en iyi rulet siteleri
BM’den Sudan için seferberlik çağrısı
  • Rojev
  • Dünya
  • BM’den Sudan için seferberlik çağrısı

BM’den Sudan için seferberlik çağrısı

BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle bir milyondan fazla kişinin yerinden edildiğini bildirerek, uluslararası topluma yardım çabalarına acil destek çağrısında bulundu.

ABONE OL
Mayıs 18, 2023 15:00
BM’den Sudan için seferberlik çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle bir milyondan fazla kişinin yerinden edildiğini bildirerek, uluslararası topluma yardım çabalarına acil destek çağrısında bulundu.
 
Sudan’da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalar sürüyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sudan’da devam eden çatışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada çatışmaların kötüye gittiği ve bu durumun komşu ülkeler üzerinde de olumsuz etkisi olduğuna değinildi.  
 
‘210 MİLYON DOLAR FİNANSMANA İHTİYAÇ VAR’
 
Açıklamada, Sudan’da duyulan acil ihtiyaçlar için 105 milyon dolar ve Sudanlıların çatışmalar nedeniyle gittiği komşu ülkeler Mısır, Libya, Çad, Güney Sudan ve Etiyopya için 105 milyon dolar finansmana ihtiyaç duyduğu belirtildi.
 
‘MİLYONLARCA KİŞİYİ ETKİLİYOR’
 
Sudan’daki çatışmaların milyonlarca kişi için yıkıcı sonuçları olduğunun vurgulandığı açıklamada, ülkede 25,7 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğu ifade edildi. Sudan’da 843 binden fazla kişinin ülke içinde yerinden edildiğinin kaydedildiği açıklamada, “Çatışmaların devam etmesi halinde 1,8 milyon kişinin ülke içinde yerinden olması bekleniyor. Çatışmadan önce Sudan’da 3,8 milyon kişi yerinden edilmişti ve 1,1 milyon mülteci vardı” denildi.
Yaklaşık 259 bin Sudanlının komşu ülkelere gittiğinin belirtildiği açıklamada, çatışmanın devamı halinde 1 milyondan fazla kişinin bu ülkelere geçebileceği ifade edildi.
 
SEFERBERLİK ÇAĞRISI 
 
IOM Genel Direktörü Antonio Vitorino de Sudan’ın şimdiye kadar gördüğü en kötü insani durum ile karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek şunları ifade etti: “Milyonlarca insan su, yiyecek ve barınak gibi temel yardıma acil ihtiyaç duyuyor. Şimdi harekete geçmezsek, Sudan halkı kaçınılmaz bir insani felaketle karşı karşıya kalacak. Uluslararası topluma, yardım çabalarına acilen destek olması ve artan ihtiyaçları karşılamak için mali kaynakları seferber etmesi çağrısında bulunuyorum.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.