08 OCAK 2023 GÜNDEMİ

08 OCAK 2023 GÜNDEMİ

ABONE OL
Ocak 8, 2023 06:00
08 OCAK 2023 GÜNDEMİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
* Tecritle PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sesinin duyulmasının engellemeye çalışıldığını belirten HDP Milletvekili Hasan Özgüneş, “İmralı’nın özgürleştirilmesi ve Kürt sorununun çözülmesi, yakın tarihin mücadele hattını oluşturuyor” dedi. 
 
* Kuzey ve Doğu Suriye sınırında bulunan Türkiye’ye ait gözetleme kuleleri mayınlı arazilerden geriye doğru çekilmeye başlanırken, sınırdaki askeri karakolun da Dirbêsîyê Mahallesi’nin arkasına taşınması için hazırlık yapılıyor. 
 
* Sur’da sokağa çıkma yasakları döneminde katledilen Rozerin Çukur’un annesi Fahriye Çukur, yaşadığı acının tarifsiz olduğunu, kıyamette kadar unutmayacağını belirterek, devleti ve yetkilileri yüzleşmeye çağırdı.
 
* Ülkede derinleşen yoksullukla birlikte çocukların her alanda daha fazla istismar edildiğine dikkat çeken Sosyolog Taner Taş, “Modern dünyanın en büyük problemi de çocuğun nesneleştirilmesidir. Sistem çocuğu kendisine hizmet edecek bir nesil olarak görüyor” dedi. 
 
* Paris’te 10 yıl önce katledilen 3 Kürt kadından biri olan Sakine Cansız için “Ömrünü barışa adayan bir kadındı” şeklinde bahseden İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, “Bu cinayet çözülseydi, ikinci Paris katliamı yaşanmazdı” dedi. 
 
* Paris’te katledilen Fidan Doğan’ın kuzeni Cemo Doğan, “Paris Katliamı’nın uluslararası bağlantıları ortaya çıkarılmadığı için geçtiğimiz günlerde ikinci Paris katliamı yaşandı” dedi.  
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 761’inci gününde devam edecek. 
 
* HDP Iğdır İl Örgütü, parti Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla 4. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirecek. (10.00) CANLI
 
* Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, polis tarafından katledilişinin 27’nci yılında Esenler’deki mezarı başında anılacak. (11.00)
 
* Marksist Okul (DMA), Amed’in Sur ilçesinde bulunan Demir Otel’de “Doğu Kürdistan ve İran ayaklanmasının bugünü ve geleceği” konulu panel düzenleyecek. (12.00-16.00)
 
* İstanbul Tabip Odası, “Serbest Meslek Hakkı için Büyük Hekim Buluşması” şiarıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirecek. (12.00)
 
* Paris ve Silopiya’da katledilen Kürt kadınlar, Riha’nın ilçelerinde düzenlenecek anmalarla anılacak. (13.00)
 
* Kadınlar Birlikte Güçlü, “Kadınların isyanı değiştirecek” şiarıyla yılın ilk eylemini Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde gerçekleştirecek. (15.00)
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.