en iyi rulet siteleri
‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 25’inci ayında
  • Rojev
  • Dünya
  • ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 25’inci ayında

‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 25’inci ayında

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması ve özgürlüğünün sağlanması talebiyle Cenevre kentindeki BM önünde süren oturma eylemi 25'inci ayına girerken, Enternasyoneller ise 15 Şubat komplosuna dair yürüyüş düzenleyecek.

ABONE OL
Ocak 25, 2023 15:34
‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 25’inci ayında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSVİÇRE – PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması ve özgürlüğünün sağlanması talebiyle Cenevre kentindeki BM önünde süren oturma eylemi 25’inci ayına girerken, Enternasyoneller ise 15 Şubat komplosuna dair yürüyüş düzenleyecek.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen mutlak tecridin sona ermesi ve özgürlüğünün sağlanması talebiyle İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) önünde süren oturma eylemi 25’inci ayına girdi.

“Dem dema azadiyê ye” hamlesi kapsamında 25 Ocak 2021’den bu yana Kürtler ve dostları, BM Ofisi’nin bulunduğu Nations meydanında her Çarşamba oturma eylemi yaparken, 25 aydır devam eden eylem boyunca Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması taleplerini dile getirildi. Eylemde ayrıca Türkiye’nin saldırılarına tepki gösterildi.

Kürt halkının iradesinin teslim alınması temelinde 15 Şubat 1999’da uluslararası güçler eliyle Abdullah Öcalan’a yönelik başlatılan komplonun yıldönümüne yaklaşıldığını hatırlatıldığı eylemde konuşan Cenevre Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Erdal Atasoy, komplo sürecini aktardı.

BM başta olmak üzere Avrupa devletlerinin kendi çıkarlarını korumak adına  uluslararası komployu devreye soktuklarını söyleyen Atasoy, “Bugün Önderliğimiz üzerinde sürdürülen mutlak tecrit, 4 parça Kürdistan’a yönelen işgal ile Kürt halkına yönelen katliam saldırıları birbirinden bağımsız düşünülemez. Tecrit, işgal ve katliam saldırıları politikalarıyla 15 Şubat’ın devamı olarak Kürt halkının iradesi bir kez daha hedef alınmak istemektedir” diye belirtti.  

Kürt halkının Öcalan’ın özgürlüğünü esas alarak Kurdistan’da sürdürdüğü direnişin komplocu güçlere cevap olacağını belirten Atasoy, “2023 yılı Kürt halkı ve Önderliğimizin özgürlük yılı olacaktır” dedi.

ENTERNASYONELLER KOMPLOYA KARŞI YÜRÜYECEK

15 Şubat Uluslararası Komplo’nun 25’inci yılına girdiğini hatırlatan Atasoy, 6-11 Şubat tarihleri arasında Enternasyonalistler tarafından  Cenevre’den Strasbourg’a  yapılacak olan uzun yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

Yürüyüş tertip komitesi tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayacak olan uzun yürüyüşün programı açıklandı. 4 Şubat’ta Cenevre kentinde bir araya gelecek olan yürüyüş kolu 5 Şubat’ta bir basın konferansı düzenleyecek. 

6 Şubat’ta Cenevre kentinde place de Neuve adresinde saat 09.30’da başlayacak olan yürüyüş 7 Şubat’ta Lozan, 8 Şubat’ta Bern, 9 Şubat Solothurn ve 10 Şubat’ta ise Basel kentinde İsviçre etabını tamamlayacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.