en iyi rulet siteleri
Arap Birliği: Suriye krizini çözmek için BM’ye göre adımlar atacağız
  • Rojev
  • Dünya
  • Arap Birliği: Suriye krizini çözmek için BM’ye göre adımlar atacağız

Arap Birliği: Suriye krizini çözmek için BM’ye göre adımlar atacağız

Arap Birliği, Suriye krizini çözmek için BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına göre ciddi adımlar atacağını duyurdu.

ABONE OL
Mayıs 7, 2023 19:34
Arap Birliği: Suriye krizini çözmek için BM’ye göre adımlar atacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Arap Birliği, Suriye krizini çözmek için BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına göre ciddi adımlar atacağını duyurdu. 
 
Arap Birliği Dışişleri Bakanları, Kahire toplantılarının ardından 8914 sayılı kararı çıkardı. Ayrıca bugünden itibaren Suriye heyetlerinin birliğin meclis ve tüm kurum toplantılarına katılabileceğini duyurdu. Açıklamada, Arap Birliği’nin Suriye krizini siyasi yollarla çözmek için Suriye’yi destekleyeceği, bu süreçte Arap rolünü hayata geçirmek, Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamak için çalışacağı belirtildi.
 
ALINAN KARARLAR
 
Katılan heyetlerin başkanların görüşlerine göre şu kararlar alındı:
 
* Arap Birliği’nin anlaşma ve değerlerine göre Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak, Arapların ortak çıkarları doğrultusunda Suriye krizini sona erdirme çabalarını sürdürmek,
 
* 14 Nisan 2023 Cidde toplantısında ve 1 Mayıs 2023 Amman toplantısında Arapların aldığı ortak kararların onaylanması, Suriye krizinin çözümü, terör tehdidi ve uyuşturucu maddelerinin geçişinin sona erdirilmesinde Arap devletlerinin öncü rolünü harekete geçirecek mekanizmaların hayata geçirilmesi,
 
* Krizin, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına göre çözülmesi ve insani yardımın Suriye’ye güvenli bir şekilde ulaştırılması için ciddi adımlar atılmalıdır.
 
* Amman’da alınan kararların uygulanmasını denetlemek ve hükümetle doğrudan diyalog içinde olmak üzere Ürdün, Suudi Arabistan, Irak, Lübnan, Mısır temsilcileri ve genel sekreterden oluşan bakanlığa bağlı bir iletişim komitesinin kurulması. Bu komite raporlar hazırlayacak ve bakanlığa sunacak.
 
* 7 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Suriye Arap Cumhuriyeti heyetinin Arap Birliği Meclisi ve tüm daire ve kurumlarının toplantılarına katılımı.
 
* Bu maddelerin uygulanmasını denetlemek ve son gelişmeleri meclise bildirmek üzere genel sekreter görevlendirilecek.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.