en iyi rulet siteleri
‘Deprem bölgesinde 265 bin hamile kadın var’
  • Rojev
  • Dünya
  • ‘Deprem bölgesinde 265 bin hamile kadın var’

‘Deprem bölgesinde 265 bin hamile kadın var’

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, deprem bölgelerinde 265 bin hamile kadının olduğunu açıklayarak, hastanelerin durumu ve sağlı hizmetine erişimdeki sorunlara dikkati çekti.

ABONE OL
Şubat 20, 2023 13:00
‘Deprem bölgesinde 265 bin hamile kadın var’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR- Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, deprem bölgelerinde 265 bin hamile kadının olduğunu açıklayarak, hastanelerin durumu ve sağlı hizmetine erişimdeki sorunlara dikkati çekti. 
 
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlere ilişkin “Türkiye Depremi Durum Raporu”nun ikincisini yayınladı. UNFPA’nın raporuna göre, 11 ili etkileyen depremden 1,7 milyon mülteci dahil 15,8 milyon kişi etkilendi. Rapora göre afet bölgesinde tahminen 226 bin hamile kadın var ve bunlardan 25 bininin gelecek ay doğum yapması bekleniyor. 
 
KADIN VE ÇOCUKLAR TRAVMATİZE OLDU
 
Raporda öne çıkan başlıklar şu şekilde sıralandı: “Etkilenen bölgelerde karşılanmayan hijyen ihtiyaçları nedeniyle önemli bir salgın tehlikesi var. Barınma, ısınma, temizlik, gıda, gıda haricindeki malzemeler (hijyen ve özbakım kitleri dahil) ve sağlık hizmetleri kısa vadede öncelikli ihtiyaçlar. Kadın doğum hastaneleri ve çok sayıda birinci basamak sağlık kuruluşları da dahil olmak üzere 11 ilde 15 hastane hasarlı. Deprem bölgesinde yaşanan ulaşım aksaklıkları ve bölgede yolların büyük bir kısmının molozla kaplı olması nedeniyle depremden etkilenenlerin sağlık hizmetlerine erişim sorunu devam ediyor. Kriz durumlarında, kadınlar ve kız çocukları ve diğer kırılgan gruplar artan Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet (TCDŞ) riskiyle karşı karşıya kalırlar. Deprem bölgesinde çok sayıda kadın ve çocuk, travmatize oldu ve psikososyal desteğe ihtiyaç duyuyor.
 
BULAŞICI HASTALIK 
 
Temel ihtiyaçlara erişim, özellikle adet hijyen ürünleri, temizlik ürünleri ve temiz iç çamaşırı olmak üzere, depremden etkilenen bölgede ciddi bir sorun. Hem depremden etkilenenler hem de bölgede çalışan gönüllülerin temiz su, duş, tuvalet ve el yıkama noktalarına erişimi oldukça sınırlı. Bu sebepler, bulaşıcı hastalıkların yayılması riskini artırıyor. Acil ihtiyaçlarla ilgili olarak, görüşülen kişilerin yüzde 72’si barınmaya, yüzde 38’i gıdaya yüzde 23’ü sabun ve diğer sıhhi ürünlere, yüzde 19’u evinde ısıtmaya, yüzde 10’u tıbbi yardıma ve yüzde 3’ü nakdi desteğe ihtiyaç duyuyor. Koruma için nakit yardımı, bu grup için de önemli bir ihtiyaçtır.
 
HİZMET 
 
UNFPA, ortaklarının desteğiyle ve kamu kurumları ile koordinasyon içinde ulaşılması zor alanlarda hayatta kalanlara psikososyal destek de dahil olmak üzere CSÜS ve TCDŞ önleme hizmetleri sağlamak üzere Adana, Hatay, Riha, Amed ve Semsûr’da 7 mobil ekip görevlendirdi. Mobil ekipler hijyen ve anne-bebek kitleri de dağıtıyor. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.