Menal Mêrdîn son yolculuğuna uğurlandı

Menal Mêrdîn son yolculuğuna uğurlandı

Suikast saldırısı sonucu yaşamını yitiren Menal Mêrdîn, Şengal’de kitlesel bir törenle son yolculuğuna uğurlandı.

ABONE OL
Ocak 13, 2023 07:33
Menal Mêrdîn son yolculuğuna uğurlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Suikast saldırısı sonucu yaşamını yitiren Menal Mêrdîn, Şengal’de kitlesel bir törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Şengal’in Tilêzer nahiyesinde 2 Ocak’ta Türkiye ve KDP ortaklığında gerçekleştirilen suikast saldırısıyla Menal Mêrdîn yaşamını yitirdi.Mêrdîn’in cenazesi bugün Xanesor Hastanesi’nden yüzlerce araçlık konvoyla Şehîd Dilgeş ve Şehîd Berxwedan Şehitliği’ne uğurlandı. Şehitlikte düzenlenen cenaze töreniyle Mêrdîn’in cenazesi toprağa verildi. Cenaze törenine yüzlerce Şengalli, aşiret lideri ve özerk yönetim kurumları temsilcileri katıldı.

Cenaze töreninde Mêrdîn’in ailesinin görüntülü mesajı dinletildi.

Aile, mesajında Êzidi ve Kürt halkına baş sağlığı dileklerinde bulunarak, “Menal, şehit düştüğü günden bu yana Êzidi halkı ayaktadır. Tüm şengal halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Zira Şengal halkı bu olayın açığa çıkarılması için mücadelesini sürdürüyor” dedi.

Şehit aileleri adına konuşan Hemed Bişar da “Paris şehitleri ve Menal Mêrdîn şahsında tüm şehitleri anıyoruz. Şehit Menal, yıllarca Kurdistan halkı için mücadele etti. Son olarak 3 Ağustos Fermanı’nın ardından yönünü Şengal’e çevirdi” diye konuştu.

Şengal Demokratik Özerk Yönetimi Eşbaşkan Yardımcısı Hisên Sadon ise söz alarak şunları söyledi: “Êzidi toplumu olarak bu yükü omuzlamamız gerekiyor. Şehit Menal’in bilgisiyle bu topluma aktardıklarını anlatmak mümkün değil. Onun bizlere anlattıklarını bizler pratikte hayata geçireceğiz. Özgür ve özerk Şengal’i şehitlerin emekleri sayesinde inşa edeceğiz. Hiçbir güç bizi bu yoldan alıkoyamaz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.