Öcalan için CPT önünde eylem

Öcalan için CPT önünde eylem

Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan CPT binası önünde 3 gün sürecek eylem başlatan Kürtler ve dostları, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto etti.

ABONE OL
Aralık 7, 2022 15:00
Öcalan için CPT önünde eylem
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan CPT binası önünde 3 gün sürecek eylem başlatan Kürtler ve dostları, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto etti.

Asrın Hukuk Bürosu’nun Avrupa İşkenceyi Önleme Örgütü’nün (CPT) İmralı’ya yaptığı ziyaret sırasında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın protesto amaçlı heyetle görüşmediği yönünde yaptığı açıklama ve Öcalan’a disiplin cezası verilmesine yönelik tepkiler sürüyor. Kürtler ve dostları, Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan CPT binasının önünde 3 gün sürecek bir eylem başlattı.  Saat 10.00’da başlayan eyleme, Kürt seçilmişler ve İsviçre’den gelen yurttaşlar katıldı. Eylem sırasında soğuk havaya rağmen eyleme destek verenler attıkları sloganlarla tecridi protesto etti.

Oturma eylemine katılanlar daha sonra bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada ilk olarak KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur konuştu. 

Göksungur, CPT heyetinin PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşüp görüşmediğini bilmediklerini ifade ederek, “İmralı’da Reber Öcalan ve diğer 3 tutsak arkadaşımız hakkında uzun süredir bilgi alamıyoruz. Burada CPT’ye soruyoruz. Siz İmralı’ya gittiğinizde Satın Öcalan ile görüştünüz mü? Görüşmediniz mi? Acilen bir açıklama yapmak zorundasınız” dedi.

Eyleme katılan İzlanda eski İçişleri Bakanı ve İmralı heyeti başkanı Ogmundur Jonasson da Kürtlerin kaygılarını anladığını belirterek, “Öcalanın özgürlüğü beraberinde kalıcı bir barışa vesile olacaktır. Aynı zamanda Rojava’da Türk devletinin saldırılarına karşı direnenleride selamlıyorum” dedi. 

‘CPT ACİLEN BİR AÇIKLAMA YAPMALI’

Eyleme katılan Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal ise şu ifadeleri kullandı: “Kürt halkı Önder APO için her gün her yerde sokakta ve ayaktadır. CPT yaptığı açıklamada İmralı’ya gittiği ve görüş yaptığını ifade etti. Ancak avukatların açıklaması tam aksi yönündedir. İki açıklama birbirini tutmuyor. Avukatlar Reber Apo’nun görüşe çıkmadığını ifade ettiler. Önder Apo’nun yaşamında  olağanüstü bir durum var. Onun yaşamı Kürt halkını endişeye sevk etmektedir. Avrupa Konseyi’ne bağlı uluslararası bir kurum olan CPT Kürt halkının bu hassasiyetini biliyor. Önderliğin yaşamı hakkında CPT acilen bir açıklama yapmak zorundadır.”

Öcalan’ın avukatlarından Ömer Güneş, yaşananlara ilişkin bilgi verdi. Avukatların, Öcalan’la görüşmesinin bilerek engellendiğini ifade eden Güneş, uluslararası kurumların kendi hukuklarına dahi riayet etmediğine vurgu yaptı.

ULUSLARARASI KURUMLARA ÇAĞRI

İsviçre Demokratik Kürt Konseyi (CDK-S) adına Divan Kurulu Üyesi Ali Şimşek de bir konuşma yaptı. Şimşek, Türkiye’nin saldırılarının amacının Kürt halkını ve Ortadoğu halklarını karanlığa sürüklemek olduğunu söyleyerek, “Ortadoğu halkları için Önder APO’nun ortaya koyduğu Demokratik Modernite paradigması bir barış ve kardeşlik paradigmasıdır. Bütün bu saldırıların amacı bu paradigmaya karşı yapılmaktadır. Uluslararası kurumlarda bu paradigma nedeniyle saldırılara sessiz kalıyor” diye belirtti.

HDP eski milletvekili Lezgin Botan da tecridin ahlaki olmadığına vırgu yaparak, “Kürt halkının sabrını sınamasınlar. Sayın Öcalan sadece Kürtler için değil, bütün Ortadoğu halkları için önemli bir liderdir. Avrupa hukuku, değerleri sayın Öcalan noktasında önemli bir sınavdan geçiyor. Barış, adalet ve demokrasi konusunda bir turnusol görevi görüyor. Avrupa ve uluslararası kurum sınavda kalmışlardır” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.