en iyi rulet siteleri
İran’da kadın öğrenciler üniversiteden çıkarıldı
  • Rojev
  • Dünya
  • İran’da kadın öğrenciler üniversiteden çıkarıldı

İran’da kadın öğrenciler üniversiteden çıkarıldı

Öğrenci Birliği Konseyi, İran’da son bir ay içerisinde 40’tan fazla kadın öğrencinin üniversiteden çıkarıldığını duyurdu.

ABONE OL
Mayıs 29, 2023 15:00
İran’da kadın öğrenciler üniversiteden çıkarıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ –  Öğrenci Birliği Konseyi, İran’da son bir ay içerisinde 40’tan fazla kadın öğrencinin üniversiteden çıkarıldığını duyurdu. 

İran hükümetinin Jîna Emînî’nin katledilmesinin ardından “Jin jiyan azadî” sloganı ile başlayan isyanı bastırmaya yönelik baskı ve saldırıları devam ediyor. İran’daki Öğrenci Birliği Konseyi, yaptığı açıklamada son bir ay içerisinde Tahran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okuyan 40’tan fazla kadın öğrencinin üniversiteden uzaklaştırıldığını bildirdi.
 
ÖĞRENCİLER YURTAN ÇIKARILDI 
 
NûJINHA’da yer alan habere göre  yapılan açıklamada, üniversite güvenliği tarafından üniversiteye alınmayan öğrencilere, önceden haber verilmediği, haklarında suç oluşturacak herhangi bir belgeye dayalı delil olmadığına dikkat çekildi. Güvenlik güçlerinin öğrencileri baskı altına almaya çalıştığının belirtildiği açıklamada, şu bilgiler aktarıldı: “İki gün önce Celal Al-Ahmad’ın Tahran Üniversitesi’ndeki yurtta kalan 20’den fazla öğrenci yarıyıl eğitimden menedilirken, kaldıkları yurttan da çıkarıldı. Tahran Üniversitesi yönetimi öğrencilere yönelik eğitimden yoksun bırakma ve okuldan atma gibi disiplin cezalarını otoritelerini korumak için bir araç olarak kullanıyor. Amaçları halk ayaklanmasını bastırmaya yöneliktir.”
 
EĞİTİMDEN İKİ DÖNEM MEN
 
Tutuklandıktan sonra zorunlu başörtü kuralını reddeden Al-Zahra Üniversitesi’nde resim öğrencisi ve öykü yazarı olan Sepideh Rishno’nun da iki dönem eğitimden menedildiğinin belirtildiği açıklamada, Sepideh Rishno hakkında yeni bir dava açıldığı ifade edildi. Sepideh Rishno’nun Evin’deki Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadeye çağrıldığının kaydedildiği açıklamada, Sepideh Rishno’nun hakkındaki suçlamaları öğrenmek için Evin Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuracağı belirtildi.
 
Açıklamada, ayrıca güvenlik polisi tarafından Tahran’daki Beheshti Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu çeşitli üniversitelerden bazı öğrencilerin 20 Mayıs’ta “infaz dalgasını protesto etmek için” bir toplantıya çağrıldığı aktarıldı.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.