en iyi rulet siteleri
Kaya: İlk turda sarstık, ikinci turda kaybettireceğiz
  • Rojev
  • Kadın
  • Kaya: İlk turda sarstık, ikinci turda kaybettireceğiz

Kaya: İlk turda sarstık, ikinci turda kaybettireceğiz

14 Mayıs seçimlerinde iktidarı sarstıklarını belirten Yeşil Sol Parti Amed Milletvekili Adalet Kaya, "İlk turda sarstık ve kazanamadı. İkinci turda onlara kaybettireceğiz" dedi.

ABONE OL
Mayıs 21, 2023 13:33
Kaya: İlk turda sarstık, ikinci turda kaybettireceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – 14 Mayıs seçimlerinde iktidarı sarstıklarını belirten Yeşil Sol Parti Amed Milletvekili Adalet Kaya, “İlk turda sarstık ve kazanamadı. İkinci turda onlara kaybettireceğiz” dedi. 
 
Türkiye’de 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerin sonucunda Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Meclis’e en çok kadın milletvekili gönderen parti oldu. MHP’nin 40, AKP’nin 34, İYİ Parti’nin 22, CHP’nin 21 ilde kadın aday göstermediği seçimlerde, Yeşil Sol Parti yüzde 43,50 ile 31 kadın vekil çıkardı. 
 
Bu yıl parlamentoda yer alan Yeşil Sol Parti’nin kadın vekillerden biri olan Adalet Kaya, seçim sürecini ve ikinci turun önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
‘ERDOĞAN’I SARSTIK, KAZANAMADI’ 
 
Halkın iradesinin büyük çoğunluğunun sandığa yansıdığını kaydeden Kaya, seçim çalışmaları yürüttükleri süre boyunca da, rejime dair değişiklik talebinin halk tarafından net bir şekilde ortaya konulduğunu söyledi. 
 
Baskı politikaları, ekonomik kriz, savaş gerçekliği karşısında halkın net bir şekilde kimi istemediğini gösterdiğini ifade eden Kaya, bu noktada Kürtlerin oylarına dikkat çekti. Özellikle Kürtlerin yaşadıkları kentlerde oyların Erdoğan’ın artık iktidardan gitmesi yönünde kullanıldığını söyleyen Kaya, “Biz ilk turda bitirme iddiasıyla çalıştık. Geldiğimiz nokta da edindiğimiz sonuç geriletmeye dönük oldu. Sarstık, durdurduk, kazanmadı”  şeklinde konuştu. 
 
‘GELDİĞİMİZ NOKTA KÜÇÜMSENMEMELİ’ 
 
“Bu bir yandan ‘iyi ile kötüyü’ oyladığımız bir seçim” diyen Kaya, hala çok kötücül sistematik politikanın izlenildiğine işaret etti. 14 Mayıs’ın ilk saatlerinde Amed başta olmak üzere birçok kentten yansıyan usulsüzlüklere, hilelere vurgu yapan Kaya, “Bunlar bize gösteriyor ki çok sinsi, çok sistematik bir şekilde politikalar yürütüldü ve yürütülüyor. Şu çok önemli; biz sahadayken rakibimiz bir parti değildi, devletin bütün organlarına, kurumlarına, kolluğa, yargıya karşı bir kampanya yürüttük. Dolayısıyla bu kadar baskı ve adil olmayan bir yarışın içerisinde geldiğimiz nokta hiç küçümsenecek bir nokta değil. Onları biz durdurduk. Ama ikinci tur, geriletmeye ve yeni bir sistemi inşa etmenin zeminini edinmeye yönelik olacak” diye belirtti. 
 
‘ARKAMIZDA KADIN ÖRGÜTLERİMİZ VAR’ 
 
Kürt kadın hareketi ve Türkiyeli feminist kadın hareketinin mirası olarak yola devam ettiklerini söyleyen Kaya, partilerinin geleneğinin çok uzun zamandır bütün mekanizmalarıyla eşit temsiliyet için mücadele ettiğini dile getirdi. 
 
Kaya, “Diğer bütün partilerden farklı olarak kendi içimizde kadın erkek eşitliğini sağlamış durumdayız. 31 kadın olarak parlamentoya gidiyoruz. Bu kadınların hepsi uzun yıllardır eşitlikçi, kadın özgürlükçü paradigmaya inanan ve bunun mücadelesini yürüten, kadın örgütlerinin içerisinde, sahadaki kadın çalışmasında, yani farklı şekillerde ama mutlaka bir şekilde kadın mücadelesinin içerisinde yer almış kadınlar. Dolayısıyla biz ısrarla şunu söylüyoruz; evet, 31 kadın olarak sayısal anlamda orada olabiliriz ama arkamızda örgütlerimiz ve kadın mücadelemiz var. Biz orada nitelik olarak bambaşka bir mücadele vereceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘AMACIMIZ ERKEK ANLAYIŞI DURDURMAK’ 
 
Oluşan parlamento aritmetiğinin “niteliksiz” olduğunu söyleyen Kaya, “Irkçı ve radikal İslamcı kesim oldukça niteliksiz bir sayısal üstünlük yakalamış durumda. Bu nedenle mücadele de oldukça çetin olacak. Biz yıllardır hem sahada, hem de önceki parlamenter arkadaşlarımızın yürüttüğü mücadeleyi büyütmeye kararlıyız.  Biz varlığımızla oradan çıkacak her yasayı kilitleyebiliriz. Bunu kadın örgütleriyle birlikte yapacağız. Biz topluma dönük yapılacak bütün çalışmaları, eril anlayışların hepsinin önünde dimdik duracağız. Aynı kararlılıkla durup, aynı mücadeleyi sergileyeceğiz. Amacımız oradaki erkek anlayışı, radikal İslamcı, faşist, ırkçı anlayışı durdurmak ve geriletmektir” dedi. 
 
KADIN ÖZGÜRLÜKÇÜ PARADİGMA
 
Yeşil Sol Parti Kadın Beyannamesi’ne dikkat çeken Kaya, beyannamede kadın çalışmalarına yönelik çok detaylı önerilerin olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: “Öncelikli hedeflerimiz, Kürt kentlerinde yürütülen özel savaş politikaları dediğimiz; kadınlara dönük o sinsi politikaları teşhir etmek. Kadına yönelik işlenen ve cezasızlıkla sonuçlanan saldırıları ‘özel ihtisas mahkemeleri’ kurularak, tekrar soruşturulmasını, yargılanmasını sağlayacağız. Bir diğer konu, ‘Kadın Bakanlığının’ kurulması. Bununla ilgili olarak zaten hem Kürt kadın hareketiyle, hem de feminist örgütlerle ortak bir amaç taşıyoruz. Kadın Bakanlığının olması gerekiyor, var olan iktidarın veya bundan sonraki iktidarların, kadın hak ve özgürlüklerini tamamıyla aileye bağlamasına ve buradan çalışmalar yürütmesinin karşısındayız.” 
 
AKP iktidarının kadın ve çocuklara yönelik politikalarına dikkat çeken Kaya, iktidarın her fırsatta kadını “aile” üzerinden tanımladığını, İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çekildiğini ve şimdilerde de kadın haklarını yasal güvence altına alan 6284 sayılı yasayı hedef aldığını söyledi. Çocukların çeşitli yasalarla erken yaşta evlendirildiğini ve kadınların nafaka hakkına göz dikildiğini belirten Kaya, tüm bunların AKP iktidarı tarafından yürütülen çalışmalar olduğunu kaydederek, kadın özgürlükçü paradigma ile yeniden inşa için çalışacaklarını ifade etti. 
 
‘İKİNCİ TUR EN ÇOK KADINLARI İLGİLENDİRİYOR’ 
 
28 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığı oylamasına işaret eden Kaya, ikinci turun en çok kadınları ilgilendirdiğinin altını çizdi. “Faşizmi geriletmek biz Kürtler ve kadınlar açısından çok önemli” diyen Kaya, şöyle devam etti: “ ‘Kılıçdaroğlu daha faşist söylemler geliştirmeye başladı artık kime oy vereceğiz’ diye bir kargaşa yaşamamıza gerek yok. En kötüyü göndereceğiz, biraz iyi olanla, iyi bir sistem kurmaya çalışacağız. Biz kendimize inanıyoruz, başka kimseye değil. Burada meselemiz aslında 21 yıllık bu rejimi, sistemi oylamak. Bunun içerisinde zindanlardaki siyasetçilerimiz, şafak operasyonları, savaş, özel savaş politikaları, yoksullaştırma, ülkenin bütün kaynaklarının sermaye gruplarına aktarılması, doğa talanı, kadın kırımı var. Biz bu kötücül olanın gitmesini istiyoruz, önce bunu göndereceğiz, daha sonra ‘daha iyiyi nasıl yaratabileceğimizin’ zeminini oluşturacağız.” 
 
‘ONLARA KAYBETTİRECEĞİZ’ 
 
“Bu oylama, mücadeleyi büyütmenin zeminini kazanma oylamasıdır” diyen Kaya, kadınlara ve halklara şu çağrıda bulundu: “Daha iyi yaşamak, şiddetsiz bir yaşam içerisinde olmak, savaşın olmadığı bir coğrafyada yaşamak bizim hakkımız. Nitelikli ve anadilde eğitim almak gençlerin hakkı. Bütün bu hakları yaratabilmenin zeminini kazanmak istiyoruz. Biz adaletin, hukukla buluşmasını, yargının bağımsız olmasını, evrensel insan hakları değerlerinin tecelli etmesini amaçlıyoruz. İyiyiz, haklıyız, mücadelemiz çok meşru ve biz kazanacağız, onlara kaybettireceğiz. Herkesin oy kullanması, bir önceki seçimde oy kullanmayanları da oy kullanmaya ikna etmesi gerekiyor. Bir sistem değişikliğini oylayacağız. Hayatlarımızı cehenneme çeviren anlayışların hepsini hep beraber göndermemiz gerekiyor.” 
 
MA / Eylem Akdağ – Cengiz Özbasar
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.