en iyi rulet siteleri
İsviçre kentlerinde seçim çalışması
  • Rojev
  • Dünya
  • İsviçre kentlerinde seçim çalışması

İsviçre kentlerinde seçim çalışması

İsviçre'nin Zürih, Fribourg, Rapperwil ile Basel kentlerinde seçim çalışmaları kapsamında halk toplantıları ve seçim bürosu açılışları yapıldı.

ABONE OL
Mart 28, 2024 03:51
İsviçre kentlerinde seçim çalışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSVİÇRE- İsviçre’nin Zürih, Fribourg, Rapperwil ile Basel kentlerinde seçim çalışmaları kapsamında halk toplantıları ve seçim bürosu açılışları yapıldı. 

Türkiye’de 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerine hazırlanan  Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) İsviçre Koordinasyonu seçmenlere ulaşmayı hedefleyerek onlarca merkezde çalışmalarını sürdürüyor.

İsviçre’nin Zürih, Fribourg, Rapperwil ile Basel kentlerinde seçim çalışmaları kapsamında  halk toplantıları ve seçim bürosu açılışları yapıldı. 

Düzenlenen etkinliklerde Yeşil Sol Parti olarak “Güçlüyüz, kararlıyız, haklıyız, hazırlıklıyız ve kazanacağız” mesajı verilirken, AKP/MHP rejiminin 20 yıllık iktidarlığı döneminde Türkiye ve Kurdistan halklarına yönelen faşizmine karşı sandıklara giderek halkların barış ve demokrasi taleplerine cevap verecek olan Yeşil Sol Parti’ye mührü basmaları istendi.

FRİBOURG

Fribourg Alevi Kültür Merkezi’nde  “Seçim ve Görevlerimiz” başlığı altında düzenlenen halk toplantısında İsviçre Seçim Koordinasyonu adına Nejdet Atalay ile İsviçre Demokratik Halklar Federasyonu (İDHF) temsilcisi Tuncay Özdemir konuşmacı olarak katıldı.

Toplantı öncesi Alevi Kültür Merkezi adına Şahan Karakoç, Mereş merkezli depremde yaşamını yitirenleri andı. Türkiye’de  ezilen tüm halklar ile inançların barış ve demokrasi taleplerini yükselttiğini hatırlatan Karakoç, “14 Mayıs seçimleri başta biz Aleviler olmak üzere halklar ve inançlar açısından oldukça önemli  bir döneme geçiş süreci olacaktır. Kendi inancımız, dilimiz, kimliğimizle yaşayacağımız barışın ve demokrasi ortamının oluşması için tüm canları halkların ortak taleplerinin karşılanacağı Yeşil Sol Parti çatısı altında sandıklara giderek Yeşil Sol Parti’ye oy vermesi çağrısı yapıyoruz” dedi.

Burada verilen Gûlbang’ın ardından Nejdet Atalay Türkiye ve Kürt illerinde yaşanan faşizme yönelik bir değerlendirme yaparak başladığı konuşmasında 14 Mayıs seçimleriyle Kürt halkı, Aleviler, Ermeniler başta olmak üzere ezilen halklar ve inançlar elipsbet açısında tarihi bir döneme geçiş yapılacağını belirtti.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşeni İDHF adına söz alan Tuncay Özdemir de sosyalizm ve demokrasi taleplerinin yükseltildiği döneme işaret ederek, diasporada yaşayan seçmenlere sandığa giderek Yeşil Sol Parti’ye oy verme çağrısında bulundu.

BASEL’DE BÜRO AÇILIŞI

Yeşil Sol Parti seçim çalışmaları kapsamında Basel kentinde seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenleri ile çok sayıda İsviçreli siyasi kurum temsilcinin katılımıyla düzenlenen açılışta bir konuşma yapan siyasetçi Mahir Sayın, Türkiye tarihinde her dönem sosyalistlere, halklara ve inançlara yönelik baskıların yaşandığını söyleyerek, “Bu baskılar bugün AKP/MHP rejimi eliyle en uç noktaya yükselmiştir. Bizlere yaşam hakkı tanımıyan bu rejimin kirli politikalarına karşı kurtuluş mücadelesini sürdürürken aynı zamanda mücadelemize ivme kazandıracak olan Emek ve Özgürlük bloku çatısı altında Yeşil Sol Parti’nin yanında yer almamamız gerekmektedir” diye konuştu. 

Basel’de yürütülen seçim çalışmalarına yönelik yapılan  bilgilendirme sonrası Feldbergstrasse 33, 4057 adresinde bulunan seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. 

Basel kentinde ayrıca önümüzdeki bir kaç gün içerisinde Yeşil Sol Parti’nin 3 ayrı seçim bürosunun açılışı gerçekleştirilecek.

ZÜRİH

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin seçim çalışmalarını yoğun olarak yürüttüğü bir diğer kent olan Zürih’te de Bağlar Belediye eski Başkanı Yurdusev Özsökmenler ile Sur Belediye eski Eşbaşkanı Cemal Özdemir’in katılımıyla halk toplantısı düzenlendi.

Türkiye ve Kurdistan’da halklara, kadına, çocuğa, doğaya, canlıya, yaşama yönelen 20 yıllık AKP/MHP faşist rejimine karşı bir öfkenin biriktiğini söyleyen Özsökmenler,  “Bu yaşanan öfke seli bu rejiminin sonunu getirecektir. Bu iktidar döneminde yaşanan insanlık ve savaş suçlarına karşı 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde bizlere cevap hakkı doğmuştur. Yeşil Sol Parti çatısı altında seçime gidecek olan bizler bu cevap hakkımızı kullanmak adına sandığa gideciz. Demokrasi ve barış ortamını yaratmak  için mutlaka ama mutlaka sandığa gitmeliliyiz. Faşizme karşında bizler daha güçlüyüz, kararlıyız, haklıyız ve hazırlıklıyız” dedi.

Rappirswil kentinde de düzenlenen halk toplantısına oldukça yoğun ilgi gösterildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.