en iyi rulet siteleri
Almanya’da seçime ilişkin yasa değişikliği kabul edildi
  • Rojev
  • Dünya
  • Almanya’da seçime ilişkin yasa değişikliği kabul edildi

Almanya’da seçime ilişkin yasa değişikliği kabul edildi

Almanya'da milletvekili sayısını sınırlayan yasa değişikliği kabul edildi.

ABONE OL
Mart 17, 2023 15:34
Almanya’da seçime ilişkin yasa değişikliği kabul edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Almanya’da milletvekili sayısını sınırlayan yasa değişikliği kabul edildi.

Almanya Federal Meclisi (Bundestag), milletvekili sayısını maksimum 630 ile sınırlandırmayı öngören seçim yasası değişikliğini kabul etti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller (Grüne) ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan koalisyon hükümetinin, Federal Parlamento’ya tasarı olarak sunduğu yasa değişikliği, gelecek seçimden itibaren milletvekili sayısını maksimum 630 ile sınırlandırmayı öngörüyor. Değişiklik, 261’e karşı 400 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. Oylamada 23 milletvekili çekimser kaldı.

MAHKEMEYE TAŞINACAK

Hristiyan Birlik Partileri (CDU-CSU) ve Sol Parti, eleştirdikleri yasa değişikliğini, Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını bildirdi. Kabul edilen değişiklikle yüzde 5 barajının delinmesi engellendi. Böylece en az üç seçim bölgesinde en fazla oy alarak üç adayını doğrudan Federal Meclis’e sokan parti için yüzde 5 barajının göz önünde bulundurulmaması kuralı devre dışı bırakıldı. Sadece yüzde 5 barajını aşan partilerin milletvekili çıkarmaları kuralı getirildi.

MİLLETVEKİLİ SAYILARI

26 Eylül 2021 tarihinde yapılan genel seçimlerde Sol Parti yüzde 4,9 oy alarak gösterdiği adaylardan üçü seçim bölgelerinde en fazla oyu aldığı için parlamentoya 39 milletvekili gönderme hakkı elde etmişti. Şu anda Federal Meclis’te SPD’nin 206, Hristiyan Birlik Partilerinin (CDU-CSU) 197, Yeşiller’in 118, FDP’nin 92, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) 78, Sol Parti’nin 39 ve bağımsız 6 milletvekili bulunuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.