en iyi rulet siteleri
Dünyanın dört bir yanında 8 Mart coşkusu
  • Rojev
  • Kadın
  • Dünyanın dört bir yanında 8 Mart coşkusu

Dünyanın dört bir yanında 8 Mart coşkusu

Dünyanın dört bir yanında 8 Mart alanlarına çıkan kadınlar, İran’da katledilen Jîna Emînî fotoğrafını taşıdı ve dayanışma mesajı verdi.

ABONE OL
Mart 9, 2023 06:33
Dünyanın dört bir yanında 8 Mart coşkusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ – Dünyanın dört bir yanında 8 Mart alanlarına çıkan kadınlar, İran’da katledilen Jîna Emînî fotoğrafını taşıdı ve dayanışma mesajı verdi.

Kadınlar, Asya’dan, Balkanlar’dan Avrupa’ya kadar dünyanın dört bir yanında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle alanlara çıktı, seslerini yükseltti, dayanışmayı büyüttü.  Dünyanın dört bir yanında alanlara çıkan kadınların gündeminde İran rejimine karşı kadınların öncülüğünde verilen mücadele vardı. Birçok ülkede kadınlar taşıdıkları Jîna Emînî’nin fotoğrafıyla İran elçiliklerine yürüdü.

ALMANYA

Almanya’nın birçok kentinde kadınlar 8 Mart’ı iş bırakarak sokakta kutladı. Münih, Stuttgart, Frankfurt, Köln, Hamburg, Berlin gibi birçok kentte eylemler yapıldı. Kreş ve hastanelerin dışında sosyal alanlarda çalışan kadınlar da eylemlere katıldı. Almanya’nın  başkenti Berlin’de Invalidenpark’ta “birlikte güçlüyüz” başlığıyla eylem düzenlendi.

İTALYA

İtalya’nın Milano kentinde aile içi şiddetin sona ermesi talebiyle yüzlerce kadın alanlara çıktı.

İNGİLTERE

Londra’da sokaklara çıkan kadınlar İran’daki kadınları desteklemek için “The Handmaid’s Tale” adlı roman ve televizyon dizisinden ilham alan kostümlerle İran büyükelçiliğine yürüdü. Kadınlar yaptıkları yürüyüşte Mahsa Amini’nin fotoğrafını taşıdı. İran’daki kadın mücadelesini destekleyen kadınlar, ayrıca İran rejimi tarafından katledilen ve tutuklanan kadınların fotoğraflarını da taşıdı.

FİLİPİNLER

Filipinler’lerde birçok kentte düzenlenen yürüyüşlere çok sayıda kadın katıldı. Manila kentinde düzenlenen yürüyüşe polis saldırdı. Kadınlar polis ablukasını aşarak eylemlerini sürdürdü.

AVUSTRALYA

Avustralya’nın Melbourne kentinde düzenlenen Dünya Kadınlar Günü gösterisinde kadınlar için eşit ücret ve daha iyi güvenlik talep edildi. 

FRANSA

Kadınlar 8 Mart nedeniyle Paris’te haklarını savunmak için yürüdü.

YUNANİSTAN

Yunanistan’ın Larisa kentine bağlı Tembi bölgesinde meydana gelen ve 57 kişinin ölümüne neden olan tren kazasına  karşı 24 saatlik genel grev kararı bugün ülke genelinde yaşamı felce uğrattı ve bütün il ve ilçelerde kitlesel gösteriler yapıldı. Kadın örgütleri, 8 Mart için planlanan etkinlikleri grevle birleştirdi. Gösterilere üniversite ve orta dereceli okul öğrencileri, yardıma muhtaç şahıs örgütleri, sanatçılar da katıldı. Grev alanlarında yapılan konuşmalarda 8 Mart’a atıfta bulunuldu ve dünya kadınlarının eşitlik mücadelesinin devam ettiği söylendi.

MALTA

Valletta’da “Adaletsizliğe karşı birleşen kadınlar” temalı 8 Mart protestosu düzenlendi.

BELÇİKA

Brüksel kentindeki bir araya gelen kadınlar, Dünya Kadınlar Günü kapsamında İran büyükelçiliği önünde eylem yaptı.

HİNDİSTAN

Kadınlar, Mumbai kentinde Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yerel bir trende yoga yaptı. Ülkenin farklı noktalarında 8 Mart nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

SRİ LANKA

Kolombo’da yüzlerce kadın,  “Hakları İçin Kadınlar” grubu öncülüğünde bir araya geldi. Kadınlar, haklarının korunması isterken, ülkenin bağımsızlıktan bu yana yaşadığı en kötü ekonomik kriz nedeniyle yüksek yaşam maliyetlerini protesto etti. Yaşana krize karşı “Kadın emeğinin sömürülmesine son” yazılı pankartlar taşıyan kadınlara polis müdahale etmek istedi, arbede yaşandı.

KIRGIZİSTAN

Kırgızistan’ın Bişkek kentinde 8 Mart mitingine çok sayıda kadın katıldı.

KAZAKİSTAN

Kazakistan’ın Almatı kentinde Dünya Kadınlar Günü nedeniyle miting düzenlendi.

ERMENİSTAN

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Özgür Kadınlar Birliği (Yekîtiya Jinên Azad-YJA), açıklama yaptı. Kürt kadınların mücadelesinin dünyada ilham kaynağı haline gelmesinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yaşam felsefesi ve emeği ile mümkün olduğu kaydedilen açıklamada, sık sık “Jin jiyan azadî” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarını atıldı.

FİNLANDİYA

Feminist, sol örgütler, Finlandiyalı devrimciler ve Kürtler, 8 Mart dolayısıyla başkent Helsinki’de ortak bir yürüyüş düzenledi. Kent merkezindeki Stockman önünde bir araya gelen kitle, Narinkkatorî meydanına doğru yürüdü. Yürüyüşte farklı örgütlerin sembol ve bayraklarının yanı sıra kadın mücadelesi ile ilgili pankartlar taşındı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.