en iyi rulet siteleri
Protestoların sürdüğü Yunanistan’da işçi sendikaları greve hazırlanıyor
  • Rojev
  • Dünya
  • Protestoların sürdüğü Yunanistan’da işçi sendikaları greve hazırlanıyor

Protestoların sürdüğü Yunanistan’da işçi sendikaları greve hazırlanıyor

Yunanistan’da 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası sonrası başlayan protestolar devam ederken, işçi sendikaları 16 Mart’ta ülke genelinde greve gidecek.

ABONE OL
Mart 12, 2023 15:34
Protestoların sürdüğü Yunanistan’da işçi sendikaları greve hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Yunanistan’da 57 kişinin hayatını kaybettiği tren kazası sonrası başlayan protestolar devam ederken, işçi sendikaları 16 Mart’ta ülke genelinde greve gidecek.

Yunanistan’ın en büyük işçi sendikaları ülke genelinde greve hazırlanırken, 57 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasını protesto eden binlerce kişi başkent Atina’da bir araya geldi. Tüm Mücadeleci İşçiler Cephesi’nin (PAME) destekçileri, parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı’nda toplandı. “Katiller” ve “Unutmayacağız” sloganlarının atılan eylemler nedeniyle, başkent metrosunun Sintagma ve Panepistimio durakları kapatıldı.

Yunanistan’da, İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (ADEDY) ortak çağrısıyla 16 Mart’ta genel greve gidilecek.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Dimitris Koutsoumbas ise Atina’da yaptığı açıklamada, 28 Şubat’ta Tempi bölesinde meydana gelen kazanın “bir suç” olduğunu belirterek, “Bu suçun hafızalardan silinmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Yunanistan’ın Tempi bölgesinde yolcu treni ile yük treninin çarpışması sonucu 57 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 350 yolcunun bulunduğu trende yaşamını yitirenlerin çoğu üniversite öğrencisiydi. Kazanın ardından Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis, “Böylesi bir trajik olay karşısında hiçbir şey olmamış gibi devam etmenin mümkün olmayacağını” söyleyerek istifasını açıkladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.