en iyi rulet siteleri
Cenevre’deki eylemde Mexmûr kuşatmasına tepki
  • Rojev
  • Dünya
  • Cenevre’deki eylemde Mexmûr kuşatmasına tepki

Cenevre’deki eylemde Mexmûr kuşatmasına tepki

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle BM Ofisi önünde devam eden eylemde, Mexmûr Kampı’na yönelik süren kuşatma girişiminin durdurulması çağrısı yapıldı.

ABONE OL
Mayıs 31, 2023 14:34
Cenevre’deki eylemde Mexmûr kuşatmasına tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSVİÇRE- PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle BM Ofisi önünde devam eden eylemde, Mexmûr  Kampı’na yönelik süren kuşatma girişiminin durdurulması çağrısı yapıldı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle Kürtler ve dostlarının Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Ofisi önündeki oturma eylemi devam ediyor. Bu hafta düzenlenen eylemde Irak Ordu güçleri tarafından 20 Mayıs’tan bu yana BM denetimdeki Mexmûr  Kampı’na yönelik süren kuşatma girişimin durdurulması çağrısı yapılırken, Abdullah Öcalan’ın fikir ve görüşlerinin Ortadoğu halkları için umut ve kurtuluş olduğuna vurgu yapıldı. 

Mayıs ayında yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başlayan eylemde konuşan Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi (CDK) Eşbaşkanı Tuba Yılmaz, Lozan Antlaşması’nın 100’üncü yılının geride bırakıldığını hatırlatarak, “Bilindiği gibi bu antlaşma sonucunda Kürdistan coğrafyası, 4 işgalci devlet arasında, 4 parçaya bölünmüştür. Antlaşmanın imzalandığı tarihten bugüne Kürdistan ve Kürt halkı inkar edilmiştir. Bu 4 işgalci devlet, bu amaçla ortaklaştı. Ancak, gelinen yüzyılda, bu antlaşmayı yapan, sınırları çizen egemen devletler, yeniden sınırlara dokunmaya, yeni sınırlar çizmeye ihtiyaç duymaya başladı. Bu değişimde Kürtlerin söz ve hak sahibi olmaması için başta Türkiye devleti olmak üzere gözlem yapan devletler harakete geçti. Bu amaçla Türk devleti Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uyguladığı tecridi derinleştirerek, sürdürüyor” dedi. 

‘ÖCALAN’IN FİKİRLERİ ORTADOĞU İÇİN UMUT’

Abdullah Öcalan’ın fikir ve görüşlerinin Ortadoğu halkları için umut ve hayati önemde olduğunu söyleyen Yılmaz, “Bu Rojava’da net olarak görüldü. Şengal Kobane, bir bütünen bölge halklarının direnişi ve DAİŞ’e karşı savaşında bu gerçek net olarak kanıtlandı. AKP Türkiye ve Kürdistan’da hegemonyasını sürdürmek için tecridi sürdürüyor. Bu yapılan son seçimde de görüldü, Önder Apo fikir ve görüşleri olmadan başarısızlık kaçınılmaz oluyor. Elbette seçim süreci ve seçim günü bir çok engel ile karşılaşıldı; ancak maalesef Yeşil Sol Parti koyduğu hedefine ulaşamadı. Bunun bir çok nedeni var ancak tecrit ile doğrudan bağlantılı. Kürdistan halkları üzerindeki zulme son vermek için öncelikle tecridi kırmak gerekiyor. Bu yüzyılda İran devleti de Kürtler üzerindeki zulmünü sürdürüyor. Jina Amînî’nin katledilmesi ile başlayan direnişte öncülük edenleri idam etti. Bu idam ve cezalarla Kadınlar ve halklar üzerindeki zulümlerini sürdürmeye çalışıyorlar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar bu direniş sürecek” ifadelerini kullandı.

‘ÖZGÜRLÜK MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Mexmûr Kampı’nı kuşatma kararı ve girişimini de tepki gösteren Yılmaz, “Halkınızı tecrit altına almaya çalışıyorlar. Görülüyor ki işgalci güçler sorunları çözmek yerine daha da derinleştiriyor. Sorunların üzerini kapatmak istiyorlar. Halkın özgürlük mücadelesini tecrit, idam ve cezalarla kırmaya çalışıyorlar. Bir kez daha söylüyoruz onlar ne yaparsa yapsın bizim özgürlük mücadelemiz devam edecek ve mutlaka kazanacağız” diye konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması talebi yinelenerek oturma eylemine geçildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.