DOLAR 18,6482 0.05%
EURO 19,5907 0.37%
ALTIN 1.068,680,71
BITCOIN 313843-0,90%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Afganistan’da yeni tutuklama dalgası

Afganistan’da yeni tutuklama dalgası

Afganistanlı Kadınların Kendiliğinden Hareketi, Taliban'ın kadınlar ve insan hakları aktivistlerine karşı yeni bir tutuklama dalgası başlattığını açıkladı.

ABONE OL
Kasım 12, 2022 08:34
Afganistan’da yeni tutuklama dalgası
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Afganistanlı Kadınların Kendiliğinden Hareketi, Taliban’ın kadınlar ve insan hakları aktivistlerine karşı yeni bir tutuklama dalgası başlattığını açıkladı. 
 
Afganistanlı Kadınların Kendiliğinden Hareketi, yaptığı açıklamayla Taliban’ın kadınlar ve insan hakları aktivistlerine karşı yeni bir tutuklama dalgası başlattığını açıkladı. 
 
Daha önce kendisi de Taliban tarafından 29 kişiyle beraber kaçırılarak bir aya yakın alıkonulan ve günlerce süren sorgulara maruz kalan Wahida Amiri tarafından okunan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Taliban emperyalist hükümetlerin ve bölgesel ve küresel istihbarat yapılarının desteğiyle Afganistan’ı yeniden ele geçirdikten sonra eylemcilerin tutuklanması, sürgüne zorlanması, işkence edilmesi, masum insanların öldürülmesi, kadınların toplumdan silinmesi, çalışma ve eğitim hakkından yoksun bırakılması gibi sayısız suç işledi. Edindiğimiz son bilgilere göre, 3 Kasım Perşembe günü Taliban istihbarat güçleri, kadınların Kabil’in Deşt-i Barçi bölgesinde gerçekleştirdiği bir eylem sonrasında bir kadın eylemci olan Zaqrifa Yaqobi ve 4 erkek yoldaşını keyfi olarak tutukladı. Bu beş kişinin akıbeti şu anda kimse tarafından bilinmiyor.”
 
İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE RAPORLARI 
 
Söz konusu beş kişinin savunma hakkının engellendiği ve ailelerine herhangi bir bilginin de verilmediği belirtilen açıklamada, beş kişinin tutuklanmasının ardından tutuklama furyasının devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, “Son raporlar, Zainab Rahimi ve Fariha Popalzai’nin her iki kadın insan hakları savunucusunun da Taliban tarafından tutuklandığını gösteriyor. Ne yazık ki aileleri, Taliban korkusu nedeniyle tutuklanmaları hakkında konuşmadı. Açıkça görülüyor ki bu kadınlar, Taliban’ın baskıcı rejimi tarafından kabul edilmeyen insan hakları taleplerinde bulundukları için tutuklandılar. Taliban istihbarat güçleri tarafından işkence ve kötü muamele yapıldığına dair rahatsız edici raporlar var. Taliban’ın gözaltında tuttuğu eylemcilerin ve protestocuların durumundan ciddi endişe duyuyoruz” denildi.
 
ULUSLARARASI SESSİZLİĞE TEPKİ
 
Açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi: “Bu suçları kınıyor, Afganistan halkı ve uluslararası kamuoyundan bu vahşet karşısında sessiz kalmamalarını ve ellerindeki tüm imkanları kullanarak seslerini yükseltmelerini rica ediyoruz. Ayrıca, uluslararası toplumdan ve sözde insan hakları kuruluşlarından, insan hakları değerlerine bağlılıklarını Afganistan halkının ve adalet çağrılarının yanında yer alarak kanıtlamalarını bir kez daha istiyoruz. Sessizlikleri bu vahşetin ve zulmün devamına katkı sağlayacaktır.”
 
Açıklama üzerine ulaştığımız kadın hakları aktivisti Wahida Amiri, “Bu zindanlarda kadınlara neler yaptıklarını birinci elden yaşadığım için biliyorum. Uluslararası kamuoyu ve uluslararası kurumlar artık elini taşın altına koymalı. Bu kadınlar kaçırılması üzerinden bir hafta geçti. Acilen harekete geçilmesi gerekiyor” dedi. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.