en iyi rulet siteleri
Paris’te on binlerin katılımıyla yürüyüş başladı
  • Rojev
  • Dünya
  • Paris’te on binlerin katılımıyla yürüyüş başladı

Paris’te on binlerin katılımıyla yürüyüş başladı

Paris’te on binlerce kişinin katılımıyla 9 Ocak ve 23 Aralık’ta katledilenler için düzenlenen yürüyüş başladı.

ABONE OL
Ocak 7, 2023 11:34
Paris’te on binlerin katılımıyla yürüyüş başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Paris’te on binlerce kişinin katılımıyla 9 Ocak ve 23 Aralık’ta katledilenler için düzenlenen yürüyüş başladı. 
 
Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak’ta yaşanan katliamın 10’uncu yılı dolayısıyla anma düzenleniyor. Sakine Cansız (Sara), Fidan Doğan (Rojbîn) ve Leyla Şaylemez’in (Ronahî) katledilmesinin yıl dönümü dolayısıyla planlanan yürüyüşte aynı zamanda 23 Aralık’ta katledilen Emine Kara (Evîn Goyî), Mîr Perwer ve Abdurrahman Kızıl’ın de anılıyor. 9 Ocak katliamının yaşandığı Kurdistan Enformasyon Merkezi önünde toplanan on binlerce Kurdistanlı ve dostları,  sık sık “Bijî Serok Apo”, “Şehîd namirin”, “Jin Jiyan Azadi”, “Be Serok Jiyan nabe” sloganları attı. 
 
Yürüyüşte, her iki katliamın da gerçek faillerinin bulunması ve dava dosyalarındaki devlet sırrının açıklanması talep ediliyor. 
 
Kurdistan Enformasyon Merkezi önünden harekete geçen kitle République Meydanı’na vardığında miting düzenleyecek. Saygı duruşu ile başlaması planlanan mitingde onlarca Fransız seçilmiş, aydın, yazar, akademisyen, sendika temsilcisi, hukukçu, Kürt kurum temsilcisi, Türkiyeli sosyalist örgüt temsilcisi kitleye hitap edecek.
         
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.