en iyi rulet siteleri
Jacobın Dergisi: HDP’nin desteğiyle Erdoğan’ın yenilmezlik miti darbe aldı
  • Rojev
  • Dünya
  • Jacobın Dergisi: HDP’nin desteğiyle Erdoğan’ın yenilmezlik miti darbe aldı

Jacobın Dergisi: HDP’nin desteğiyle Erdoğan’ın yenilmezlik miti darbe aldı

ABD merkezli Jacobın Dergisi'nde yer alan yazıda, “HDP, Yeşil Sol aracılığıyla hem parlamentoda hem de toplum nezdinde üçüncü en güçlü güç konumunu bir kez daha korudu. Erdoğan’ın yenilmezlik miti darbe aldı” denildi.

ABONE OL
Mayıs 15, 2023 20:34
Jacobın Dergisi: HDP’nin desteğiyle Erdoğan’ın yenilmezlik miti darbe aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – ABD merkezli Jacobın Dergisi’nde yer alan yazıda, “HDP, Yeşil Sol aracılığıyla hem parlamentoda hem de toplum nezdinde üçüncü en güçlü güç konumunu bir kez daha korudu. Erdoğan’ın yenilmezlik miti darbe aldı” denildi. 

ABD New York merkezli Jacobın Dergisi Türkiye’deki seçimleri yazdı. Dergide  “Türkiye’de Demokrasi Mücadelesi Bitmedi” başlığıyla yayınlanan Devriş Çimen’in yazısında, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ikinci turda tarihi bir yenilgiyle karşı karşıya olabileceği vurgulandı.  Söz konusu yazıda, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ise tüm baskılara rağmen umut olduğunun altı çizildi. 
 
Yazıda şunlar dile getirildi: “Türkiye’de Pazar günü yapılan seçimler, görevdeki Recep Tayyip Erdoğan’ı bir başka görev süresinin eşiğine getirdi. Ancak şimdi, demokrasi yanlısı ve Kürt güçlerin otoriter cumhurbaşkanına tarihi bir yenilgi yaşatabilecekleri ikinci tur bir oylamayla karşı karşıya. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidardaki kontrolünü güçlendirmek için bir beş yıl daha harcayacağına dair haberlerle uyanıyor. Pazar günkü ilk tur oylamada Erdoğan yüzde 49,5, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 44,9 oy aldı. 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimler açıklandı.
 
HDP UMUT IŞIĞI 
 
Vahim durum bize Türkiye’nin zayıf demokratik normlarını ve milliyetçi, ırkçı, aşırı sağ kesimin boyutlarını hatırlatıyor. Umut ışığı, ilerici, demokratik değerler uğruna verdiği amansız mücadelesi, direncini bir kez daha gösteren, uzun süredir bezdirilen Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) geliyor.
 
YEŞİL SOL’A YÖNELİK BASKILAR 
 
HDP ve ona bağlı Yeşil Sol Parti, seçim sürecine son derece düşmanca koşullar altında, tüm devlet kurumlarını ve basını kontrol eden otokratik bir rejimle katıldı. Bu güçlükler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Konseyi’nden seçim gözlemcileri tarafından yapılan ortak açıklamada iyi bir şekilde örneklenmiştir. Açıklamada, 14 Mayıs’taki seçimlerin ‘iyi organize edilmiş’ ve çoğunlukla barışçıl geçmesine rağmen, HDP’lilerin kriminalize edilmesi ve hapsedilmesiyle seçmenlerin siyasi tercihlerinin sınırlandırıldığı belirtildi. 
 
AGİT’İN AÇIKLAMASI 
 
Açıklamada, Erdoğan’ın dayattığı ve muhalefeti büyük ölçüde sınırlayan engellere de işaret edildi. AGİT şunları yazdı: ‘Demokratik bir sürecin anahtarı olan yargı bağımsızlığının yanısıra toplanma, örgütlenme ve ifade temel özgürlüklerine saygı konusunda uzun süredir devam eden endişeler, seçim döneminde ele alınmadı.’
 
HDP’YE KAPATMA DAVASI
 
Erdoğan’ın tüm devlet kurumlarını kontrol eden iktidardaki AKP, özellikle HDP’yi seçim yarışının dışında bırakmak için hesaplı stratejiler kullandı. Parti kapatmaya yönelik devam eden süreç sonucunda HDP kendi başına yarışmadı, Yeşil Sol üzerinden katılmak zorunda kaldı. Bunu, siyasi nedenle bir mahkeme davası yoluyla yakın kapanma riskinin üstesinden gelmek için yaptı – zaten sürekli aynı kaderi yaşayan bir geçmişi olan parti.
 
HAPİSTE DÖRT BİN ÜYESİ VAR
 
HDP’nin parti teşkilatı, 2016’dan bu yana kesintisiz devam eden ve on beş binden fazla parti lideri ve üyesinin tutuklanmasıyla devam eden sistematik baskıyla zaten zayıflamıştı. Şu anda bu partinin hapiste tutulan dört binden fazla üyesi var. Yeşil Sol Parti ise seçim sürecine çok geç, ancak seçim tarihi açıklandıktan sonra kabul edildi. Bütün bunlar, Erdoğan’ın siyasi sürece adil bir şekilde katılmamızı engellemeye yönelik incelikli çabalarının bir parçası.
 
HDP KONUMUNU KORUDU 
 
Neredeyse tüm kaynaklardan mahrum bırakılan bir siyasi yapı olarak, Yeşil Sol Parti böylece eşitsiz koşullarda seçimlere girdi. Sol görüşlü seçmenler iki seçenekten birini seçebildiler: Yeşil Sol Parti veya Emek ve Özgürlük İttifakı altındaki müttefik Türkiye İşçi Partisi (TİP) . Buna rağmen sonuçlar, HDP ve çevresindeki bloğun 2018 yarışmasında ele geçirdiği konumu koruduğunu gösteriyor.
 
HDP, Yeşil Sol aracılığıyla hem parlamentoda hem de toplum nezdinde üçüncü en güçlü güç konumunu bir kez daha korudu. Türkiye’de milyonlarca vatandaş, otokrasiye ve baskıya karşı mücadeleyi sürdürmek ve Türkiye’nin sorunlarına demokratik ve barışçıl bir çözüm talep etmek için bize güvendi. Şimdi ileri götürülmesi gereken iş budur.
 
SİSTEMATİK SALDIRI
 
Türkiye’de siyasi şartlar özgür ve adil olsaydı, HDP dört bini aşkın tutuklu yönetici, eski eşbaşkan, milletvekili, belediye eşbaşkanı ve üyesinin desteğiyle katılırdı. Türkiye’de medyadan dışlanmayacak ve eşit koşullar altında fikirlerini topluma yayabileceklerdi. Bu çok daha farklı bir sonuca, hatta Erdoğan için tam bir kabus senaryosuna yol açabilirdi.
 
OLAĞANÜSTÜ KOŞULLAR 
 
Cumhurbaşkanlığı seçimleri olağanüstü koşullar altında gerçekleşti. Tüm medya ve devlet platformlarından dışlanan CHP’nin muhalefet adayı Kılıçdaroğlu’na HDP ve bloku destek verdi. Kılıçdaroğlu bu yardımla en azından Erdoğan’ı ikinci tura zorlamayı başardı. Bu anlamda başkanın yenilmezlik miti gerçekten de darbe aldı. Gerçekten de bunlar, bir seçimde şimdiye kadarki en kötü sonuçları.
 
DENENMEYEN TEK ŞEY DEMOKRASİ 
 
Şimdi, milliyetçi ve dinci söylemlerle seçmenin ne kadar manipüle edilmesine rağmen, Türk halkının ülkesine bu kadar zarar vermiş bir adamı ikinci turda yeniden seçmeyeceğini umabiliriz. Eğer gerçekten cumhurbaşkanlığına geri dönerse, insanlar kendilerini daha fazla cezalandıracak ve daha da az demokratik bir geleceği garanti altına alacaklardır. Türkiye, yüz yıllık tarihinde her türden yönetimi deneyimledi: ana muhalefetteki CHP’nin laik-milliyetçi Kemalizminden İslamcılığa, darbelere, askeri diktatörlüğe ve son olarak Erdoğan’ın giderek artan İslamcı ve milliyetçi otoriterliğine kadar her şey. Denenmemiş tek şey tutarlı bir demokrasidir.
 
KADIN VEKİLLER 
 
Şimdi ve önümüzdeki yıllarda Türkiye korkularını yenmeli ve demokratik olmaya cesaret etmelidir. Bu konudaki en önemli ilham kaynakları HDP ve Yeşil Sol Parti ile Kürt özgürlük hareketinin daha geniş siyasi yaklaşımıdır. Erdoğan’ın İslamcı-milliyetçi bloğu ile karşısındaki laik-milliyetçi blok arasındaki iktidar mücadelesine rağmen, Türkiye’de demokrasi ve gerçek bir alternatif için mücadele eden en önemli güç olmaya devam ediyoruz. Bu, kadınların, farklı halk ve din gruplarının ve tüm vatandaşların bir arada barış içinde yaşayabileceği bir alternatif anlamına gelmektedir. Bu değerleri anlatan ön sonuçlara göre parlamentoya seçilen 63 Yeşil Sol milletvekilinden 31’i kadın.
 
HENÜZ HİÇBİR ŞEY BİTMEDİ 
 
Otoriter, milliyetçi ve ataerkil Erdoğan, son on yılını ilerici muhalefeti sistemli bir şekilde tasfiye etmekle geçirmemiş olsaydı, bugün durum çok farklı olabilirdi. Ancak nihai sonuç 28 Mayıs’taki ikinci turda belirlenecek. Henüz hiçbir şey bitmedi.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.