en iyi rulet siteleri
Hollanda ve Kanada’dan Suriye’ye dava
  • Rojev
  • Dünya
  • Hollanda ve Kanada’dan Suriye’ye dava

Hollanda ve Kanada’dan Suriye’ye dava

Kanada ve Hollanda, BM İşkencenin Önlenmesi Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye aleyhine dava açtı ve geçici tedbir talebinde bulundu.

ABONE OL
Mart 27, 2024 16:13
Hollanda ve Kanada’dan Suriye’ye dava
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ –  Kanada ve Hollanda, BM İşkencenin Önlenmesi Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye aleyhine dava açtı ve geçici tedbir talebinde bulundu. 
 
Uluslararası Adalet Divanı (ICJ), Kanada ve Hollanda’nın, 1984 tarihli BM İşkencenin Önlenmesi Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye aleyhine dava açtığını ve geçici tedbir talebinde bulunduğunu bildirdi. ICJ’den yapılan yazılı açıklamada, Suriye’de işlenen işkence suçlarının, İşkenceye ve Diğer Zalimane, Gayriinsani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle Kanada ve Hollanda’nın 8 Haziran’da dava açtığı belirtildi.
 
Açıklamaya göre, Kanada ve Hollanda’nın ortak dava talebinde, “Suriye, 2011’den bu yana sivil eylemlere yönelik şiddetli müdahalelerine, durumun silahlı çatışmaya dönmesinden sonra da devam ederek uluslararası hukuku sayısız defa ihlal etti” ifadesine yer verdi. 
 
‘KİMYASAL SİLAH KULLANIMI’
 
Dava taleplerinin gerekçeleri arasında, “işkence ve diğer zalimane yöntemlerin kullanılması, gayriinsani, küçültücü muamele ve cezalara başvurulmasının yanı sıra tutuklulara yönelik menfur muameleler, tutukluların gayriinsani koşullarda tutulması, zorla kaybetme, cinsel, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve çocuklara karşı şiddet uygulanması” sayılırken Suriye’ye atfedilen uluslararası ihlaller arasında “sivillerin menfur şekilde cezalandırılarak çok sayıda ölüm, yaralanma, fiziki ve ruhsal zarara sebebiyet veren kimyasal silahların kullanılması” gösterildi.
 
TEDBİR KARARI TALEBİ
 
Kanada ve Hollanda, Divan’dan Suriye aleyhine tedbir kararına hükmetmesi istendi. Divan’ın kurallarına göre tedbir talebi içeren başvurular tüm davalardan önce ele alınıyor.
 
NOTA VERMİŞTİ
 
Hollanda, Suriye’deki insan hakları ihlalleri ve işkenceler sebebiyle uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesi için Eylül 2020’de Suriye’nin BM Cenevre Misyon Şefliği aracılığıyla Şam yönetimine nota vermişti.
 
Notada, Suriye yönetiminin 2011’den bu yana kendi halkına yönelik eylemleriyle 1984 tarihli BM İşkencenin Önlenmesi Anlaşması’nı ihlal ettiği vurgulanarak, mağdurların uğradıkları zararların da giderilmesi talep edilmişti.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.