en iyi rulet siteleri
Rusya ‘terör sponsoru devlet’ ilan edildi
  • Rojev
  • Dünya
  • Rusya ‘terör sponsoru devlet’ ilan edildi

Rusya ‘terör sponsoru devlet’ ilan edildi

Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye ile Federe Kurdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılara sessizliğini sürdüren Avrupa Parlamentosu, Ukrayna saldırıları nedeniyle Rusya’yı “terör sponsoru devlet” ilan etti.

ABONE OL
Kasım 23, 2022 15:34
Rusya ‘terör sponsoru devlet’ ilan edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye ile Federe Kurdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılara sessizliğini sürdüren Avrupa Parlamentosu, Ukrayna saldırıları nedeniyle Rusya’yı “terör sponsoru devlet” ilan etti.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye ile Federe Kurdistan Bölgesi ve Şengal’e yönelik saldırılarına sessizliğini sürdüren Avrupa Parlamentosu (AP), Ukrayna’ya saldırıları devam eden Rusya’yı “terörizm sponsoru devlet” olarak ilan etti. Bugün AP’de yapılan oylamada, milletvekilleri Rusya’nın “terörizm sponsorlu devlet” olarak ilan edilmesi kararını aldı. Strasburg’da yapılan oylamaya, 494 milletvekili lehte, 58 milletvekili aleyhte ve 44 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

Parlamentodaki milletvekilleri, Rusya’yı terörizm sponsoru devlet olarak ilan ederek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Moskova’nın Ukrayna’da işlediği iddia edilen suçlardan ötürü uluslararası bir mahkemede sorumlu tutulmasına zemin hazırlamak istiyor.

MOSKOVA’DAN SERT TEPKİ

Moskova, AP’nin aldığı bu karara sert tepki gösterdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu’nu aptallığın sponsoru olarak ilan etmeyi öneriyorum” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Moskova’nın Ukrayna’da sivilleri hedef aldığını söyleyerek, Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) ve diğer ülkeleri Rusya’yı teröre destek veren bir devlet olarak ilan etmek için çağrıda bulunuyor. Moskova ise Kiev’in kendisine yönelttiği bu iddiaları reddediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, şu anda Küba, Kuzey Kore, İran ve Suriye’yi “teröre yardım eden” devletler olarak tanıyor ve bu ülkeler de mali kısıtlamalara tabi tutuluyor. Avrupa Parlamenter Araştırma Servisi’ne göre, AB’de şu ana kadar Litvanya, Letonya, Estonya ve Polonya’yı parlamentosu Rusya’yı terörizmi destekleyen devlet olarak ilan etti

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.