
* Kürt Edebiyatçılar Derneği,  2’inci Olağan Kongresi’ni Mimarlar Odası Amed Şubesi’nde gerçekleştirecek. (13.00)
 
* Sivil toplum örgütleri, hasta tutukluların durumuna ilişkin İzmir, İstanbul ve Ankara’da açıklama yapacak. (13.00)
 
* Sivil toplum örgütleri, okullara “Manevi danışmanlık” adı altında din görevlilerinin atanmasına ilişkin İzmir ve İstanbul’da açıklama yapacak. (13.00-18.30)
 
* Eğitim Sen Êlih Şubesi, Kürtçe akademik çalışmalara ilişkin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde panel düzenleyecek. (13.30)
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.