DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 347608-1,27%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

DAİŞ’li anlattı: Katılım için Türkiye’de cemaat ve kurumlar kuruldu
  • Rojev
  • Güncel
  • DAİŞ’li anlattı: Katılım için Türkiye’de cemaat ve kurumlar kuruldu

DAİŞ’li anlattı: Katılım için Türkiye’de cemaat ve kurumlar kuruldu

Hol Kampı’nda bulunan DAİŞ’li bir kadın, katılım için Türkiye’de cemaat ve kurumların kurulduğunu belirterek, “El Hesbê” denilen DAİŞ’li kadınların kendilerine uyguladığı şiddet ve zorbalığı anlattı.

ABONE OL
Eylül 14, 2022 07:30
DAİŞ’li anlattı: Katılım için Türkiye’de cemaat ve kurumlar kuruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Hol Kampı’nda bulunan DAİŞ’li bir kadın, katılım için Türkiye’de cemaat ve kurumların kurulduğunu belirterek, “El Hesbê” denilen DAİŞ’li kadınların kendilerine uyguladığı şiddet ve zorbalığı anlattı. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye İç Güvenlik Güçleri’nin 25 Ağustos’ta Hol Kampı’nda başlattığı “İnsani ve Güvenlik Hamlesi” kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda, DAİŞ’e ait çok sayıda tünel, eğitim yeri, cezaevleri, işkence, cinayet aletleri ile mühimmatın yanı sıra gizli hücre geçirildi. Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) ve Halk Savunma Birlikleri’nin  (YPG) desteğiyle sürdürülen operasyon sonucunda çok sayıda DAİŞ’linin aileleri, kendilerini almaları için vatandaşı oldukları devletlere çağrı yaptı. ANHA’ya konuşan aynı aileler, Suriye’ye nasıl geldiklerini ve Türkiye’nin DAİŞ ile ilişkilerini anlattı. 
 
ORTAK KURUM VE CEMAATLER KURULDU 
 
DAİŞ’li kadınlardan Türkistanlı Eyşe Selîm (42), Türkiye üzerinden Suriye’ye geçirildiğini belirterek, “El Hesbê” kadınları ve Türk Devleti’nin insanları Suriye’ye göndermek için Türkiye’de kurduğu kurumlara işaret etti. Türkistanlı ve Uygurlu olan Selîm, 14 yaşında Türkistan’da evlendirildi. Eşi ve 2 çocuğu Türkistan’da radikal İslamcı fikirleri nedeniyle tutuklanması ardından Selîm, 2014 yılında 3 çocuğuyla birlikte kaçak yollardan Türkiye’ye gitti. İstanbul’da bir buçuk yıl yaşayan Selîm, bazı kişilerin kendisini aradığını ve “İslam Devleti”ne katılmaya davet ettiğini anlattı. 
 
DAİŞ ÜYESİYLE EVLENDİ 
 
Türkistan’dan çok sayıda kişinin Türkiye’de yaşadığını söyleyen Selîm, şunları anlattı: “Özellikle katılım ve Suriye’ye göndermek için cemaat ve kurumlar kurdular. İdlib’te de aynı cemaatler var. Suriye’ye gelmem için Türkistanlı bir erkek benimle konuştu. Telefon numaramı nereden aldığını bilmiyorum. İnternet üzerinde benimle konuşuyordu. Suriye’de parasız evler olduğunu söylüyordu. Her ay bana para verileceğini söyledi. Bana evlenmek isteyip istemediğimi sordular, bende evlenmek istemediğimi söyledim. ‘Burada yaşam zor. İslam Devleti’ne gidin’ dediler. Zaten birçok kişi ‘şehit’ olmak için buraya geliyordu.”
 
Son derece rahat bir şekilde Suriye’ye geçen Selîm, 2016’da çocuklarıyla birlikte Rakka’ya geldi. Burada yaşlı bir DAİŞ üyesiyle evlenen Selîm, “Evli olmayan kadınlar rahat hareket edemiyor. 9 yaşındaki çocuğum Baxoz’daki savaşta yaralandı ve bir yıl sonra öldü. İkinci eşimde Baxoz’da öldü” dedi. 
 
ŞERİATI REDDEDEN KADINLAR ÖLDÜRÜLÜYOR 
 
Bulundukları bölgenin kurtarılmasından sonra Hol Kampı’na geçen Selîm, kamptaki yaşamına şunları aktardı: “Kamptaki yaşam çok zor. Eldivenlerimi getirmeyi unuttum. Ellerim açık, şimdi bütün kadınlar ellerime bakıyor. Burada kadınlar çok baskı uyguluyor. Eğer onlar gibi yaşamazsak ve onların tarafına geçmezsek çadırlarımızı yakıyorlar. Hepimiz siyah çarşaf giymek ve şeriata göre hareket etmek zorundayız. Bu kadınlardan çok korkuyorum. Yüzüm açık sizinle konuştuğum için yarın bana ne olacağını bilmiyorum. Şeriatı kabul etmeyen kadınlar öldürülüyor. Bıçak ve silahlarla onları öldürüyorlar.”
 
‘EL HESBÊ KADINLARI
 
Selîm, kendilerine baskı uygulayan bu kadınların “El Hesbê” kadınları olduğu bilgisini vererek, “Bu grup 30 ile 50 kişiden oluşuyor. Aralarında yabancı kadınlarda var. Özellikle, ideolojik olanlar şeriat ideoloji konusunda uzman olanlar, bunların arasında yer alıyor. Kimse bunları tanımıyor, tanınmaları yasaktır. Bu kişiler, özellikle kampta kendilerine ajanlar yapmış. Kim neyi nasıl yapıyorsa onlara bilgi veriliyor. Bu bilgilerin ardından, o kişi ne kadar kaçsa da onu buluyorlar. Ellerini ve ayaklarını kırıyorlar. Özellikle akşam geç saatlerde bunları yapıyorlar. Yüzü kapalı bir şekilde çadırlara giriyorlar ve kimse onları tanımıyor” diye belirtti. 
 
‘SINIRDA ASKER GÖRMEDİK’
 
Aslen Rusyalı olan DAİŞ’li başka bir kadın Elbîna Ebdulselam Ebdullah da, Suriye’ye gelişine ilişkin şunları belirtti: “Ben, eşim ve çocuklarım 2016’da uçakla Rusya’dan Türkiye’ye geldik. Türkiye’den Suriye’ye kolay geçtik, yolumuz üzerinde, sınırda hiçbir şekilde asker görmedik. Uzun bir süre Türkiye’de kaldık.” Suriye’ye ilk geçtiklerinde Rakka’ya geldiklerini aktaran Elbîna, “Orada kadın ve erkekleri birbirinden ayırdılar. Orada savaş ve uçak bombardımanları sürekli devam ediyordu” ifadelerini kullandı. 
 
İki evlilik yapan Elbîna’nın 3 çocuğu var. Kampta sürekli tehdit edildiğini belirten Elbîna, şöyle devam etti: “Oradaki kadınlarla bizim aramızda sürekli sorunlar var. Onlar bizi İslam Devleti’nden çıkmakla suçluyor. Burada kalmak istemiyoruz. Çocuklarım burada eğitim ve öğretim alamıyor. Kamptaki kadınların çocuklarına, insanları öldürmeyi ve işkence yapmayı öğretiyorlar.”
 
Elbîna, Rusya’ya kendilerini Hol Kampı’ndan çıkarmaları ve ülkelerine geri götürmesi çağrısında bulunarak, “Artık burada yaşayamayız” dedi.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.