en iyi rulet siteleri
Tepkilere rağmen ‘incommunicado’ 27’nci ayında
  • Rojev
  • Güncel
  • Tepkilere rağmen ‘incommunicado’ 27’nci ayında

Tepkilere rağmen ‘incommunicado’ 27’nci ayında

Hukuk ve insan hakları örgütlerinin tüm tepkilerine rağmen İmralı'daki "incommunicado (mutlak iletişimsizlik)" hali sürüyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 27 aydır haber alınamıyor.

ABONE OL
Temmuz 17, 2023 15:55
Tepkilere rağmen ‘incommunicado’ 27’nci ayında
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – Hukuk ve insan hakları örgütlerinin tüm tepkilerine rağmen İmralı’daki “incommunicado (mutlak iletişimsizlik)” hali sürüyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 27 aydır haber alınamıyor. 
 
Uluslararası komployla Türkiye’ye getirildiği 15 Şubat 1999 tarihinden bu yana İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde ağır tecrit koşullarında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile cezaevindeki diğer tutuklular Hamili Yıldırım, Veysi Aktaş ve Ömer Hayri Konar’dan haber alamama hali 27’nci ayına girdi.
 
İmralı’ya getirildiği günden bu yana Abdullah Öcalan’ın dışarı ile iletişimi çeşitli bahanelerle hep engellendi. “Koster bozuk”, “Hava muhalefeti” gibi gerekçelerle 27 Temmuz 2011’den itibaren avukatları ile görüştürülmeyen Abdullah Öcalan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde 8 Kasım 2018’de başlatılan ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevleriyle oluşan kamuoyu baskısı sonucu 2019 yılında avukatları ile 5 kez görüşme gerçekleştirebildi. Ailesiyle temas kurduğu son tarih ise, 25 Mart 2021 tarihi oldu. Abdullah Öcalan’ın bu tarihte kardeşi Mehmet Öcalan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi ise 4 buçuk dakikanın ardından kesildi.
 
ABDULLAH ÖCALAN: HEM SİYASİ HEM HUKUKİDİR
 
Abdullah Öcalan, kardeşi ile yaptığı kesintili telefon görüşmesinde, duruma dair şu tepkide bulundu: “Bu yaptığınız çok yanlış. Devlet de yanlış oynuyor, siz de. Bu hukuki değil, doğru da değil. Bu asla kabul edilemez. Bu aynı zamanda çok tehlikelidir. Siz ne yaptığınızın farkında mısınız? Avukatlarımın buraya gelerek benimle görüşme yapmasını istiyorum. Bu hukuki bir şeydir. 22 yıldır buradayım. Bu sorun gelecekte nasıl olacak? Bu sorun ancak hukukla çözüme kavuşturulabilir. Neden buraya gelmiyorlar? Şayet bir görüşme olacaksa bu avukatlarla olmalıdır. Çünkü bu durum hem siyasi hem de hukukidir.”
 
Bu görüşmenin ardından Abdullah Öcalan’ın sesinin dışarıya yansıması ısrarla engellendi. Bu engellemeye dair avukatların Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve İmarlı Cezaevi’ne yaptığı başvurulara olumlu ya da olumsuz bir yanıt verilmedi.
 
416 BAŞVURUYA YANIT VERİLMEDİ
 
Abdullah Öcalan’ın ve diğer tutukluların görüştürülmeme haline ilişkin Asrın Hukuk Bürosu’nun, 25 Mart 2021 tarihli yapılan son telefon görüşmesinden bu yana Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve İmralı Cezaevi’ne yaptığı en az 290 avukat ve en az 126 aile olmak üzere toplam 416 görüşme başvurusuna herhangi bir yanıt verilmedi.
 
DİSİPLİN CEZALARI
 
Avukatlar, bu iki kuruma yapılan başvuruların yanıtsız bırakılması üzerine 30 Mart 2021’de Bursa İnfaz Hakimliği’ne başvuruda bulundu. Avukatların talebi aynı gün reddedildi. Bu başvuru sonrası 29 Ocak 2021’de, avukat ve aile görüşünü engelleyen bir disiplin cezası olduğu ortaya çıktı. Haber alamama hali nedeniyle avukatlar 22 Kasım 2021’de tekrardan hakimliğe başvuru yaptı. Başvuruda, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi’ne (İHK) ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) tarafından yapılan tespitlere dikkat çekilerek, “İncommunicado (Alı koyma-mutlak iletişimsizlik)” haline dikkat çekildi. Bu başvuru da reddedildi. Bu başvuru ile birlikte İmralı Disiplin Kurulu’nun, aile ziyaretini 3 ay süreyle engelleyen disiplin cezası verdiği, 12 Ekim 2021’de de hakimlik tarafından 6 aylık avukat yasağı kararının verildiği öğrenildi.
 
GÜNDEMİNE ALDI
 
Süreç içerisinde bir diğer önemli gelişme ise, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı’nın (TOHAV), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 18 Mart 2014’de Abdullah Öcalan’ın ömür boyu cezaevinde tutulmasının “işkence” olduğuna dair kararın yerine getirilmesi için 26 Temmuz’da Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne (AK BK) başvurması oldu. Komite, sivil toplum örgütlerinin girişimiyle 7 yıl sonra konuyu gündemine alarak, 30 Kasım-2 Aralık arasında yapacağı toplantı öncesi Türkiye’den STÖ’lerin bildirimine ve kararların yerine getirilmesi sürecine dair bilgi istedi.  Komite, 3 Aralık 2021’de kararını açıkladı. Komite, “Öcalan-2” kararında halihazırda indirilemez ve inceleme imkanı olmayan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış olup, tutuklu bulunan kişilerin sayısı hakkında bilgi istedi. Komite, Türkiye’yi genel tedbirlerin uygulanmasında kaydedilen ilerleme hakkında en geç 2022’nin Eylül ayı sonuna kadar bilgi sunmaya davet etti. Türkiye, yıl içinde verdiği yanıtlarda, Abdullah Öcalan’a uygulanan infaz rejiminin “istisna” olduğunu kabul etti.
 
SUÇ DUYURUSU
 
Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 1 Ekim 2021’de Bursa İnfaz Hakimliği’ne bu kapsamda başvuru yaptı. Hakimlik, AİHM’in kararını görmezden gelerek, AYM’yi işaret etti. Avukatlar aynı taleple 3 Aralık 2021’de AYM’ye başvurdu. Ayrıca avukatlar, bütün hakim ve savcılar hakkında 22 Aralık 2021’de Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
 
AYM’NİN YANITI
 
Avukatlar, idare ve yargı mercilerinin bu işlem ve uygulamalarının durdurulması ve son bulması için 24 Aralık 2021’de Anayasa Mahkemesi’ne  (AYM) de tedbir kararı alınması için başvuruda bulundu. AYM, 12 Ocak 2022’de bu talebi reddetti.
 
ANAYASA VE AİHM BAŞVURULARI BEKLETİLDİ
 
2021 yılında yerel düzeyde yapılan başvurular dışında yüksek mahkeme niteliğinde olan AYM’ye 19, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de 5 başvuruda bulunuldu. Bu başvurularla birlikte Anayasa Mahkemesi’nde 79 bireysel başvuru, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) ise 12 başvuru derdest durumda.
 
775 AVUKATTAN BAŞVURU
 
2021 yılı boyunca avukatlar, Türkiye Barolar Birliği (TBB), barolara ve TBMM’ye ve aynı zamanda ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütlerine tecridi takip etme ve ziyaret gerçekleştirme yanı sıra Adalet Bakanlığı’na randevu talebiyle başvuru yaptı. Ancak Bakanlık, bu güne değin bir yanıt vermiş değil. Yanı sıra Abdullah Öcalan ve diğer tutuklulardan haber alamama durumu hukuk örgütlerini harekete geçirdi. Aralarında Özgürlük için Hukukçular Derneği’nin (ÖHD) de bulunduğu hukuk örgütleri, Abdullah Öcalan ile görüşülmesi için imza kampanyası başlattı. 29 baroya kayıtlı 775 hukukçu, Abdullah Öcalan ile görüşülmesi için imza vererek, 10-17 Haziran 2021’de tarihinde Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Ancak Bakanlık, avukatların başvurusuna cevap vermedi. 
 
22 ÜLKEDEN 350 AVUKAT
 
Avrupa ve Ortadoğu’da bulunan avukatlar da Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Dünya genelinde 22 ülkeden 350 avukat, İmralı’da ağır tecrit koşullarında tutulan Abdullah Öcalan ile görüşme talebiyle 14 Eylül 2022’de Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundu. İmralı’da bir yılı aşkın bir süredir sürdürülen haber alınamama haliyle derinleştirilen tecrit halinin işkencenin önlenmesi konusunda uluslararası ihlal teşkil ettiğini belirten avukatlar, aynı başvuruyu Avrupa Barolar Birliği, Türkiye Barolar Birliği ve uluslararası insan hakları örgütlerine de yaptı. Avukatlar, yaptıkları başvuruyu Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Basın Kulübü’nde düzenledikleri basın toplantısıyla duyurdu.
 
MÜCADELE VURGUSU
 
Sonrasında Fas, Filistin, Federe Kürdistan Bölgesi, Kuzey ve Doğu Suriye, Irak, Lübnan, Mısır, Suriye ve Ürdün’de bulunan 756 avukat da görüş için harekete geçti. Abdullah Öcalan ve diğer tutukluların ağır tecrit koşullarında tutulduğunu belirten avukatlar, “Sayın Öcalan’ı ve İmralı’da bulunan diğer tutukluların haklarını savunmak için harekete geçiyoruz” diyerek, bu durumun Kürt-Arap birliğinin tarihi adımı olarak yorumladıklarını kamuoyuna duyurdu. Avukatlar, ayrıca Abdullah Öcalan ve diğer tutukluların fiziki özgürlüğü için mücadele edeceklerini vurguladı.
 
SURİYE’DEN 691 AVUKAT
 
Kuzey ve Doğu Suriye, Tartus, Halep, Humus ve Lazkiye’den 691 avukat ise, 19 Eylül 2022 tarihinde Qamişlo’da bulunan Toplumsal Adalet Meclisi önünde bir araya gelerek Abdullah Öcalan üzerindeki tecride tepki gösterdi. Avukatlar, Adalet Bakanlığı’na mektup göndererek, tecridin sonlandırılmasını istedi.
 
CPT İMRALI’YA GİTTİ
 
Türkiye’deki hukuk örgütlerinin yanı sıra Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere yüzlerce avukatın yaptığı başvuruların ardından Avrupa Konseyi’ne (AK) bağlı Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), 20-29 Eylül tarihlerinde İmralı’yı ziyaret ettiğini açıkladı.
 
BİLGİ VERMEDİ
 
Her ne kadar İmralı’yı ziyaret ettiğini duyursa da CPT, ziyaretin içeriğine dair herhangi bir bilgilendirme yapmadı. CPT 2’nci Başkan Yardımcısı Therese Rytter, yaptıkları ziyarete ilişkin “Türkiye’deki tüm mahkumları ziyaret ettiğimizi söyleyebilirim ama bulgularımızı açıklayamam. Bunlar, raporun kamuoyuna açıklanması durumunda açıklanacak” ifadelerini kullandı. Rytter, ziyarete ilişkin hazırladıkları raporu onaylayıp 2023 yılının Mart ayında Türkiye’ye göndereceklerini ifade ederek, “Türkiye’nin yanıt vermesi için 6 ay süresi olacak ve ardından CPT raporunu yayınlamak isteyip istemediğine karar verecek. Özgürlüğünden yoksun bırakılan herkese engelsiz erişime sahibiz” dedi.
 
PROSEDÜR İŞLETİLSİN
 
Yapılan bu ziyaret ve açıklamalar Abdullah Öcalan ile İmralı’da bulunan diğer tutuklulara dair kaygıları daha da arttırdı. Asrın Hukuk Bürosu, CPT’nin ziyareti sonrasında açıklama yaparak CPT’nin bir an önce kamuoyuna bir açıklama yapmasını ve tecrit koşullarının ortadan kaldırılması için gerekli prosedürleri işletmesi talebinde bulundu.
 
ZİYARET ÖNCESİ YENİ DİSİPLİN CEZASI
 
Asrın Hukuk Bürosu ayrıca CPT’nin İmralı ziyaretinden hemen önce Abdullah Öcalan ve diğer tutuklular hakkında İmralı Disiplin Kurulu Başkanlığı’nın 9 Eylül’de 3 aylık “disiplin” cezası verdiği ve bunun 28 Eylül’de kesinleştiğini açıkladı.
 
SİYASETÇİLERDEN BAŞVURU
 
Tecrit ve görüşme engellerinin devam ettiği ve kaygıların derinleştiği dönemde siyasi partilerin başvuruları da oldu. Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ile HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, 20 Ekim’de Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Daha sonraki süreçlerde Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile birçok HDP milletvekili de Abdullah Öcalan’la görüşmek için başvuruda bulundu.
 
AVUKATLARLA GÖRÜŞME ENGELLİ
 
12 Ekim 2021’de de hakimlik tarafından verilen 6 aylık avukat yasağı kararı, 22 Nisan 2022’de sona erdi. Yasak süresinin dolması üzerine avukatlar müvekkilleri ile görüşmek için yaptıkları başvurulara herhangi bir yanıt alamadı. Bunun üzerine avukatlar 29 Nisan günü bir kez daha Bursa İnfaz Hakimliği’ne başvuruda bulundu. Ancak başvuru reddedildi. Reddedilme gerekçesi ise, 13 Nisan’da verilen 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı olarak öne sürüldü. Yasağa konu gerekçe hakkında da avukatlara herhangi bir bilgi verilmedi.
 
YENİ YASAK
 
Avukatlar, 9 Eylül 2022’de verilen disiplin cezasının 9 Aralık’ta sona ermesi sonrası 15 ve 23 Aralık 2022 ile 3 Ocak 2023’te hem cezaevi hem de savcılığa 3 ayrı başvuru yaptı. Ancak bu başvurular da sonuçsuz kaldı. Bursa İnfaz Hakimliği, 4 Ocak’ta Abdullah Öcalan ve diğer tutuklulara 3 aylık yeni bir aile görüş yasağı verildiğini avukatlara bildirdi.  Gerekçe “disiplin cezası” olarak açıklanırken, cezanın neden verildiği ve ceza tarihine dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Avukatlar, 10 Ocak’ta karara itiraz etti. Bursa Ağır Ceza Mahkemesi, aynı gün başvuruyu reddetti.
 
BEDENLERİNİ ATEŞE VERDİLER
 
Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı 13 Ocak’ta Mêrdîn’de Bubo Taş, 16 Ocak’ta Amed’te ise Mehmet Akar bedenini ateşe verdi. Taş ve Akar, tecridin son bulması için böylesi bir eyleme başvurduklarını belirtti.
 
BM SÜRECİ DEVAM EDİYOR
 
2022 yıllı boyunca yapılan avukat, aile ve vasi görüşmesine dair başvuruların tümü disiplin cezaları ve yasak kararları gerekçe gösterilerek, reddedildi. Son olarak Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 2022’nin sonlarında Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi’ne başvuruda bulundu. Komite, bu başvuruyu Türkiye’ye göndererek, mutlak iletişimsizlik hali olan “incommunicado” haline son verilmesi ve avukatların derhal kesintisiz bir şekilde müvekkilleri ile görüştürülmesini de içeren geçici tedbir talebinde bulundu.
 
ABDULLAH ÖCALAN İÇİN EYLEMLER
 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin, Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve cezaevlerindeki hak ihlallerine karşı İzmir’in ardından İstanbul’da da açlık grevi başlattı. 18 Ocak’ta İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan açıklama ile başlayan grev, 3 günün ardından Bakırköy Kapalı Cezaevi önünde son buldu.
 
KUZEY VE DOĞU SURİYE’DE YAŞANANLAR
 
21 Ocak’ta ise Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê kentinin Til Temir ilçesinde binlerce yurttaş, Suriye Devrimci Gençlik Hareketi öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecride karşı yürüdü. Yürüyüşte, “Gençler Önder Apo’nun fedaileridir”, “Vakit Önder Apo’nun özgürlük vaktidir” yazılı pankartlar ile Suriye Devrimci Gençlik Hareketi’nin bayrakları ve Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları taşındı.
 
22 Ocak’ta ise Kuzey ve Doğu Suriye Halk İnisiyatifi, Demokratik Toplum Hareketi’nin (TEV-DEM) Qamişlo kentinde bulunan binası önünde yaptığı açıklamasıyla PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması için imza kampanyası başlattığını duyurdu.
 
MARSİLYA’DA YÜRÜYÜŞ
 
Fransa’nın Marsilya kentinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride karşı yürüyüş düzenlendi. Marsilya Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla Canabiere Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, tecride karşı yürüdü. Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM), Arin Mirkan Meclisi ve Tevgera Ciwanen Şoreşger’in (TCŞ) çağrısıyla halk alanlara aktı. Fransızca “Öcalan 23 aydır ağır tecritte”, “Kürt Halk Önderi Öcalan 24 yıldır fiziken tutsak”, “CPT ve AİHM derhal üzerine düşeni yapmalı” dövizleri taşındı.
 
ULUSLARARASI DEKLERASYON’UN TEMASLARI
 
25 Ocak’ta dünyanın 7 farklı ülkesinden 36 hukukçu, akademisyen, siyasetçi ve gazeteci, Türkiye’ye gelerek çeşitli baro, hukuk, sivil toplum ve siyasi parti ile Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi görüştü. 28 Ocak’a kadar Türkiye ve Kurdistan’da temaslarını sürdüren Tecride Karşı Uluslararası Deklarasyon, yaptığı konferansın ardından açıklama yaparak, “İmralı sistemi lağvedilmeli” diyerek, tepkisini gösterdi.
 
KOMPLOYA TEPKİ
 
HDP, 4-5 Şubat’ta Abdullah Öcalan’ın geliştirdiği Demokratik Ulus paradigması kapsamında yer alan Demokratik Cumhuriyet konulu konferans düzenledi. Konferansa dünyadan yanı sıra Türkiye ve Kurdistan’dan binlerce kişi katıldı. Kuzey ve Doğu Suriye’de PKK Lideri Abdullah Öcalan’a karşı uygulanan Uluslararası Komplonun 24’üncü yıl dönümünde 9 merkezde, “Halkların mücadelesiyle İmralı sistemini yıkacağız” şiarıyla alanlara çıkarak yürüyüşler düzenlendi. Qamişlo Kontonu, Girkê Legê, Dêrik, Hesekê Kantonu, Dirbêsiyê, Kobanê Kantonu, Tebqa, Reqa ve Şehba Kantonu’nda binlerce kişi alanlara çıktı. Bunun yanı sıra PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması talebiyle İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) önünde Kürtler ve dostlarının 25 Ocak 2021’den bu yana her Çarşamba sürdürdüğü oturma eylemi 15 Şubat sürecinde de sürdü.
 
‘GÜNEŞİMİZİ KARARTAMAZSINIZ’
 
Abdullah Öcalan’a Özgürlük Komitesi öncülüğünde, uluslararası komplonun yıldönümünde sanal medyada hashtag eylemi gerçekleştirildi. “#ÊdîBeseJiTecrîdêRe” ve “#FreeOcalanNow” etiketleriyle başlatılan eylem, dünya gündemine oturdu. Çok sayıda kişi “#ÊdîBeseJiTecrîdêRe” etiketiyle Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılmasını talep etti. Birçok farklı dilde yapılan paylaşımlarda, Abdullah Öcalan’ın 24 yıldır tecrit altında tutulduğu vurgusu yapılarak, “Güneşimizi karartamazsınız” denildi.
 
HABER ALAMAMA YILLI
 
Asrın Hukuk Bürosu, komplonun yıldönümünde 2022 yıllına dair raporunu yayımladı. Raporda, bu yıllın İmralı’da mutlak iletişimsizlik ve haber alamama halinin yılı olduğuna dikkat çekildi.  Bunun yanı sıra Asrın Hukuk Bürosunun her hafta yaptığı iki avukat başvurusu ve bir aile, vasi görüşmesine ise hala olumlu yanıt verilmiyor.
 
CPT RAPORUNU TAMAMLADI
 
Haber alamama halinin 24’üncü ayında Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Dünya’ya Barış ve İstikrar” başlığıyla konferans düzenlendi. İki gün süren konferansın ardından yayınlanan sonuç bildirgesinde bu yıllın Abdullah Öcalan’ın özgürlük yıllı olması için mücadelenin önemine dikkat çekildi. çeşme escort
14 Mart’ta ise Asrın Hukuk Bürosu avukatları, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a açık mektup göndererek, Abdullah Öcalan’ın rehine statüsünde tutulduğuna işaret etti. 16 Mart’a ise CPT, İmralı’ya giden heyetin raporunu tamamlandığını ve kabul ettiğini duyurdu. Asrın Hukuk Bürosu avukatları, deprem nedeniyle müvekkilleri görüşmek için yaptıkları başvuruların reddedilmesi nedeniyle 17 Mart’a AYM’ye başvurdu.
 
ÖZGÜRLÜK NEWROZU
 
2023 Newrozu’nun startı Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla 15 Mart’ta verildi. İlk ateşin yakıldığı ilçede Şemzinan olmak üzere 39 ayrı noktada kutlanan Newroz meydanlarında Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi öne çıktı. Yüz binlerce kişinin katıldığı Amed Newrozu’nda gençler, Abdullah Öcalan’ın posterini açarak tecride tepki gösterdi, özgürlüğünü talep etti. Burada sahneye çıkan deneyimli Kürt siyasetçi Ahmet Türk ise “Bu Newroz, sayın Öcalan’ın özgürleşme dönemidir” diyerek, 2023’de Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü hedeflediklerini ifade etti.
 
CPT RAPORU TÜRKİYE’DE
 
CPT, Eylül 2022’de yaptıkları ziyarete dair oluşturdukları raporu, Türkiye’ye teslim ettiklerini aktardı. CPT, “Türkiye’ye yapılan Ad Hoc ziyaretler başlığı altında yapılan ziyarete ilişkin rapor, CPT tarafından Mart 2023’ün başlarında kabul edildi ve ardından Türk makamlarına iletildi. Raporun ne zaman açıklanıp açıklanmayacağına ise yetkililer karar verecek” açıklaması yaptı.
 
AYM BAKANLIK’TAN GÖRÜŞ İSTEDİ 
 
Son 8 yıl içerisinde Asrın Hukuk Bürosu tarafından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan başvurulardan 23’üne ilişkin Adalet Bakanlığı’ndan görüş istendi. Bakanlık, avukat yasakları, aile disiplin yasakları, telefon hakkı, Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde İmralı’daki yasaklara ve benzer pek çok konuya dair AYM’ye görüş sundu.
 
BAKANLIĞA GÖRE ‘KÖTÜ MUAMALE’ YOK!
 
Bakanlığın, avukat ve aile görüşlerinin engellenmesine dair 24 Mart’ta AYM’ye sunduğu görüşte, İmralı’da “kötü muamelenin” olmadığını, görüşmelerde “elde olmayan sebeplerden” dolayı aksaklıklar yaşandığını ve bu durumun “makul” olduğunu ileri sürdü.
 
ULUSLARARASI İMRALI BARIŞ DELEGASYONU
 
PKK Liderine ilişkin en son 11 Mayıs’ta 3 farklı ülkeden 3 kişilik Uluslararası İmralı Barış Delegasyonu İstanbul’a geldi. Delegasyonda, Sosyoloji ve Antropoloji Profesörü Denis O’Hearn, Avrupa Konseyi Sol Grup Başkan Yardımcısı, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Temsilcisi ve İzleme Komitesi üyesi Laura Castel, İzlanda eski Adalet ve İçişleri Bakanı Ögmundur Jonasson yer aldı. Heyet, 14 Mayıs seçimlerinin hem öncesi geldikleri İstanbul’da Abdullah Öcalan’ın avukatlarının bulunduğu Asrın Hukuk Bürosu başta olmak üzere Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Tevgera Jinên Azad (TJA), Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) ile Cumartesi Anneleri/İnsanlarını ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından İzlanda’ya giden heyet, Avrupa Konseyi (AK) 4’üncü büyük zirvesi öncesi yaptığı basın açıklaması ile PKK Liderinin rolüne ve tecride dikkat çekti.
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de ve Avrupa ülkelerinde ise PKK Liderine yönelik tecridinin son bulması ve özgürlüğüne kavuşması için çeşitli eylem ve etkinlikler yapıldı.
 
sakarya escort

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.