en iyi rulet siteleri
Şam: Dörtlü toplantıda TSK’nin Suriye’den çekilmesi görüşüldü
  • Rojev
  • Dünya
  • Şam: Dörtlü toplantıda TSK’nin Suriye’den çekilmesi görüşüldü

Şam: Dörtlü toplantıda TSK’nin Suriye’den çekilmesi görüşüldü

Suriye Savunma Bakanlığı, dörtlü toplantıda TSK'nin Suriye topraklarından çekilmesi ve "M4" otoyolunun açılmasına ilişkin anlaşmanın uygulanmasının görüşüldüğünü açıkladı.

ABONE OL
Nisan 26, 2023 15:00
Şam: Dörtlü toplantıda TSK’nin Suriye’den çekilmesi görüşüldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Suriye Savunma Bakanlığı, dörtlü toplantıda TSK’nin Suriye topraklarından çekilmesi ve “M4” otoyolunun açılmasına ilişkin anlaşmanın uygulanmasının görüşüldüğünü açıkladı.
 
Suriye Savunma Bakanlığı, Rusya’nın başkenti Moskova’da dün yapılan Türkiye, Rusya, İran ve Suriye savunma bakanları ve istihbarat başkanları toplantısına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, toplantıda Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesinin görüşüldüğünü bildirildi.
 
Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, açıklamada, “Toplantıda, Türk kuvvetlerinin Suriye topraklarından çekilmesi konusunun yanı sıra M4 yolu [Lazkiye-Halep] olarak bilinen uluslararası karayolu üzerindeki anlaşmanın uygulanması görüşüldü” denildi.
 
Milli Savunma Bakanlığı ve Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda toplantının “yapıcı havada” geçtiği belirtilmiş, “Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma”, “Suriye topraklarında her şekliyle terör örgütleri ve tüm aşırılıkçı gruplarla mücadele”, “Suriye’de güvenliğin pekiştirilmesi”, “Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi” ve “Suriyeli mültecilerin topraklarına dönmelerine yönelik çabaların yoğunlaştırılması” açıklamada öne çıkan ifadeler olmuştu.
 
TÜRKİYE DESTEKLİ SİLAHLI GRUPLAR NE DEMİŞTİ 
 
Suriye’nin kuzeyinde etkili silahlı gruplardan Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) ve Türkiye ile iyi ilişkileri bulunan Ahrar el Şam, Ankara’nın Suriye ile normalleşme çabalarına tepki göstermişti. Ahrar el Şam’dan yapılan açıklamada, “Beşar Esad ile hiçbir şekilde uzlaşmaya yanaşmayacağız” denilmişti. İdlib’i kontrol eden HTŞ’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin Suriye ile normalleşme girişimleri ‘U dönüşü’ olarak nitelendirilmişti.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.