en iyi rulet siteleri
Oğlu gözaltına alınan baba İlbars yaşamını yitirdi
  • Rojev
  • Güncel
  • Oğlu gözaltına alınan baba İlbars yaşamını yitirdi

Oğlu gözaltına alınan baba İlbars yaşamını yitirdi

İstanbul’da sabah saatlerinde yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlardan HDP’li Onur İlbars, babasının yaşamını yitirmesinden sonra serbest bırakıldı.

ABONE OL
Ekim 9, 2023 23:37
Oğlu gözaltına alınan baba İlbars yaşamını yitirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL – İstanbul’da sabah saatlerinde yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlardan HDP’li Onur İlbars, babasının yaşamını yitirmesinden sonra serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı ve 39 kişi hakkında yakalama kararı çıkardığı soruşturma kapsamında Başakşehir, Esenyurt, Arnavutköy ve Küçükçekmece’nin de aralarında bulunduğu 15 ilçe ile 6 kentte eş zamanlı ev baskınları yapıldı. Ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Gençlik Meclisi üyeleri ile yöneticilerinin de aralarında bulunduğu en az 32 kişi “Örgüte üye olmak” iddiasıyla gözaltına alındı.

BABASI YAŞAMINI YİTİRİNCE OĞLU SERBEST BIRAKILDI

Gözaltına alınanlardan HDP’li Onur İlbars, bugün öğlen saatlerinde babası Abdulcebbar İlbars’ın (59) kalp krizi sonrası yaşamını yitirmesinden dolayı savcılık tarafından ifadesi alındıktan sonra akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

OĞLUNA ULAŞAMADI

Baba İlbars’ın bugün sabah saatlerinde Başakşehir ilçesinde bulunan Güvercintepe Mahallesi’ndeki evinden çıkarak gözaltında tutulan oğlunu görmek için Vatan Emniyeti’ne gittiği fakat görüşemediği belirtildi. Baba İlbars’ın bu durumdan etkilenerek eve gittiği ve öğlen saatlerinde yatağında kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Baba İlbars’ın da daha önceki yıllarda HDP’de aktif siyaset içerisinde bulunduğu ve iki yıl cezaevinde kaldığı da öğrenildi.

ÖHD: KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Konuya ilişkin açıklama yapan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi ise şu ifadeleri kullandı: “Gözaltı ve arama işlemleri sırasında müvekkilimiz Onur İlbars’ın babası Abdulcebbar İlbars da hazır bulunmakta olup müvekkilimiz Onur İlbars gözaltına alındığı sırada fenalaşmıştır. Müvekkilimiz gözaltına alındıktan sonra babası Abdulcebbar İlbars kalp krizi geçirmiş ve kaldırılmış olduğu hastanede ne yazık ki yaşamını yitirmiştir. Siyasal iktidar demokratik ve daha özgür yarınlar için mücadele eden tüm muhalif kesimlere karşı haksız ve hukuka aykırı bir şekilde iktidar gücünü kukla haline getirdiği hukuk ve diğer tüm araçlarıyla var gücüyle kullanmaktadır.

İktidarın yaratmaya çalıştığı bu ortamda, yaşatılan bu haksızlık ve hukuksuzluk yurttaşların hayatlarına kast edecek seviyeye varmıştır. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği olarak bizler insan yaşamını hedef alan ve hiçe sayan iktidar anlayışını kabul etmiyor, demokratik kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz. Kasten öldürme suçu dahil tüm sürecin hukuki olarak takipçisi olacağımızı bildiriyor, Abdulcebbar İlbars’ın ailesine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.