en iyi rulet siteleri
Bolton: Erdoğan seçimi çalarsa kimse için tatmin edici bir çözüm olmayacak
  • Rojev
  • Dünya
  • Bolton: Erdoğan seçimi çalarsa kimse için tatmin edici bir çözüm olmayacak

Bolton: Erdoğan seçimi çalarsa kimse için tatmin edici bir çözüm olmayacak

ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yürüttüğü politikaların Türkiye’nin yararına olmadığını belirterek, seçimlere dair “Erdoğan bu seçimi çalarsa, kimse için tatmin edici bir çözüm olmayacak" yorumunda bulundu.

ABONE OL
Şubat 24, 2023 07:00
Bolton: Erdoğan seçimi çalarsa kimse için tatmin edici bir çözüm olmayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yürüttüğü politikaların Türkiye’nin yararına olmadığını belirterek, seçimlere dair “Erdoğan bu seçimi çalarsa, kimse için tatmin edici bir çözüm olmayacak” yorumunda bulundu. 
 
Uzun zamandır Ankara siyasetini meşgul eden seçimler, Mereş merkezli 11 kenti enkaza dönüştüren depremlerin ardından belirsizlik haline evrildi. Deprem öncesi 10 Mart’ta seçimler için çağrı yapacağını belirten AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tarih olarak 14 Mayıs’a işaret etmişti. Binlerce kişinin enkaz altında olduğu depremden bir hafta sonra yeniden başlayan seçim tartışmalarında Millet İttifakı “Seçimler ertelenemez, zamanında yapılacak” yorumları yaparken, Cumhur İttifakı’ndan şimdiye kadar bir açıklama gelmedi. 
 
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Erdoğan’ın Yeni Osmanlıcılık ile iç ve dış politika izlemeye çalıştığını belirterek, iktidarda kalabilmek için medyayı baskı altına alması, düşünce ve ifade özgürlüğünü engellenmesinin ciddi bir sorun olduğunu belirtti. 
 
Wall Street Journal Gazetesi’nde kaleme aldığı yazıda, Erdoğan için “Avrupa’nın yeniden hasta adamı” tanımlaması yapan Bolton, AKP iktidarının seçim planlarına dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirmelerde bulundu. 
 
ERDOĞAN GENEL KANAATİ YANSITMIYOR
 
Türkiye’de Mayıs ayında yapılması planlanan seçimlerin halkın sesinin duyulması için büyük bir şans olduğunu dile getiren Bolton, “Umarım özgür ve şeffaf bir seçim olur, gerçekten istedikleri lideri seçebilirler. Bence Türkiye’nin, Erdoğan’ın izlediği politikayı tersine çevirme şansı var. Kremlin ile İttifakı, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasına karşı çıkması, Ortadoğu’daki provokatif faaliyetleri, bunlar Erdoğan’ın politikalarıdır. Bu politikaların Türkiye’de halkın genel kanaatini yansıttığını düşünmüyorum. Yani gerçekten özgür ve adil bir seçim varsa, o zaman öğreneceğiz. Erdoğan, iktidarda kalabilmek için seçimi çalmaya çalışıyorsa, medyayı baskı altına alıyorsa, insanların fikirlerini açıklamasını engellemeye çalışıyorsa, bence ciddi bir sorunumuz var demektir. Erdoğan’ın halkın durduğu yerde olduğunu düşünmüyorum ve bence kendilerini ifade edebiliyorlarsa, bu herhangi bir ülkenin nihai egemenliğidir ve meşruiyetin bulunduğu yer de burasıdır” diye belirtti.
 
YENİ OSMANLICILIK POLİTİKASI 
 
Erdoğan’ın Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından kurulan Cumhuriyetin temel ilkelerinden uzaklaştığını belirten Bolton, “Hatalar oldu ama Anayasal yapı esasen yüzyıldır işliyordu ve Erdoğan’ın yapmaya çalıştığı bir nevi Yeni Osmanlıcılık iç ve dış politikası izlemek. Erdoğan’ın son zamanlarda ekonomiyi ele alışı dehşet verici, Türk Lirası krizde. Ancak bu Erdoğan’ın, devletin ve toplumun merkezi olarak kendisine odaklanarak temelde anti-demokratik ilkeler oluşturmasının genel yaklaşımıdır. Suriye’ye ve Ortadoğu’nun başka yerlerine karışması, bölgedeki bu Yeni Osmanlıcılık hedefine yöneliktir. Bunun bir yere varacağını sanmıyorum. Bence bölge yüzyıl önceki gibi değil ve bu Türkiye’nin yararına da değil” ifadelerini kullandı. 
 
İKTİDARIN KÜRT KARŞITI POLİTİKALARI
 
Bu politikaların Türkiye açısından büyük bir sorun olduğunun altını çizen Bolton, ayrıca Erdoğan’ın Kürt karşıtı olduğunu da defalarca gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti: “Bunu Türkiye içinde çeşitli şekillerde gösterdi. Bunu Suriye’de de gösteriyor ve yıllardır gösteriyor. Erdoğan’ın, bir bütün olarak Türkiye’ye değil, kendine fayda sağlayacak politikalar izlediğini düşünüyorum. Sorunun bir parçası da bu ve bu sorunun ne kadar zor olduğunu fark etmemektir. Kesinlikle Kürt temsilcilerle yaptığım görüşmelerde söylediğim şey, Erdoğan iktidardan düşene kadar Türkiye’de veya başka bir yerde Kürtlerin geleceği hakkında anlamlı tartışmalar yapamayacağınızdır. Bu yüzden muhalefet, Erdoğan gibi bir figürle nasıl başa çıkılacağı konusunda çoğu zaman anlaşmakta zorlanıyor, bunun ne kadar zor olduğunu anlıyorum, ancak seçim sisteminde, umarım Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda muhalefet zemini Erdoğan’ı görevden alır ve sonra bu sorunları çözmeye çalışır. Çözülmesi zor problemlerdir. Bu konuda hiç şüphe yok ve umarım Türkiye vatandaşları hangi kesimden olursa olsun, bu işi birlikte çözerler. Ama şuna da eminim ki Erdoğan bu seçimi çalarsa, kimse için tatmin edici bir çözüm olmayacak.”
 
MA / Sterk Sütcü 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.