en iyi rulet siteleri
Çin’den Ukrayna-Rusya savaşı için barış inisiyatifi
  • Rojev
  • Dünya
  • Çin’den Ukrayna-Rusya savaşı için barış inisiyatifi

Çin’den Ukrayna-Rusya savaşı için barış inisiyatifi

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin dile getirdiği Ukrayna-Rusya arasındaki savaşın sonlandırılması için inisiyatif alma çağrısının, 24 Şubat’ta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından dünya kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

ABONE OL
Şubat 18, 2023 19:34
Çin’den Ukrayna-Rusya savaşı için barış inisiyatifi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin dile getirdiği Ukrayna-Rusya arasındaki savaşın sonlandırılması için inisiyatif alma çağrısının, 24 Şubat’ta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından dünya kamuoyuna açıklanması bekleniyor.
 
Almanya’nın Münih kentinde dün başlayan 59. Münih Güvenlik Konferansı, dünyanın birçok ülkesinden çok sayıda devlet başkanları, başbakanlar ve diplomatlara ev sahipliği yapıyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak gibi liderlerin katıldığı konferansın ana gündemini Ukrayna savaşı oluşturuyor.
 
Rusya’dan hiçbir ismin davet edilmediği konferansın açılış konuşmasını yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, birinci yılını doldurmak üzere olan Ukrayna savaşının müzakere masasında sona erebileceğini ifade ederek, “Müzakere masasından hangi sonucun çıkacağını, verilen savaş belirleyecek” dedi. Video bağlantısıyla konferansa katılan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ise batılı müttefiklerin daha fazla silah yardımında bulunmasını istedi. Benzer bir çağrı, konferans oturumlarına katılan Almanya Başbakanı Olaf Scholz’dan da geldi. Scholz, ellerinde savaş tankları olan müttefiklere, “Bu tankları hemen Ukrayna’ya gönderin” diye seslendi.
 
‘BAZI ÜLKELER SAVAŞIN BİTMESİNİ İSTEMİYOR’
 
Konferansta söz alan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise, Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaş için barış ve diyalog çağrısında bulundu. Avrupalı ülkelerinin savaşı durdurmak için gösterecekleri çabalar üzerinde yoğunlaşmasını isteyen Wang Yi, ülkesinin savaşın sona ermesi için inisiyatif alacağını söyledi. Yakın bir dönemde bir belge yayımlayarak Ukrayna krizine ilişkin tutumlarını dünya kamuoyuna açıklayacaklarını bildiren Wang Yi, “Bütün devletler toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli. Ancak öyle görünüyor ki, bazı devletler savaşı sonlandıracak müzakerelerin başarıya ulaşmasını veya savaşın bir an önce bitmesinden yana değil” diye konuştu
 
BARIŞ PLANI 24 ŞUBAT’TA AÇIKLANACAK
 
Wang Yi, bütün tarafların Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın şartlarına uyulması çağrısı yaparak, “Savaşı ne oturup izleyeceğiz, ne de yangına körükle gideceğiz. Barış ve diyalog çağrısı yapmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. ABD’nin geçtiğimiz günlerde Çin’e ait balonu vurarak düşürmesine de sert tepki gösteren Wang Yi, bir balonu düşürmek için savaş uçaklarının kullanılmasını, “histerik ve saçma” bir karar olarak tanımlayarak, “Dünyada bulunan bütün balonların ABD tarafından vurulacak mı?” sorusunu yöneltti.
 
Alman medyasında yer alan bilgilere göre; Ukrayna savaşına yönelik sözü edilen barış inisiyatifi, savaşın birinci yıl dönümü olan 24 Şubat günü Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından dünya kamuoyuna açıklanacak.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.