en iyi rulet siteleri
Hengaw: Jîna Emînî eylemlerinde en az 134 Kürt katledildi
  • Rojev
  • Dünya
  • Hengaw: Jîna Emînî eylemlerinde en az 134 Kürt katledildi

Hengaw: Jîna Emînî eylemlerinde en az 134 Kürt katledildi

İnsan Hakları Örgütü Hengaw, Jîna Emînî’nin katledilmesiyle başlayan ve devam eden eylemlerde en az 134 Kürdün rejim güçleri tarafından katledildiğini açıkladı.

ABONE OL
Mart 11, 2023 14:34
Hengaw: Jîna Emînî eylemlerinde en az 134 Kürt katledildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

WAN- İnsan Hakları Örgütü Hengaw, Jîna Emînî’nin katledilmesiyle başlayan ve devam eden eylemlerde en az 134 Kürdün rejim güçleri tarafından katledildiğini açıkladı.

Rojhilat’ta 26 Ekim’de Jîna Emînî’nin ‘Ahlak Polisleri’ tarafından katledilmesiyle başlayan “Jîn Jîyan Azadi” eylemleri devam ediyor. Eylemlere karşı rejimin kontrolsüz güç kullanımı sürse de halk alanları terk etmiyor. İnsan Hakları Örgütü Hengaw, eylemlerde Kürt halkına yönelik hak ihlalleri raporunu açıkladı. Rapora göre farklı kentlerde en az 134 Kürt Rejim güçleri tarafından öldürüldü.

’21 KİŞİ İNSANSIZ HAVA SALDIRILARINDA HAYATINI KAYBETTİ’

Rapora göre hayatını kaybeden Kürtlerden 21’i insansız hava araçları ve füze saldırılarında hayatını kaybetti. Yine raporda söz konusu 21 kişinin sıradan yurttaşlar olduğu, rejimin, “Kürdistan’da gösteriler, protestolar düzenleyen Kürt partilerine karşılık verme”  bahanesiyle katlettiği belirtildi. Raporda ölüm nedenleri arasında, hükümet güçlerinin doğrudan ateşlenmesi, işkence, cop, bıçaklanma, arabayla ezilme, göz yaşartıcı gazla boğulma sayıldı. Raporda ayrıca 43 kişinin Sanandaj, 49 kişinin Urmiye, 21 kişinin Kermanşah, 2 kişinin İlam, 2 kişinin Horosan, 8 kişinin Tahran, 6 kişinin Elborz, 1 kişinin Hemedan, 1 kişinin Kazvin’de 1 kişinin ise öldüğü yer hakkında bilgi bulanamadığı kayıtlara geçti.

6 KADIN, 13 ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

Eylemlerde,  Qasr Shirin’den Minoo Majidi, Qorwa’dan Nagin Abdul Maliki, Mahabad’dan Kobri Sheikh Saqqa, Sanandaj’dan Sarina Saedi, Sardasht’tan Farishte Ahmadi ve Marivan’dan Nasrin Qadri olmak üzere en az 6 kadın ve kız öldürüldüğü de rapordaki bilgiler arasında.  Raporda ayrıca 13 çocuğunda rejim güçleri tarafından öldürüldüğü belirtildi.

9 KİŞİ İŞKENCEYLE ÖLDÜRÜLDÜ

Raporda en az 9 Kürdün işkenceyle katledildiği kayıtlara geçti. Rapora göre en az 9 Kürt vatandaşı İran İslam Cumhuriyeti devlet kurumları tarafından kaçırıldıktan sonra Rejim güçlerinin işkencesi altında öldürüldü. Saqqez’den Ismail Dezwar, Ilam’dan Mohammad Abdullahi, Sanandaj’dan Ramin Fathi, Ashnoyeh’den Saman Qadirpour, Sanandaj’dan Omid Hosseini, Bukan’dan Hayman Aman, Dehgolan’dan Shadman Ahmadi, Sardasht’tan Shahriar Adili ve Bukan’dan Mohammad Haji Rasulpour tutuklandıktan sonra, devlet kurumlarının işkenceleri altında katledildi.

EN AZ 7 BİN 500 KÜRT TUTUKLANDI VEYA KAÇIRILDI

Raporda 5 aylık süre zarfında en az 7 bin 500 Kürt vatandaşının güvenlik güçleri tarafından ya tutuklandığı ya da kaçırıldığı belirtildi. Raporun devamında kaçırılan veya tutuklananlardan sadece 2 bin 167 kişinin kimliğinin tespit edildiği, kaçırılanlardan 220’sinin kadın, 191’inin ise çocuk ve genç olduğu ifade edildi. Raporda ayrıca tutuklanan kişilerin sistematik olarak fiziksel ve psikolojik şiddet gördüğü de kayıt altına alındı.

111 KİŞİYE TOPLAM 343 YIL HAPİS CEZASI

Raporda tutuklanan 111 Kürt yurttaşa toplam 343 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mohammad Mehdi Karmi’nin ise idam cezasına çarptırıldığı belirtildi. Raporda ceza alan kişilerden 20’sine ise toplam bin 76 kırbaç cezası verdiği de kaydedildi. Raporda tutuklu bulunan 9 kişinin de idam cezası riskiyle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.