en iyi rulet siteleri
BM önünde ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebi yükseliyor
  • Rojev
  • Dünya
  • BM önünde ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebi yükseliyor

BM önünde ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebi yükseliyor

Cenevre’de BM Ofisi önünde düzenlenen “Abdullah Öcalan’a Özgürlük” eyleminde “Newroz'un direnişçi ruhunu sahiplenerek Önderliğimizi özgürleştireceğiz” mesajı verildi.

ABONE OL
Mart 22, 2023 15:00
BM önünde ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebi yükseliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSVİÇRE- Cenevre’de BM Ofisi önünde düzenlenen “Abdullah Öcalan’a Özgürlük” eyleminde “Newroz’un direnişçi ruhunu sahiplenerek Önderliğimizi özgürleştireceğiz” mesajı verildi.

25 Ocak 2021’den bu yana her Çarşamba PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması çağrısıyla İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Ofisi’nin bulunduğu Nations Meydanı’nda oturma eylemi düzenleniyor. 

Newroz’un direnişçi ruhunun sahiplendiği bu haftaki eylemde, bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

‘MART AYI KÜRT HALKI İÇİN DİRENİŞ AYI’

Mart ayının Kürt halkı için direniş ayı olduğunu söyleyen Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi (CDK) Eşbaşkanı Erdal Atasoy, “Başta Önderliğimiz olmak üzere cezaevleri ve Kürdistan dağlarında direnen gerilla ve tüm Kürt halkının Newroz’unu kutluyorum” dedi.

‘NEWROZ COŞKUSUNUN TEMELİNDE ÖCALAN VE ARKADAŞLARI VAR’

Atasoy dün Amed başta olmak üzere Kurdistan’ın ve dünyanın dört yanında milyonları aşan Newroz coşkusunun temelinin bundan 51 yıl önceki Newroz’da PKK Lideri Abdullah Öcalan ve bir grup arkadaşının Çubuk Barajı’nda yaptığı toplantıyla atıldığına vurgu yaptı. Newroz alanlarında Öcalan’ın özgürlüğünün yükseldiğini hatırlatan Atasoy, Amed’de yüzbinlerin talebine Avrupa’dan ses vermek gerektiğini söyledi. 

BM’nin tecride ve Kurdistan’da yapılan katliamlara sessiz kalışını eleştiren Atasoy, Lozan Antlaşması’nın yıl dönümünün yaklaştığını anımsatarak 100’üncü yıl kapsamında yapılacak eylemlerin Kürt halkı ve Ortadoğu halkları için tarihsel önemine değindi.

KÜRTLERİN SEÇİMDEKİ ROL VE MİSYONU HATIRLATILDI

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimine ilişkin İsviçre’de oluşturulan seçim platformu adına söz alan Mehmet Şirvan da Kürtlerin bu seçimdeki rol ve misyonunu hatırlattı. Şirvan başta Avrupa olmak üzere İsviçre’de seçmen kayıtlarının bir an önce yapılması ve sandığa gidilmesinin önemine vurgu yaparak, Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan yana oy kullanılması çağrısında bulundu.

Aynı saatlerde BM’de 52’nci İnsan Hakları Konseyi Toplantısı sürerken, tecride ve Kurdistan’da gerçekleştirilen saldırılara BM’nin sessiz kalışına karşı sırtlarını dönen Kurdistanlılar burada oturma eylemine devam etti.  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.