en iyi rulet siteleri
Öldürülen DAİŞ’li Al-Agal, Suruç ve Sultanhamet’in faili çıktı
  • Rojev
  • Dünya
  • Öldürülen DAİŞ’li Al-Agal, Suruç ve Sultanhamet’in faili çıktı

Öldürülen DAİŞ’li Al-Agal, Suruç ve Sultanhamet’in faili çıktı

ABD’nin Cinderes saldırısında öldürüldüğünü duyurduğu DAİŞ’in üst düzey yetkililerinden Maher al-Agal’ın, Suruç ve Sultanahmet patlamaları gibi birçok canlı bomba katliamının planlayıcısı ve bombaları sınırdan geçiren kişi olduğu belirtildi.

ABONE OL
Temmuz 13, 2022 15:34
Öldürülen DAİŞ’li Al-Agal, Suruç ve Sultanhamet’in faili çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – ABD’nin Cinderes saldırısında öldürüldüğünü duyurduğu DAİŞ’in üst düzey yetkililerinden Maher al-Agal’ın, Suruç ve Sultanahmet patlamaları gibi birçok canlı bomba katliamının planlayıcısı ve bombaları sınırdan geçiren kişi olduğu belirtildi.

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM), Cinderes yakınlarında düzenledikleri hava saldırısında DAİŞ’in üst düzey yetkililerinden Maher al-Agal’ı öldürdüklerini duyurdu. CENTCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, 12 Temmuz’da Efrin’e bağlı Cinderes kasabası yakınlarında DAİŞ’in iki üst düzey yöneticisine saldırı düzenlendiği kaydedildi.

Açıklamada, “Saldırıda DAİŞ’in ilk beş elebaşından biri olan ve DAİŞ’in Suriye’deki lideri Maher al-Agal öldürüldü. Maher ile yakından ilişkili üst düzey bir DAİŞ elebaşı da saldırı sırasında ağır yaralandı. Başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlamak için bu operasyona kapsamlı bir planlama yapıldı. İlk inceleme, sivil kayıplar olmadığını gösteriyor” denildi.

‘AĞLARININ GELİŞMESİNE YARDIMCI OLUYORDU’

Maher al-Agal’ın, DAİŞ yöneticilerinden olmasının yanı sıra Irak ve Suriye dışında DAİŞ ağlarının gelişmesine yardımcı olduğunu belirten CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, “Bu saldırı, CENTCOM’un bölgeye olan sarsılmaz bağlılığını ve DAİŞ’in kalıcı yenilgisini teyit ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

MAHER AL AGAL KİMDİR?

Türkiye ve ona bağlı grupların himayesi altında olan Girê Spî’ye bağlı Silûk kasabasından olan Maher al Agal, DAİŞ’in Şam Valisiydi. DAİŞ’in en önemli liderleri sıralamasında 4’üncü sırada yer alan Agal’ın ailesi de DAİŞ’in 2014’teki Kobanê saldırısında yer almıştı.

KARDEŞİ RAKKA VALİSİ’YDİ

Maher al Agal’ın kardeşi Fayiz al Agal ise işgal sürecinde DAİŞ’in Rakka (Reqa) Valisi’ydi. 2020 yılının Haziran ayında Bab’ta Koalisyon güçlerinin düzenlediği operasyon sonucu öldürüldü. İzzo adlı kardeşi de yine koalisyon güçleri tarafından öldürüldü.

SURUÇ’UN FAİLİ

Agal’ın, uluslararası aranan ve “terörist” listesinde yer aldığı belirtilirken, Suruç ve Sultanahmet patlamaları gibi birçok canlı bomba katliamın planlayıcısı, talimatını veren ve bombaları sınırdan geçiren kişi olduğu belirtiliyor. Suruç Katliamı faillerinden Süleyman al Agal, amcasının oğlu Maher al Agal’a ilişkin, “Suruç patlamasının gerçekleştiği dönemde sınır emiri olduğunu bilmekteyim. Suruç patlamasının talimatını verdiğini ve bombayı temin ederek bombanın sınır geçişine aracılık etmiş” sözlerini kullanmıştı.

SOHR: AGAL TÜRKİYE DESTEKLİ BİR KOMUTAN

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre Agal’ın, Afrin’deki yerel meclis tarafından sahte bir isimle verilmiş bir kimlik kartı taşıyan ve Türkiye destekli “Ahrar Al-Sharqiyyah” (Ceyş El Şarkiyya) hizbinde komutan olan “Maher Al-Akkal” adlı biri olduğu ifade edildi.

En az 10 karakter gerekli