en iyi rulet siteleri
IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
  • Rojev
  • Dünya
  • IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı

IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı

IFJ, İran cezaevlerinde 12 gazetecinin tutuklu olduğunu belirterek, gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

ABONE OL
Haziran 1, 2023 16:00
IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – IFJ, İran cezaevlerinde 12 gazetecinin tutuklu olduğunu belirterek, gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), İran hükümetinin gazetecilere ve halkın haber alma hakkına yönelik baskı ve kısıtlamalarını yaptığı açıklamayla kınadı. 
 
‘GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN’
 
IFJ, İran’da tutuklu bulunan gazetecilerin listesini yayınlayarak, İran hükümetinin basın özgürlüğüne dönük baskısını eleştirdi. Gazetecilerin tutuklanmasının “ciddi bir uyarı” olarak nitelendirildiği açıklamada, İran cezaevlerinde şu an 12 gazetecinin tutuklu olduğu vurgulandı. Federasyon, İran hükümetinin bir an önce baskılara son vererek, gazetecileri serbest bırakmasını talep etti.
 
TUTUKLU GAZETECİLER 
 
İran cezaevlerinde tutuklu bulunan gazetecilerin isimleri şöyle: “Jîna Emînî’nin katledildiği haberini duyuran Nilüfer Hamedi ve Elaha Mohammadi, Iman Bahbsand, Weda Rabbani, Farzana Yahya Abadi, Farkhunda Ashouri, Hashem Moazinzadeh, Maral Dar Afrin, Amir Maskani, Siamand Mohtadi, Gina Mudarres Karaji ve Kamiar Fakour.”
 
SON BİR AYDA 107 KİŞİ TUTUKLANDI 
 
İran İnsan Hakları Merkezi, Mayıs ayında en az 107 kişinin tutuklandığını ya da kaçırıldığını duyurdu. Verilere göre, tutuklananlardan 54’ü Kürt, 21’i kadın, 6’sı medya aktivisti, 6’sı öğretmen ve 1’i öğrenci.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.