en iyi rulet siteleri
Dört ülkede açlık krizi en üst seviyede
  • Rojev
  • Dünya
  • Dört ülkede açlık krizi en üst seviyede

Dört ülkede açlık krizi en üst seviyede

BM ve Dünya Gıda Programı tarafından yayınlanan rapora göre, Haiti, Burkina Faso, Mali ve Sudan’da açlık krizinin en üst seviyeye yükseldiği tespit edildi.

ABONE OL
Mayıs 29, 2023 16:34
Dört ülkede açlık krizi en üst seviyede
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – BM ve Dünya Gıda Programı tarafından yayınlanan rapora göre, Haiti, Burkina Faso, Mali ve Sudan’da açlık krizinin en üst seviyeye yükseldiği tespit edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP), yayınladığı ortak raporda, Haiti, Burkina Faso, Mali ve Sudan’da açlık riskinin giderek arttığına dikkat çekti. Raporda, “Bu durum, Haiti’nin yanı sıra Burkina Faso ve Mali’de insan ve mal hareketine getirilen ciddi kısıtlamalarla birlikte Sudan’da son zamanlarda yaşanan çatışmalardan kaynaklanıyor” denildi. 
 
SUDAN KOMŞU ÜLKELERİ DE ETKİLİYOR
 
Sudan’da Nisan ayında ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında başlayan çatışmaların söz konusu komşu ülkeler açısından da belirgin sonuçları olacağına dikkat çekilen raporda, açlık konusunda en üst alarmın Afganistan, Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’e de verildiği ifade edildi. Dünyada açlık konusunda 18 “sıcak noktanın” ele alındığının ifade edildiği raporda, bu noktaların ise 22 ülkeden oluştuğu belirtildi.
 
Raporda ayrıca bir araştırmaya atıfta bulunularak, Mayıs-Temmuz döneminde yüzde 82 olasılıkla geri dönme şansı olan El Nino iklim fenomeninin olası dönüşüyle birlikte zaten kırılgan olan bu bölgeler için endişelerin daha da artacağına işaret edildi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.