en iyi rulet siteleri
Kolombiya’da ateşkese varıldı

Kolombiya’da ateşkese varıldı

Kolombiya hükümeti ile Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN-Gerilla) arasında ateşkes imzalandı.

ABONE OL
Haziran 10, 2023 15:00
Kolombiya’da ateşkese varıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Kolombiya hükümeti ile Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN-Gerilla) arasında ateşkes imzalandı.

Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da hükümet ile Marksist gerilla örgütü Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasındaki görüşmelerden ateşkese varıldı. Küba’nın başkenti Havana’da yapılan toplantıda ateşkes imzalandı. Törene, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, grubun komutanı Antonio García ve Kübalı yetkililer katıldı.
 
3 AĞUSTOS’TAN İTİBAREN UYGULANACAK
 
Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, yaptığı açıklamada, müzakerelerin ardından 6 aylık ateşkes anlaşmasına varıldığını belirtti. Rodriguez, taraflar arasında sağlanan 180 günlük geçici ateşkesin aşama aşama hayata geçerek, 3 Ağustos’tan itibaren uygulanacağını açıkladı. Rodriguez ayrıca barış görüşmelerinin dördüncü turunun da Venezuela’da 14 Ağustos ile 4 Eylül arasında gerçekleşeceğini söyledi.
 
ELN Merkez Komutanlığı üyesi Pablo Beltran da “Barış arayışındaki bu çaba çatışmaların siyaset ve diplomasi yoluyla çözülebileceğine dair bir umut ışığıdır” açıklaması yaptı. 
 
MÜZAKERE SÜRECİ
 
ELN ile barış görüşmeleri, eski devlet başkanlarından Juan Manuel Santos’un döneminde, 2017’de başlatılmıştı. Ancak şiddet yanlısı tavrıyla tanınan Ivan Duque’nin başkanlığı sırasında anlaşmazlık tırmanmış, müzakereler 2019’da askıya alınmıştı. Görüşmeler 2022’de, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro’nun seçilmesinden üç yıl sonra yeniden başlatılmıştı.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.