en iyi rulet siteleri
İsveç Parlamentosu’ndan NATO tasarısına onay
  • Rojev
  • Dünya
  • İsveç Parlamentosu’ndan NATO tasarısına onay

İsveç Parlamentosu’ndan NATO tasarısına onay

İsveç Parlamentosu, ülkenin NATO'nun üyesi olmasına izin veren yasa tasarısını kabul etti.

ABONE OL
Mart 22, 2023 16:34
İsveç Parlamentosu’ndan NATO tasarısına onay
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- İsveç Parlamentosu, ülkenin NATO’nun üyesi olmasına izin veren yasa tasarısını kabul etti.

İsveç Parlamentosu, bugün gerçekleştirdiği oylama ile ülkenin NATO’nun üyesi olmasına izin veren yasa tasarısını kabul etti.Oylamada NATO üyeliği 37’ye karşı 269 oyla onaylandı. Sol Parti ve Yeşiller Çevre Partisi NATO üyeliğine karşı oy kullandı.

İsveç’in NATO üyesi olabilmesi için Türkiye ve Macaristan’ın onayını alması gerekiyor. Halihazırda 28 NATO ülkesi, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini kabul etti.

Dışişleri Bakanı Tobias Billström, parlamentodaki oylama hakkında “Tarihi bir olay” diyerek,  “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra güvenlik açısından İsveç en ciddi durumu yaşıyor. NATO üyeliği, İsveç’in güvenliğini garantiye almanın ve tüm Avrupa, Atlantik bölgesinin güvenliğini güçlendirmenin ve dayanışma içinde katkıda bulunmanın en iyi yoludur” ifadelerini kullandı. Billström, “İsveç, siber saldırıları, yeni teknoloji ve uzay çalışmaları gibi alanlarda da NATO’ya katkıda bulunmak için benzersiz yeteneklere sahiptir. İsveç güvenilecek bir müttefik olacak” dedi.

Savunma Bakanı Pal Jonson da İsveç’i askeri olarak NATO’ya entegre etmek için çok çalıştıklarını belirtti. İsveç’in NATO üyeliğinin Avrupa’ya büyük katkısı olacağını ifade eden Jonson, “İsveç’in NATO üyeliği dünyada, güvenlik, savunma ve siyasi sonuçları olacak tarihi bir olaydır” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.