en iyi rulet siteleri
MGK’den savaşa devam kararı

MGK’den savaşa devam kararı

MGK’nin seçim sonrası ilk toplantısının ardından yayınlanan bildiride, Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırıların devam edeceği belirtilerek, “savaşa devam” kararı çıktı.

ABONE OL
Haziran 8, 2023 17:00
MGK’den savaşa devam kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA –  MGK’nin seçim sonrası ilk toplantısının ardından yayınlanan bildiride, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıların devam edeceği belirtilerek, “savaşa devam” kararı çıktı.
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Yaklaşık 3 saat süren Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Savunma Bakanı Yaşar Güler ile Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkanı Vekili Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve MİT Başkanı İbrahim Kalın katıldı.
 
6 MADDELİK BİLDİRİ 
 
Toplantının ardından 6 maddelik bir bildiri yayınlandı. Sınır ötesi operasyonlara ilişkin bilgilerin kurula sunulduğu ifade edilen bildiride, “Suriye’nin toprak bütünlüğünün muhafazası ile kalıcı barış ve istikrarın tesisinin terör örgütlerinden temizlenmesi ile mümkün olacağı belirtilmiştir. Çatışmalardan kaçan Suriyelilerin gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde yurtlarına dönerek hayatlarını huzur ve refah içinde idame ettirebilmesi için gösterilen gayretlere katkı sağlayacak uluslararası iş birliğinin önemine dikkat çekilmiştir” denildi. 
 
RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI 
 
Bildiride yer alan diğer maddeler şöyle: “Kosova’da artan gerilimin, bölgedeki hassas dengeleri bozabilecek bir krize dönüşmesine fırsat verilmemesi maksadıyla diyalog ve istişare süreçleri devam ederken ülkemiz tarafından bölgeye verilen desteğin önemi vurgulanmıştır. Rusya ile Ukrayna arasında süren savaşın bölgeye yönelik riskleri artıran etkileri üzerinde durulmuş; Türkiye’nin, çatışmalara son verilerek barış görüşmelerine başlanması ve küresel gıda güvenliğinin sağlanması çabalarına katkı sunmaya devam edeceği belirtilmiştir.
 
SUDAN, AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN 
 
Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki diyalog sürecinde kaydedilen ilerlemeden memnuniyet duyulduğu ifade edilmiş; hakkaniyete uygun bir çözümün hem Kafkasya’da kalıcı barışın tesisine esas teşkil edeceği hem de küresel istikrara önemli katkılar sağlayacağına işaret edilmiştir. Sudan’da çatışan taraflar, bir an evvel kalıcı ateşkes ilan ederek geçiş sürecinin kazanımlarını korumaya ve meseleleri uzlaşma yoluyla çözüme kavuşturmaya davet edilmiş; Türkiye’nin Sudan’da barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik tüm çabalara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vermeye hazır olduğunun altı çizilmiştir.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.