en iyi rulet siteleri
Portekiz’de ‘kısmi ötenazi’ yasası onaylandı
  • Rojev
  • Dünya
  • Portekiz’de ‘kısmi ötenazi’ yasası onaylandı

Portekiz’de ‘kısmi ötenazi’ yasası onaylandı

Portekiz’de “kısmi ötenazi” yapılmasına izin veren yasa onaylandı.

ABONE OL
Mayıs 13, 2023 14:34
Portekiz’de ‘kısmi ötenazi’ yasası onaylandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Portekiz’de “kısmi ötenazi” yapılmasına izin veren yasa onaylandı.
 
Portekiz parlamentosu, kamuoyunda yaklaşık üç yıldır tartışılan ve belirli koşullar altında tıbbi yardım alarak ötanazi yapılmasına izin veren yasayı onayladı. İktidardaki Sosyalist Parti’nin (PS) meclise sunduğu tasarı, milletvekillerinin çoğunluğu tarafından kabul edildi. 
 
Portekiz’in muhafazakâr Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, nisan ayında yasa tasarısını veto etmiş ancak Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiği önceki versiyonların aksine yasada herhangi bir yasal anormallik görmediğini kabul etmişti. Cumhurbaşkanı, daha önce veto ettiği ancak parlamentonun yeniden kabul ettiği yasayı sekiz gün içinde onaylamak zorunda.
 
Yasa yürürlüğe girdiğinde, insanların kendi yaşamlarına son vermelerine imkan vermeyecek şekilde ağır yaralı olmaları veya tedavi edilemez bir hastalık durumunda ötanazi yapmalarına izin verilecek.
 
Avrupa’da yalnızca Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’da ötanazi tam olarak yasal durumda. Diğer pek çok ülkede, “pasif ötanazi” veya “yardımlı ölüm” gibi kısmi ötanazi hakkı bulunuyor. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.