en iyi rulet siteleri
AP’de Rojava’nın ‘uçuşa yasak bölge’ ilan edilmesi talebi
  • Rojev
  • Dünya
  • AP’de Rojava’nın ‘uçuşa yasak bölge’ ilan edilmesi talebi

AP’de Rojava’nın ‘uçuşa yasak bölge’ ilan edilmesi talebi

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıların tartışıldığı oturumda, Rojava’nın “uçuşa yasak bölge” ilan edilmesi talep edildi.

ABONE OL
Aralık 14, 2022 10:34
AP’de Rojava’nın ‘uçuşa yasak bölge’ ilan edilmesi talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıların tartışıldığı oturumda, Rojava’nın “uçuşa yasak bölge” ilan edilmesi talep edildi. 
  
Fransa’nın Strasbourg şehrinde Avrupa Parlamentosu üyeleri ve Avrupa Komisyonu temsilcileri gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye’nin Federe Kurdistan Bölgesi ile Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırı tehditlerini ele aldı. 
 
‘DAİŞ’E KARŞI MÜCADELEYİ BALTALAYACAK’
 
Avrupa Birliği’nin Eşitlikten Sorumlu Komiseri Helena Dalli, Türkiye’nin saldırılar ile DAİŞ’e karşı mücadeleyi baltalayacağını söyleyerek, “Suriye’ye yönelik olası bir kara saldırısı, IŞİD’e karşı mücadeleyi baltalama riski oluşturacak, kabul edilemez insani felaketler ve uluslararası güvenlik için kötü sonuçlar doğuracaktır” dedi. Toplantıda konuşan bazı milletvekilleri ise AB’nin saldırılarına son vermesi için Türkiye’ye yönelik baskının artırılması gerektiğinin özellikle altını çizdi.
 
‘TAKSİM BAHANESİYLE BAŞLATILAN SALDIRI DA KINANMALI’
 
Fransız Milletvekili Oetjen Jan-Christoph, 13 Kasım’da İstanbul Taksim’de gerçekleşen saldırının kınanması gerektiğini vurgulayarak, “Fakat Türkiye’nin İstanbul’da terör saldırısına misilleme operasyonu adı altında Suriye ve Kuzey Irak’ta gerçekleştirdiği saldırılar da şiddetle kınanmalı” dedi.
 
UÇUŞA YASAK BÖLGE
 
İsveç Milletvekili Evin İncir, bir grup milletvekili ile “Rojava’da uçuşa yasak bölge” oluşturulması talebinde bulundu. İncir ve arkadaşları ayrıca Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmasını istedi. Oturumda konuşan İncir, “Avrupa Birliği, Rojava Bölgesi için Uçuşa Yasak Bölgesi talep etmeli ve ayrıca Türkiye’nin Kürdistan’ın farklı parçalarına yönelik düşmanlığını çok geç olmadan bitirmesi için adımlar atmalıdır” ifadelerini kullandı.
 
AP ÜYESİNDEN DESTEK
 
AP üyesi Alfonsi François de öneriye destek vererek, “Türkiye’nin hava saldırılarını durdurmak için, Suriye’nin kuzeydoğusunda da tıpkı Birleşmiş Milletler himayesinde Irak Kürdistanı’nda olduğu gibi bir uçuşa yasak bölge oluşturmalıyız” dedi.
 
‘TAVRIMIZ NET OLMALI’
 
AP milletvekili Özlem Demirel de, “Erdoğan rejimi karadan saldırarak saldırılarını genişletmek istiyor. Bu kabul edilemez. Bu konuda tavrımız net olmalı. AB daha fazlasını yapabilir ama Sayın Borell bugün bu tartışmada neden yok?” diye sordu. 
 
Milletvekilleri ayrıca, olası bir kara operasyonunun IŞİD’i güçlendireceğini ve sadece bölge için değil Avrupa için de tehdit haline geleceğini ifade etti. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.